Расте бројот на земји кои не сакаат да и помогнат на Грција

Раздор во еврозоната: Најмалку седум од вкупно 17 членки на евро зоната не сакаат повеќе со свои средства да ја спасуваат презадолжената Грција. Скоро половина од членовите во еврозоната сметаат дека поголемиот товар од грчката криза мора да го прифатат кредиторите. До овој нов раздор доаѓа по проценките според кои финансиските потреби на Грција се поголеми отколку што претходно се очекуваше. Иако не е точно утврдено сепак е повеќе од јасно дека на линија на отпорот се наоѓаат Германија и Холандија, чии лидери и досега во јавност праќале пораки приватниот сектор да поднесе дел од товарот и да помогне во спречување на кризата. На таквата идеја се противи Франција, но и Европската централна банка. Ставот на Европската централна банка е дека оптоварувањето на приватниот сектор со грчкиот долг би можело да предизвика нов пад на вредноста на акциите на европските банки, кои и онака не котираат најдобро. Многу аналитичари, предупредуваат дека на Европа и се заканува голема банкарска криза, која со голема ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте бројот на земји кои не сакаат да и помогнат на Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: