Анкета: Тесно водство на Сириза пред Нова демократија

Грчката левичарска партија Сириза во очи на предвремените избори на 20 септември води само со 0,5 процентни поени пред Нова Демократија, покажува најновото објавено истражување на јавното мислење. Партијата на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, според анкетата на агенцијата Пулс спроведана за телевизијата Акција 24, би освоиа 26,5 отсто од гласовите, а Нова демократија 26 отсто, јавува Ројтерс. Ципрас во оваа изборна кампања влезе како „главен играч“, но повеќе истражувања на јавното мислење, објавени последните неколку дена, покажуваат дека неговата Сириза практично сега е изедначена со конзервативната Нова демократија на Вангелис Меимаракис.
| | веќе видена | слични
2 копии

На прашањето кого сметаат дека е посоодветен за премиер, 37 отсто од испитаниците го преферираат Алексис Ципрас, а 25 отсто се за Евангелос Меимаракис Коалицијата на радикалната левица (Сириза) има пет проценти предност пред Нова демократија (НД), покажува последната анкета на јавното мислење во пресрет на вонредните парламентарни избори во Грција закажани за 20 септември, што ја објави грчкиот "Весник на уредниците". Според анкетата, спроведена од 7 до 9 септември од "Про Дата", Сириза е прва со поддршка од 28,5 отсто од гласачите, по што следат НД со 23,5 отсто, Златна зора со 6,5 отсто, ПАСОК со 4,5 проценти, Потами со четири отсто, Сојузот на центристите со 3,5 проценти и Национално единство и Независни Грци со по 2,5 проценти. Неопределени се 17,5 проценти од Грците. На прашањето кого сметаат дека е посоодветен за премиер, 37 отсто од испитаниците го преферираат Алексис Ципрас, а 25 отсто се за Евангелос Меимаракис. Сепак, дури 25 отсто од Грците сметаат дека никој не е погоден за функцијата. Во ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Коалицијата на радикалната левица (Сириза) има пет проценти предност пред Нова демократија (НД), покажува последната анкета на јавното мислење во пресрет на вонредните парламентарни избори во Грција закажани за 20 септември, што денеска ја објави грчкиот „Весник на уредниците“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, според анкетата, спроведена од 7 до 9 септември од страна на „Про Дата“, Сириза е прва со поддршка од 28,5 отсто од гласачите, по што следат НД со 23,5 отсто, Златна зора со 6,5 отсто, ПАСОК со 4,5 проценти, Потами со четири отсто, Сојузот на центристите со 3,5 проценти и Национално единство и Независни Грци со по 2,5 проценти. Неопределени се 17,5 проценти од Грците. На прашањето кого сметаат дека е посоодветен за премиер, 37 отсто од испитаниците го преферираат Алексис Ципрас, а 25 отсто се за Евангелос Меимаракис. Сепак, дури 25 отсто од Грците сметаат дека никој не е погоден за функцијата.
| | веќе видена | слични

Грчката левичарска партија на досегашниот премиер Алексис Ципрас повторно го превзеде првото место во анкетите за престојните избори во земјата на крајот на следната недела. Според податоците на Агенцијата „Pro Rata“ за грчкиот весник „Ефимерида тон Синтактон“ „Сириза“ води со 5% пред втората политичка сила – „Нова демократија“. Двете имаат соодветно 28,5% и 23,5%. Според претходната анкета на агенцијата „Сириза“ водеше според гласот на избирачите со 3,5%. Пред една недела некои социолошки агенции регистрираа предност на конзервативците од „Нова демократија“ пред партијата на Ципрас. Тогаш анкетата на Институтот за јавно мислење „GPO“ покажа дека за „Сириза“ би гласале 25% од испитаниците. „Нова демократија“ застана на прво место со поддршка на 25,3% од грчките гласачи. Според последното истражување на „Pro Rata“ првите три се дополнуваат од екстремно десничарската партија „Златна зора“, која влегува во управувањето со земјата со 6,5% од гласовите на избирачите. По неа доаѓа „ПАСОК“ со 4,5%. Надвор од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако победи на парламентарните избори на 20 септември, водачот на грчката конзервативна партија “Нова демократија”, Евангелос Меимаракис, најнапред ќе се обиде да влезе во сојуз со главната левичарска партија “Сириза”, пренесе Reuters. Во своето интервју 61-годишниот политичар изјави дека ако “Сириза” го одбие предлогот, неговата партија ќе се сврти кон други проевропски партии. “Првата партија на која би и се обратил, е онаа која ќе се нареди на второ место”, изјави Меимаракис. “Ако втората партија одбие да се приклучи кон нас, ќе се сврти кон партиите кои веруваат во европскиот курс на земјата и со кои барем би можеле да постигнеме согласност за план за одржлива влада, да се надеваме со 4-годишен мандат”, посочи тој. Според анкетите конзервативната “Нова демократија” и левичарската партија “Сириза” ќе се во тесна трка, што значи дека на изборите едвај ќе има јасен победник.
| | веќе видена | слични

Поранешниот грчки премиер од радикалната левица Алексис Ципрас вети na првaта предизборнa телевизиска дебата да ja продолжи борбата против мерките за штедење, ако победи на изборите на 20 септември, пренесе Франс прес, цитирана од светските агенции. Младиот 41-годишен политички лидер призна дека неговата влада не исполнила дел од обврските за раскинување со штедењето и со зависноста од доверителите. Но, “борбата продолжува и во иднина ќе успееме”, додаде тој. Ципрас ја бранеше одлуката да го довери на почетокот на претходниот мандат министерството за финансии на Јанис Варуфакис, кој според зборовите му дал динамика на преговорите и го покренал духот на Грците. Примајќи во јули трет спасувачки план во замена за ангажмани за реформи и штедење, “ние го поставивме интересот на грчкиот народ над сè”, изјави Ципрас, кој се соочи во телевизискиот дебата против Евангелос Меимаракис од конзервативната партија “Нова демократија”. За разлика од СИРИЗА, “Нова демократија” може да привлече инвестиции, за да ја дигнеш ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На само 10 дена пред предвремените избори во Грција, партиските лидери синоќа учествуваа во првата телевизиска дебата од 2009 година, по што остана нејасно какви би можеле да бидат постизборните коалиции, јави дописникот на МИА од Атина. Покрај поранешниот премиер и лидер на Сириза, Алексис Ципрас и неговиот најголем ривал Евангелос Меимаракис од конзервативната Нова демократија, во дебатата учествуваа и лидерот на ПАСОК, Фофи Генимата, Ставрос Теодоракис од Потами и првите луѓе на Комунистичката партија, Димитрис Куцумбас, на Национално Единство, Панајотис Лафазанис, и на Независни Грци, Панос Каменос. Ципрас ја искористи можноста да нагласи дека договорот што неговата Влада го потпиша со доверителите во јули, успеа да обезбеди клучно финансирање за спас и „стабилизирање“ на економијата. Тој призна дека „на патот имало испади и грешки“, но инсистираше на тоа дека Сириза преговарала, за разлика од Нова демократија која само ги исполнувала барањата на доверителите. Во врска со непопуларниот унифициран данок ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Коалицијата на радикалната левица Сириза повторно има тесна предност пред конзервативната Нова демократија, и е можно да победи на предвремените избори, покажува најновата анкета што ја спровел институтот направена од Pulse Poll. Според ова истражување на јавното мнение, Сириза во моментов има поддршка од 26,5 отсто од гласачите, додека Нова демократија во освоила 26 отсто од гласовите. Од Сириза деновиве изјавија дека се убедено во нивната победа на парламентарните избори. Истовремено, според анкетите, во парламентот ќе влезат осум или девет партии и нема истакнат фаворит во предизборната трка. На неполни две седмици пред одржувањето на изборите, разликата меѓу левичарската Сириза и десно-центрискичката Нова демократија, во различни анкети изнесува 0,5-проценти во полза на едната или другата партија, што е во рамките на статистичката грешка. The post Анкета: Сириза ја врати благата предност пред изборите appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Според најновите анкети партијата на поранешниот премиер Алексис Ципрас е во тесно водство. На само две недели од закажаните предвремени избори Коалицијата на радикалната левица е за 0,5 пред конзервативната Нова демократија. Најновата анкета која ја спроведе Pulse Poll партијата на Сириза би биле можни победници на изборите закажани за 20 септември со поддршка на 26,5 отсто од гласачите. Но, според анкетите дури осум партии ќе влезат во парламентот и дека нема јасен фаворит. Свет Има видео?:
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Грција вечерва ќе се одржи ТВ дебата меѓу лидерите на политичките партии во пресрет на предвремените парламентарни избори, кои ќе се одржат на 20 септември. Како што јави дописникот на МИА од Атина, на дебатата ќе учествуваат лидерите на Сириза, Алексис Ципрас, на Нова демократија, Евангелос Меимаракис, на ПАСОК, Фофи Генимата, на Потами, Ставрос Теодоракис, на Комунистичката партија на Грција, Димитрис Куцумбас и на Независни Грци, Панос Каменос. Во дебатата нема да учествува лидерот на неофашистичката Златна зора, Никос Михалолиакос. Во рамките на телевизиската дебата, повеќе новинари ќе им поставуваат прашања на политичките лидери за нивните ставови за клучни прашања од економија и миграција до здравство и образование. Во меѓувреме предизборната кампања се вжештува. Аналитичарите коментираат дека основната цел на Сириза станува оддалечување на левичарите од меморандумот, со оглед на тоа што многу помали опозициски партии истакнуваат дека по потпишувањето на третата финансиска помош, Сириза и Нова ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 640 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 744 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета: Тесно водство на Сириза пред Нова демократија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: