Вероника Кастро одби договор вреден 7 милиони долари!

Кралицата на мексиканските теленовели Вероника Кастро деновиве одби четиригодишна понуда од Телевисија Астро вредна 7 милиони долари. Актерката пред некој ден беше на состанок со продуцентите од тв куќата кој и понудиле месечна плата до 150.000 долари, а за возврат да сними неколку теленовели. Но Вероника без размислување ја одби понудата зошто не сакаше да си ги расипе односите со Телевиса.
| | веќе видена | слични

Во Куба се‘ останува по старо, барем во наредните пет години. Народниот конгрес го реизбра Раул Кастро, помладиот брат на револуционерниот лидер Фидел Кастро, на функцијата. Откако новиот Народен конгрес во Хавана, според очекуваното, го потврди Раул Кастро (на фотографијата десно) на функцијата шеф на државата и на владата, тој најави дека по завршувањето на овој мандат во 2018 година веќе нема да стои на располагање. Земјата стигна до моментот кога е подготвена одговорноста да и‘ ја предаде на помладата генерација, рече Кастро пред 612 пратеници на Народниот конгрес. Истовремено, Кастро најави уставна реформа, која, меѓу другото, треба да предвидува ограничување на извршување на највисоката функција во државата на два мандата. Тој во својот говор ја формулираше целта за „уредено“ предавање на власта во рацете на нова генерација во наредните пет години. Една од главните функции уште вчера (23.02) му беше доделена на политичар од новата генерација. Педесет и двегодишниот Мигуел Дијаз-Канел е избран за нов ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раул Кастро e реизбран денеска за претседател на Куба, на официјално последниот петгодишен мандат, објавија државните медиуми. За потпретседател на владата, односно човекот број два во Куба, избран е Мигел Диас-канел, пренесе агенцијата Франс прес. Диас Канел е електро инженер по струка, поранешен министер за образование и де факто политички наследник на претседателот. Раул Кастро (81) стана привремен претседател, кога неговиот брат Фидел икона на револуцијата, се разболе во 2006 година. Раул официјално стана претседател во 2008 година. Националното собрание го избра Естебан Ласо (69) за нов претседател.
| | веќе видена | слични

52 годишниот Мигел Диас Канел беше избран за заменик претседател на Државниот совет кој се смета за втор човек во државната хирархија Од од 2012 година тој е еден од осмумината вицепремиери, додадоа медиумите. Со голем интерес се следи дали помлади политичари ќе бидат избрани на раководни функции, како знак за тоа кој може да стане наследник на 81-годишниот Кастро, посочуваат француските медиуми. Постариот брат на шефот на државата, 86-годишниот Фидел Кастро, присуствуваше на првото заседание на новиот кубански парламент. Тоа беше едно од ретките јавни појавувања на историскиот лидер на кубанската револуција, кој е пратеник. Раул Кастро синоќа соопшти дека ќе се повлече од властта откако му заврши вториот петгодишен мандат во 2018 година, пренесоа британските меидуми. Кастро ова го кажа во говорот емитуван на телевизијата, откако новото Национално собрание го избра за претседател на Државниот совет по втор пат.
| | веќе видена | слични
9 копии

- Раул Кастро синоќа беше реизбран од страна на кубанскиот парламент за претседател на Државниот совет, највисокиот орган на извршната власт во земјата, за неговиот втор петгодишен мандат, пренесоа француските медиуми. За заменик претседател на Државниот совет или за втор човек во државната херархија, е избран Мигел Диас-Канел, 52-годишен инженер, кој од 2012 година е еден од осмумината вицепремиери, додадоа медиумите. Со голем интерес се следи дали помлади политичари ќе бидат избрани на раководни функции, како знакпт за тоа кој може да стане наследник на 81-годишниот Кастро, посочуваат француските медиуми. Постариот брат на шефот на државата, 86-годишниот Фидел Кастро, присуствуваше на првото заседание на новиот кубански парламент. Тоа беше едно од ретките јавни појавувања на историскиот лидер на кубанската револуција, кој е пратеник. Раул Кастро синоќа соопшти дека ќе се повлече од властта откако му заврши вториот петгодишен мандат во 2018 година, пренесоа британските меидуми. Кастро ова го кажа во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хавана, 25 февруари - Раул Кастро повторно е избран за претседател за претседател на Куба, на должноста којашто пред седум години го наследи својот остарен брат легендарниот водач на кубанската комунистичка револуција, Фидел Кастро, пренесува AFP. Раул Кастро, кој наскоро ќе наполни 82 години, привремен шеф на кубанската држава стана во 2006 година кога поради болест се повлече неговиот брат Фидел Кастро, а парламентот официјално го потврди неговиот претседателски мандата во 2008 година. Потпретседател на владата на Куба, стана Мигел Диаз-Канел, по струка електроинженер, поранешен министер за образование и според предвидувањето политички наследник на Раул Кастро. Новиот мандат на Раул Кастро му беше доделен на заседавањето во неделата во новиот состав на 612-членото Кубанско народно собрание кој беше избран на 3-ти февруари, во кое комунистите немаат опозиција. Како претседателот Раул спроведуваше попрагматична политика од неговиот брат Фидел. Презема важни, иако постепени реформи. Меѓу другото, им ...
| | веќе видена | слични

Раул Кастро, кој наскоро ќе наполни 82 години, привремен шеф на кубанската држава стана во 2006 година кога поради болест се повлече неговиот брат Фидел Кастро, а парламентот официјално го потврди неговиот претседателски мандата во 2008 година. Потпретседател на владата на Куба, стана Мигел Диаз-Канел, по струка електроинженер, поранешен министер за образование и според предвидувањето политички наследник на Раул Кастро, Новиот мандат на Раул Кастро му беше доделен на заседавањето во неделата во новиот состав на 612-членото Кубанско народно собрание кој беше избран на 3-ти февруари, во кое комунистите немаат опозиција. Како претседателот Раул спроведуваше попрагматична политика од неговиот брат Фидел. Презема важни, иако постепени реформи. Меѓу другото, им дозволи на Кубанците да продаваат и купуваат автомобили и куќи, мобилни телефони и компјутери, го зголеми просторот за приватните иницијативи, ги ублажи условите за добивање дозвола за напуштање на земјата. Покрена, исто така, структурални реформи со кои се ...
| | веќе видена | слични

Долгогодишниот кубански лидер Фидел Кастро се појави денеска на отварање на националната седница во парламентот, завземајќи место до својот брат Раул, пренесуваат кубанските медиуми. Откако во 2006 година се разболе и својата функција ја препушти на својот брат , Фидел Кастро присуствуваше во работата на собранието само еднаш до сега по 2010 година, пренесува Ројтерс. Тогаш во краткиот говор соопшти дека конфронтацијата на САД со Иран може да доведе до нуклеарен холокауст. Со стуткан и исцрпен изглед , Кастро се појави во јавноста уште еднаш, за да гласа за национално собрание и имаше можност да поразговара со новинарите. Се очекува 612 пратеници да го изгласаат новиот Државен совет на чело со Раул Кастро како претседател, наведеува Ројтерс.
| | веќе видена | слични
7 копии

Кубанскиот претседател Раул Кастро денеска би требало да биде избран за втор, петгодишен мандат, за време на кој се очекува да продолжи со постепеното отворање на земјата започнато во 2006 година, кога го наследи постариот брат Фидел. Мандатот, кој се очекува да го добие денеска, ќе му биде втор и последен, бидејќи токму тој го донесе законот со кој должноста на шеф на држава се ограничува на два петгодишни мандати. Народното собрание, кое се бира со долг изборен процес, започнат во октомври на општинските избори, денеска и официјално ќе се конституира и ќе избере 31 член на Државниот совет. Тоа е главното извршно тело на кубанските власти, кое го избира претседателот и се очекува дека ќе го потврди вториот мандат на Раул Кастро.
| | веќе видена | слични

Кубанскиот претседател Раул Кастро денеска треба по втор пат да биде избран за шеф на карипската островска држава. Во новиот петгодишен мандат се очекува да продолжи постепеното отворање на земјата, кое започна во 2006 година, кога го наследи постариот брат Фидел. Мандатот ќе му биде втор и последен, бидејќи токму тој го донесе законот со кој должноста на шеф на држава се ограничува на два петгодишни мандати. Народното собрание, кое се бира со долг изборен процес започнат во октомври на општинските избори, денеска и официјално ќе се конституира и ќе избере 31 член на Државниот совет. Тоа е главното извршно тело на кубанските власти, кое го избира претседателот и се очекува дека ќе го потврди вториот мандат на Раул Кастро.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 236 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски на вечерашната ораторска вечер на младите од најголемата опозициска партија рече дека ниту нему, ниту на било кој во ВМРО-ДПМНЕ не му треба ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вероника Кастро одби договор вреден 7 милиони долари!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: