Второто полугодие започнува од понеделник

2 копии

Согласно со препораките од Министерството за образование и наука, Град Скопје донесе одлука второто полугодие од учебната година да почне в понеделник, 23 јануари, наместо в петок, 20 јануари. Причина за оваа одлука се екстремно ниските температури коишто се најавуваат до крајот на неделава. Петокот ќе биде одработен во еден од викендите од месец април, кога и температурите ќе бидат повисоки. “ Веруваме дека сите општини ќе донесат одлука за одложување на наставата. Ова не можеме да го наметнеме и затоа даваме препорака, исто како што направивме и за превисоките температури на почетокот на учебната година “ - изјави министерот за образование Петар Кралев. извор: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

Одложен стартот на второто полугодие. Наместо денеска наставата ќе започне в понеделник. Ниските температури го натераа Министерството за образование да донесе ваква препорака. Се надеваат дека сите ќе ја прифатат. Најголем проблем имале општините во Западна Македонија, а во Битола со денови температурата е под 25 степени. Локалните власти имаат проблем да ги затоплат училниците и на децата да им обезбедат нормални услови за настава. -Се ориентираме според метеоролозите кои од понеделник најавуваат затоплување - изјави Панче Кралев, министер за образование. Учениците добија продолжен викенд, но петокот ќе го обработат во април, кога температурите ќе бидат повисоки. Министерот Кралев вели дека в понеделник ќе почне второто полугодие во сите училишта. Никој не се пожалил дека има проблеми со греење, дека им недостасува нафта или дрва.
| | веќе видена | слични

Македонија нема Акциски план за справување од последиците од ладното време. До крајот на летото министерот за здравство најави дека ќе изработи план, и подготвено ќе ја пречекаат зимата. Ладното време предизвикува последици по здравјето,особено на хронично болните,па затоа министерот излезе со конкретни препораки. Темпаратурата и до 27 степени под нулата, ќе го одложи стартот на второто полугодие за учениците. Наместо во петок ќе стартува во понеделник, по барање на градоначалниците и директорите на училиштата. Според податоците на Институтот за јавно здравје, намален е бројот на заболени од грип во критичните месеци декември и јануари. Во последниот месец лани имало 1000 заболени, а во првиот годинава 500. За споредба, во јануари 2011-та регистрирани биле 3500 заболени од сезонски грип.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Второто полугодие започнува од понеделник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: