Распуканиот „Свети Климент“ нагрден и со дамки

Два месеца по поставувањето, споменикот на светецот се распука, па по поправката, ќе мора да се репатинира, а постапката ќе биде изведена за две недели. Споменикот на Св. Климент ќе биде репатиниран, бидејќи како резултат на завчерашната поправка се појави дамка која мора да се отстрани, а тоа не може да се направи парцијално, туку мора да се репатинира скулптурата во целост, изјави академик Томе Серафимовски како одговор на прашањето зошто дошло до пукање на скулптурата на Св. Климент, чиј автор е самиот тој, а се лееше во леарницата „Браќа Јеремиќ“ во Србија. Деновиве беше забележана пукнатина на задниот дел, па на нејзината површна се појави белило. Серафимовски објасни дека при спојувањето на деловите во леарницата еден дел не е добро заварен. - Јас тоа го забележав пред четири дена бидејќи почна да се појавува некое сомнително зеленило. Веднаш протестирав во леарницата од каде што дојдоа и го поправија - рече Серафимовски. Тој нагласи и дека леарницата има традиција од 90 години. Нејзино ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори можеби официјално не е започната, но затоа кандидатите ги користат сите можности да им се додворуваат на гласачите. Пред ...
сите 215 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Распуканиот „Свети Климент“ нагрден и со дамки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: