Расте бројот на сомнителни трансакции


Управата за финансиско разузнавање примила 232 извештаи за сомнителни трансакции или 4 повеќе од 2016-та година. 229 се доставени со сомнение или обид за перење пари, а 3 со сомнение или обид за финасирање тероризам. Дури 177 од овие извештаи ги доставиле македонските банки. Најмногу или 2.359 извештаи доставиле адвокатите, речиси 2.000 друштвата за сметководство, а меѓу субјектите се и менувачниците, како и казината. За предметите за кои од анализата се утврдени сомневања за друго сторено кривично дело освен перење пари или финасирање на тероризам, известување се доставува до надлежен орган во зависнот од природата на кривичното дело за кое постои сомневање. „Управата до надлежните институции има доставено вкупно 35 извештаи, од кои 22 извештаи со сомнение за перење пари и 13 извештаи со сомнение за финансирање на тероризам, 197 известувања, додека 11 предмети се ставени во мирување, ад/акта откако по извршените проверки не се утврдени сомневања за сторено кривично дело.“ Управата доставила 30 информации за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте бројот на сомнителни трансакции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: