Подобрени деловните тенденции во градежништвото

Економската состојба во градежните компании првото тримесечје е поповолна во однос на претходниот период, а подобрена е и финансиската состојба на деловните субјекти Ваква оценка дали, раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото во редовната анкета што ја спроведува Државниот завод за статистика за деловните тенденции во повеќе области. „Раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото ја оценија економската состојба во првото тримесечје како поповолна во однос на претходното тримесечје, како и во однос на истиот период лани. Оценката за финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека се подобрува“, стои во соопштението. Очекувањата за бројот на вработени во наредниот период се неповолни, а бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата и понатаму се незадоволителни и под нормалата, но со тенденција за подобрување. Оценката за тековната состојба со порачките е поповолна, а во период се очекува продажните цени да се зголемат како и бројот на ...
| | веќе видена | слични

Продажните цени во градежништвото ќе се зголемат, но и порачките. Оваа состојба во градежниот сектор ја предизвикуваат слабата побарувачка, скапите градежни материјали, конкуренцијата и слабата опрема, објави денеска Државниот завод за статистика. Државниот завод за статистика денеска ги објави следните податоци за состојбите во градежништвото: - немање на побарувачка со 22.6%, - зголемени трошоци на материјалите со 22.3%, - конкуренција во сопствениот сектор со 12.5% - недостиг на опрема со 10.5%. За раководителите на градежните компании економската состојба во првите три месеци од годинава е поповолна, а финансиската пак подобрена. Сепак за нив неповолни се очекувањата за вработените. Според заводот за статистика расте и бројот на задоцнети плаќања на клиентите. За 15,4 % е зголемен долгот на јавниот сектор во првиот квартал, а кај приватниот сектор 9, 5%. Канал 5 веќе информираше дека градежните компании под притисок на инфлацијата калкулираат нови цени на станбениот квадрат ...
| | веќе видена | слични

Состојбата во градежништвото во првите три месеци од годината е поповолна во однос на претходното тримесечје, како и во однос на првиот квартал од минатата година, е оценката на раководителите на претпријатијата од градежништвото, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од оваа година продолжува песимизмот дека ќе расте бројот на вработени во наредниот период. Меѓутоа, оцената за тековната состојба со порачките е поповолна во споредба со претходното тримесечје, а се уште е незадоволителна, дури е и под нормала оцената за бројот и за квалитетот на механизацијата и на опремата, но со тенденција дека може да се подобри.
| | веќе видена | слични

Раководителите на претпријатијата од градежништвото, економската состојба во првото тримесечје од годинава ја оценуваат како поповолна во однос на претходното тримесечје и во однос на првиот квартал од минатата година. Според податоците на Државниот завод за статистика, оцената за финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека се подобрува во однос на четвртото тримесечје од 2010 година, како и во споредба со истото тримесечје од претходната година. Во наредниот период се очекува продажните цени да се зголемат, како и вкупните порачки. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност се немањето доволна побарувачка со 22,6 отсто, зголемените трошоци за материјали со 22,3 отсто, конкуренцијата во сопствениот сектор со 12,5 отсто и недостигот од опрема со 10,5 отсто. (Ек.Р.)
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 228 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 170 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Подобрени деловните тенденции во градежништвото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: