Расте бројот на земји кои не сакаат да и помогнат на Грција

Раздор во еврозоната: Најмалку седум од вкупно 17 членки на евро зоната не сакаат повеќе со свои средства да ја спасуваат презадолжената Грција. Скоро половина од членовите во еврозоната сметаат дека поголемиот товар од грчката криза мора да го прифатат кредиторите. До овој нов раздор доаѓа по проценките според кои финансиските потреби на Грција се поголеми отколку што претходно се очекуваше. Иако не е точно утврдено сепак е повеќе од јасно дека на линија на отпорот се наоѓаат Германија и Холандија, чии лидери и досега во јавност праќале пораки приватниот сектор да поднесе дел од товарот и да помогне во спречување на кризата. На таквата идеја се противи Франција, но и Европската централна банка. Ставот на Европската централна банка е дека оптоварувањето на приватниот сектор со грчкиот долг би можело да предизвика нов пад на вредноста на акциите на европските банки, кои и онака не котираат најдобро. Многу аналитичари, предупредуваат дека на Европа и се заканува голема банкарска криза, која со голема ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гибралтар минатата недела донесе одлука за запленување на иранскиот танкер само поради тоа што ги прекрши санкциите на Европската Унија, а не по барање на која ...
сите 198 | | | веќе видена

Сметавме дека е важна политичка порака УНЕСКО да не го стави Охридскиот регион на листата на светско културно наследство во опасност, но и ветер во грб за ...
сите 175 | | | веќе видена

Податоците покажуваат сериозна материјална обесправеност кај 83-94 проценти од ранливите ромски семејства во целиот регион на Западен Балкан (ЗБ), соопшти ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте бројот на земји кои не сакаат да и помогнат на Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: