За Раул нема одмор, се префрла на репрезентативните обврски со Македонија

За шпанскиот ракометен стручњак Раул Гонзалес, по освоената титула европски првак со Вардар, нема одмор бидејќи како селектор на Македонија трофејниот стратег треба да направи стратегија со која „црвено-жолтите“ во претстојните мечеви со Украина и Чешка ќе успеат да ја минат квалификациската група 4 и да извадат виза за настап на ЕП 2018 во Хрватска. Македонија на 15 јуни ќе ~ гостува на Украина во Суми (19 ч), а на 18 истиот месец игра пред своите гледачи во салата „Борис Трајковски“ ќе ја пречека Чешка (20.45 ч). Покрај овие две селекции, во групата е и Исланд. По четири одиграни кола во групата, сите репрезентации имаат по две победи и два пораза и еднаков број бодови. Поради подобрата гол-разлика, водечките две позиции ги имаат Чешка и Македонија. Предноста на домашниот терен максимално ја користат сите селекции. На завршницата во Хрватска на почетокот од идната година ќе патуваат првопласираните две селекции од седумте квалификациски групи и најдобрата третопласирана од сите групи. Гонзалез за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометната репрезентација на Македонија ги одработува последните денови од подготовките за дуелите со Украина и со Чешка. Последните два од квалификациите за Европското првенство во Хрватска 2018. На претпладневниот тренинг не тренираше Филип Миркуловски, кој се пожали на повреда, додека за попладневниот тренинг е најавено доаѓање на играчите на Барселона Кирил Лазаров и Борко Ристовски, со што ќе се комплетира списокот на ракометари. Поради повреда селекторот Раул Гонзалез не може да смета на Велко Маркоски: - Ние сме подготвени, во отсуство на Маркоски ќе играме друга варјанта. Имаме шанса за победа. Во добар натпревар очекувам да ја повториме играта со Исланд и да поправиме грешките и така ќе биде добро. Во оваа група никој не победил на гости. Ние ќе играме без притисок дека можеме да бараме и втора шанса на неделниот натпревар со Чешка на домашен терен, изјави селекторот Раул. За важноста на првиот дуел зборуваше Филип Миркуловски: - Како и што се очекуваше ова се двата најважни дуела за пласман на ЕП ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На претпладневниот тренинг не тренираше Филип Миркуловски, кој се пожали на повреда, додека за попладневниот тренинг е најавено доаѓање на играчите на Барселона Кирил Лазаров и Борко Ристовски, со што ќе се комплетира списокот на ракометари. Поради повреда селекторот Раул Гонзалез не може да смета на Велко Маркоски за двата натпревара. - Ние сме подготвени, во отсуство на Маркоски ќе играме друга варјанта. Имаме шанса за победа. Во добар натпревар очекувам да ја повториме играта со Исланд и да ги поправиме грешките. Во оваа група никој не победил на гости. Ние ќе играме без притисок дека можеме да бараме и втора шанса на неделниот натпревар со Чешка на домашен терен, изјави селекторот Раул. За важноста на првиот дуел со Украина Филип Миркуловски рече дека како и што се очекувало ова се двата најважни дуела за пласман на ЕП во Хрватска. Украина е селекција што дома постигна победи над Исланд и Чешка. Се надевам дека ние ќе постигнеме позитивен резултат и со „една нога“ ќе бидеме пласирани на шампионатот во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација во четврток, во Суми ќе го одигра претпоследниот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство во 2018 година. Со победа "црвено – жолтите" ќе го заверат пласамн от на континенталниот собир, а левото крило на македонскиот национален тим Дејан Масков верува дека ќе ги освојат двата бода од дуелот со Украина, која на домашен терен ги победи Чешка и Исланд. Доколку ја победиме Украина ќе се пласираме на ЕП, фокусирани сме на тој натпревар. Знаеме како поминаа останатите репрезентации во дуелите против Ураина. Иако е млада селекција, се работи за високи индивидуалци кои се добро технички потковани. Но, ние добро ги анализиравме, знаеме кои се нивните добри и лоши страни, и одиме максимално подготвени на пресметка со нив. Се подготвуваме за да победиме таму и да ја завршиме работата. Ги репректираме, но верувам дека ние ќе бидеме тие што ќе победат на овој натпревар, вели Манасков.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометната репрезентација на Украина ќе биде ослабена за претстојниот квалификациски натпревар против Македонија, кој ќе се одигра утре, селекторот Виталиј Андронов обелодени дека десниот бек Евгениј Буиненко не ја санира повредата која го мачеше изминатиов период. -Се обидовме да го оспособиме, но не успеавме. Буиненко воопшто не допатува со тимот во Суми и ќе ги пропушти преостанатите две квалификациски средби. Жуков, кој се жалеше на повреда пред натпреварите со Белорусија, би требало да биде фит " – изјави Андонов. Буиненко, кој е член на Мотор Запорожје, е важен играч во одбраната на Украинците. Тој постигна еден гол на гостувањето во Скопје против Македонија, но затоа беше стрелец на три погодоци за Украина при победата на домашен терен над Исланд. Украинската селекција како дел од подготовките за дуелот со Македонија одигра две контролни средби со Белорусија во Минск, на првата славеш со 32:31, додека на вториот меч Украина претрпе пораз од 24:21.
| | веќе видена | слични
4 копии

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалес, за последните два натпревари во квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска нема да може да смета на услугите на Велко Маркоски. Столбот во одбраната, Велко Маркоски, повреден дојде на собирот на националниот тим, лекарите не успеаја да го оспособат за последните две средби, поради што селекторот Гонзалес го ослободи од обврските. Дополнителен проблем за Шпанецот претставува и повредата на Филип Миркуловски, кој тренира под посебен режим, но се очекува да биде подготвен за игра. Како што најави селекторот, репрезентацијата вечерва ќе работи во комплетен состав бидејќи ќе пристигнат од Шпанија капитенот Кирил Лазаров и голманот Борко Ристовски. Македонија на 15 јуни ќе гостува во Украина, а на 18 јуни во последното коло ќе ја пречека Чешка.
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари предводени од селекторот Раул Гонзалес ги завршуваат подготовките пред двата решавачки дуела со Украина и со Чешка за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска во 2018 година. Бодовно изедначената четврта група (сите репрезентации имаат по четири бода), во која е уште и Исланд, доволно говори за значењето на последните две средби, каде што секој кикс скапо ќе чини. Македонија ѝ гостува на Украина в четврток, а в недела ја пречекува Чешка. Со две победи Македонија ќе се пласира на ЕП, а со секој друг исход во игра влегува и математиката. На ЕП ќе се пласираат првите две селекции од секоја од седумте групи, како и најдобрата третопласирана.Македонската репрезентација го одработи вчерашниот утрински тренинг само без Кирил Лазаров и Борко Ристовски (пристигнаа синоќа), а на селекторот Гонзалез му се ставија на располагање Филип Миркуловски, Дејан Манасков, Стојанче Стоилов и Филип Талески. Македонија има искуство од вакви значајни мечеви и со Исланд и со Чешка, додека мала ...
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација интензивно се подготвува за престојните два меча против Украина и Чешка , клучни за пласман на Европското првенство во Хрватска идната година. Ракометарите најпрво патуваат во Украина , каде в четврток ќе ја имаат првата шанса за пласман на еврособирот , а три дена подоцна , в недела ќе ја пречекаат Чешка. Сите во репрезентативниот табор се едногласни дека и двата меча ќе бидат исклучително тешки , но дека Македонија може и мора да го продолжи континуитетот настапи на големите натпреварувања , кој трае на шест големи собири , три европски и три светски првенства. Македонската репрезентација беше дел и од два квалификациски турнири за пласман на Олимписките игри , кои за жал завршија неуспешно за нас. Во нашата група , сите четири репрезентации имаат по четири бода и се со подеднакви шанси за успех во овие евроквалификации, што дополнително ја компликува ситуацијата околу пласманот во Хрватска. Дополнителен проблем за предводникот на Македонија е откажувањето на ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна селекција утрово ги продолжи подготовките во пресрет на последните два клучни натпревари во квалификациите за ЕП 2018 против Украина и Чешка. Попладнево се очекува да пристигнат и последните двајца ракометари, капитенот Кирил Лазаров и голманот Борко Ристовки. Едно е сигурно, Велко Маркоски поради повреда ќе го нема во тимот за двете средби, а дополнителен проблем за селекторот Раул Гонзалез е повредата на еден од клучните играчи, Филип Миркуловски. Маркоски со повреда пристигна на репрезентативниот собир, а денеска и дефинитивно е ослободен од обврските откако стана јасно дека нема да може комплетно да одговори на предизвикот. Миркуловски, пак, заработи повреда за време на подготовките, сега е под посебен режим, но се очекува да собере сили и да им помогне на соиграчите на дуелите со Украина на гости во четврток и против Чешка в недела во Скопје. фото: Екипа
| | веќе видена | слични

Искусниот Филип Миркуловски треба да биде подготвен за најважните два меча на ракометната репрезентација, во квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска. Популарниот „Жути“ го пропушти утринскиот тренинг, но не се работи за ништо сериозно. Миркуловски се пожали на хроничната повреда на рамото и мора да одмора. Искусниот бек треба да биде подготвен за дуелот в четврток на гости против Украина, а потоа и за клучната средба против Чешка, која ќе се игра во Скопје. Миркуловски се врати од „пензија“, за да помогне во квалификациите, а познавајќи ја неговата желба и пожртвуваност која ја давал во текот на сите овие години во дресот на репрезентацијата, се очекува тој да биде на теренот во Украина. За разлика од Муркуловски, двата меча сигурно ќе ги пропушти Велко Маркоски, кој дојде повреден на овие подготовки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 206 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Раул нема одмор, се префрла на репрезентативните обврски со Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: