Одложувањето на долгот ќе ги чини кредиторите на Грција 123 милијарди евра

Европските кредитори на Грција ќе останат покуси за 123 милијарди евра според едно сценарио за олеснување на грчкиот долг со одложување на плаќањата на каматата на обврските до 2048 година, покажуваат пресметките на германското Министерство за финансии, цитирани од Ројтерс. Министерството до пратениците испрати извештај со своите проекции за различни сценарија за обврските на Атина. - Одложено плаќање на каматата до 2048 година ќе чини меѓу 118 и 123 милијарди евра за кредиторите - пишува во писмото до кое агенцијата Ројтерс доби пристап. Во оваа фаза Министерството за финансии на Германија одбива да ги коментира информациите што ги дознаа медиумите. Темата за долговите на Грција ги скара кредиторите на земјата во последните месеци. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одбива да учествува во програмата за спас на земјата ако нема ревизија на обврските што треба да го направи одржливо нивното управување. Според Германија, која е еден од најголемите европски кредитори на Грција, таков чекор не е потребен, но во ...
| | веќе видена | слични

Кина во мај забележа раст на извозот и увозот благодарение на растечката глобална побарувачка, што е сигнал за подобрување на состојбата во втората по големина светска економија.Меѓутоа, некои аналитичари предупредуваат на потешкотии кои можат да ги загрозат обидите на Пекинг да го одржи тој раст.
| | веќе видена | слични

Вредноста на англискиот фудбалски клуб Манчестер јунајтед изнесува околу 3,3 милијарди евра, повеќе од кој било европски клуб, покажуваат финансиските анализи и листата на магазинот „Форбс“. Вредноста на водечките европски клубови само во минатата 2016 година пораснала за три милијарди евра, а комбинирано 32-та најголеми клуба во Европа опфатени во истражувањето вредат околу 30 милијарди евра што е зголемување за 14 отсто во споредба со 2015 година.На таа листа на чело со Манчестер јунајтед, доминираат англиските клубови, со шест меѓу највредните 10, осум меѓу првите 20 (вкупна вредност околу 11,7 милијарди евра), што најмногу се должи на вносните ТВ-договори за пренос на нивните натпревари низ светот. Покрај тоа порастот на вредноста на клубовите се должи и на доброто менаџирање, на спонзорските и други комерцијални договори, капацитетите на супермодерните стадиони, кои постојано се распродадени, продажбата на дресови и на други клупски сувенири итн. Плус на ова се додава и потенцијалната пазарна вредност ...
| | веќе видена | слични

Увозот на Германија го надмина извозот во месец април, поради што е намален и трговскиот суфицит на најголемата европска економија. Извозот на Германија во април порасна за 0,9 проценти на 106,3 милијарди долари во однос на март, додека увозот порасна за 1,2 проценти на 86,6 милијарди евра, според десезонираните официјални податоци на Канцеларијата за статистика, пренесува агенцијата АП. Тоа доведе до тоа прилагодениот трговски суфицит да падне на 19,8 милијарди евра од 19,9 милијарди евра претходниот месец. Според неприлагодените податоци, извозот опаднал за 2,9 проенти во април во однос на истиот месец минатата година, додека увозот е зголемен за 5,4 проценти, што трговскиот суфицит го намали на 18,1 милијарда евра од 25,3 милијарди евра пред една година. Германскиот трговски суфицит веќе долго време е на удар на критики од другите земји во светот, кои го обвинуваат Берлин дека не работи доволно за да ја поттикне домашната побарувачка за странски стоки.
| | веќе видена | слични
2 копии

Германската држава во последниве 16 години загубила речиси 32 милијарди евра поради манипулации од страна на банкари и брокери, даночни затајувања и повраток на данок, се наведува во извештај на професорот на Универзитетот во Манхајм, Кристоф Шпенгел. Во извештајот, чии делови објави весникот „Цајт“, се тврди дека најголем дел од парите се загубени поради банкарските и брокерски практики со кои германските банки позајмуваат на акции од странски инвеститори пред исплати на дивиденда, со што ја користат законската можност да не плаќаат давачки затоа што се третираат како домашни компании кои се ослободени од данок на дивиденда. - Со вакви и слични практики само меѓу 2005 и 2012 година биле загубени над седум милијарди евра, тврди професорот Шпенгел. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, овие практики во Германија беа забранети во 2012 година. Јавниот обвинител во Келн веќе започна истрага за ваквата криминалната мрежа, што се смета за еден од најголемите даночни скандали во Германија, која досега покажува ...
| | веќе видена | слични

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,449 милијарди евра и се за 48 милиони евра пониски отколку во минатиот месец, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Најголемо намалување во последниот месец е забележано кај ставката валути и депозити, која се намалила за 77 милиони евра. Според НБМ, во април годинава девизните резерви изнесуваа 2,496 милиона евра и тогаш исто така беа намалени во споредба со претходниот месец за околу 38,4 милиони евра. И тогаш најголем придонес во намалувањето имаше истата ставка, односно валути и депозити. Ако се споредуваат со истиот мсец од минатата година, девизните резерви сега се за 284 милиони евра повисоки. Тогаш резервите биле 2,164 милијарди евра. До јули, кога државата позајми 450 милиони евра преку еврообврзница, резервите беа значајно пониски. Во јуни тие изнесуваа 2,15 милијарди евра, а во јули салдото се зголеми на 2,58 милијарди евра. Во август и септември лани како девизни резерви се чуваа над 2,6 милијарди евра, а во октомври 2,73 милијарди евра. Поголемо ...
| | веќе видена | слични

Германскиот уставен суд одлучи дека воведениот данок на горивните елементи на претпријатијата што произведуваат нуклеарна енергија е неуставен, соопштија германските медиуми. Данокот беше воведен во 2011 година. Одлуката на највисоката судска инстанција во Kарлсруе практично го прави законот, со кој беше воведен данокот, неважечки. Со ова погодените нуклеарни концерни би можеле да си ги вратат од државата над 6-те милијарди евра кои досега ги имаат платено по основ на данокот. Според судиите во Уставниот суд, федералната влада немала законски надлежности да го наметнува овој данок. Kомпаниите плаќаат 145 евра за секој грам од горивните елементи, кои прв пат се користат во еден реактор. Според портпаролот на ЕОН, трошоците за компанијата за плаќање на овој данок изнесувале околу 2,8 милијарди евра. Нивните конкуренти од РВЕ се надеваат да вратат 1,7 милијарда евра, а ЕНБВ околу 1,44 милијарда евра од државата. Според податоците на Министерството за финансии, овој данок обезбедил 6,285 милијарди евра во ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот извоз порасна повеќе од очекуваното во минатиот месец, но по највпечатливото зголемување во увозот го балансира во целина влијанието врз трговскиот биланс на земјата. Извозот расте со 8,7% на годишна основа во мај во доларски димензии, покажуваат податоците на кинеската Генерална царинска администрација. Во април зголемувањето беше 8 отсто, а очекувањата на економистите анкетирани од „Ројтерс“, за месец мај беа за раст од 7 отсто. Увозот отскокнува со 14,8% на годишна основа, забрзување од 11,9 процентен раст во април. Очекувањата беа за зголемување од 8,5%. Така во мај трговскиот суфицит на Кина се прошири од 38 милијарди долари во април до 40,8 милијарди долари. Тоа е под прогнозите за вишок во износ од 47,8 милијарди долари. Пресметан во јуани, кинескиот извоз расте со 15,5% на годишна основа во мај, а увозот се зголемува со 22,1%. Така вишокот станува 281,6 милијарди јуани. „Bloomberg“ коментира дека подобрата меѓународна средина ја поддржува индустријата во Кина. Светската трговска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Девизните резерви на Кина во мај пораснаа четврти месец по ред, бидејќи строгите мерки за контрола на капиталот и падот на доларот помогнаа на ограничувањето на одливот на девизите. Девизните резерви во мај се зголемени за 24 милијарди долари на 3,05 билиони долари, во однос на зголемувањето од 21 милијарда долари, покажаа податоците на кинеската централна банка.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Вкупните девизни резерви заклучно со 31-ви мај оваа година имаа вредност од 2.448.500.000 евра, што е за 47,5 милиони евра помалку во однос на претходниот месец, покажуваат податоците на Народна банка на Република Македонија. На крајот на мај 2016 година, вкупните државни девизни резерви беа на ниво од 2.164.400.000 евра. Најголем дел од девизните резерви зафаќаат хартиите од вредност, чие салдо на крајот на мај беше 1.827.400.000 евра или 15,9 милиони евра повеќе во споредба со април. Заклучно со 31.05.2016 година, хартиите од вредност изнесуваа 1.657.300.000 евра. Намалување од 57,4 милиони евра е забележано кај валутите и депозитите, во мај во однос на претходниот месец. Па така, нивната вредност во мај беше 366.300.000 евра, а во април беа на ниво од 423.700.000 евра, додека во мај минатата година изнесуваа 264.500.000 евра. Монетарното злато на крајот на мај вредеше 250.300.000 евра, додека еден месец претходно достигна 256.100.000 евра. На крајот на мај минатата година, државното злато ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложувањето на долгот ќе ги чини кредиторите на Грција 123 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: