Ракометарите продолжуваат со подготовките во пресрет на ЕП


Македонската ракометна репрезентација активно тренира пред Европското првенство (ЕП) кое во 2018 година ќе се игра во Хрватска. Во Скопје пристигна Раул Гонзалез, кој веднаш ги „построи“ ракометарите, а се очекува двајцата репрезентативци Филип Миркуловски и Филип Талески да пристигнат денес, со што нашиот национален тим ќе биде комплетен. Во Скопје ќе се тренира до Нова Година, а потоа ќе се замине за Белград каде се играат две тест-средби со Србија и Саудиска Арабија. Европското првенство за нас стартува на 13 јануари, кога ракометарите излегуваат на мегдан со Словенија.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација со убедливи 37-21 (19-11) ја совлада селекцијата на Саудиска Арабија во подготвителниот натпревар кој двете селекции го одиграа во Белград, Србија. „Црвено жолтите“ во целост го покажаа својот квалитет и забележаа лесна и висока победа која влева поголема самодоверба и надеж за поволен исход на Европското првенство во Хрватска. Сепак, посериозниот тест и генералката пред континенталниот собир за пулените на Раул Гонзалес ќе биде дуелот со Србија кој исто така ќе се одигра во Белград. Во листата на стрелци на мечот со Саудиска Арабија се истакнаa Филип Талески и Гоце Ојлески со пет голови, Мартин Попоски финишираше со четири, а по три реализираа Дејан Манасков, Кирил Лазаров, Никола Маркоски, Гоце Георгиевски и Горан Кузманоски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската ракометна репрезентација ја постигна првата победа на контролните дуели. Попладнево во Белград во натпревар од затворен тип Македонија ја победи Саудиска Арабија со 37:21 (19:11). Селекторот Раул Гонзалес им даде шанса на сите играчи. Натпреварот беше равноправен само во првите 15 минути, а потоа македонските ракометари постојано го зголемуваа водството. Најефикасни во составот на Македонија беа Филип Талески и Гоце Ојлески, кои постигнаа по 5 голови. Утре Македонија ќе го одигра вториот контролен натпревар, а противник е Србија. И овој натпревар ќе се игра во Белград, а почетокот е во 18 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот „тест“ натпревар пред Европското првенство во ракомет помина успешно за македонските репрезентативци откако во Белград со 37:21 ја совладаа репрезентацијата на Саудиска Арабија. Македонија водеше од почетокот на натпреварот, кој што беше од затворен тип. Најефикасни во нашиот тим беа Филип Талески и Гоце Ојлески, кои постигнаа по пет погодоци. Вториот натпревар нашите репрезентативци го играат утре против Србија од 18 часот. Во Загреб на Европското првенство, Македонија е во група со Словенија, Германија и Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Во првиот контролен натпревар во пресрет на настапот на Европското првенство, македонската ракометна репрезентација ја совлада Саудиска Арабија со 37:21. Нашите ракометари без поголеми проблеми успеаа да стигнат до првиот триумф на гостувањето во Белград и овој меч сигурно беше добра увертира пред утрешната генерална проба пред заминувањето на континенталниот шампионат против селекцијата на Србија. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез беа во постојано водство кое во почетната фаза не беше поголемо од три до четири гола, а во финишот од првото полувреме со серија од 7:1 стигнавме до предност од 19:11. По пет минути игра во вториот дел стигнавме и до двоцифрено водство и убедливата предност ја одржувавме до самиот крај на натпреварот за конечни 37:21. Најефикасни во нашиот тим со по пет погодоци беа Филип Талески и Гоце Ојлески, четири постигна Мартин Поповски, а по три пати прецизни беа Дејан Манасков, Кире Лазаров, Никола Маркоски, Гоце Георгиевски и Филип Кузмановски. Утре нашата репрезентација од 18 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Веселин Вујовиќ пред само неколку дена јасно стави до знаење дека најдобар и наубав прием секогаш има во Скопје и Македонија во споредба со останатите Ју-земји, а сега феноменалниот црногорски стручњак спомена три имиња од нашата репрезентација во контекст на проблемите со кои тој се соочува во пресрет на Европското првнество на кое тој и Словенија имаат големи амбиции. Популарниот Вујо не криеше дека Словенија е фаворит во однос на Македонија и Црна Гора во пресметките кои ќе ги има со овие две селекции во групната фаза, но сепак и самиот е свесен дека изостанокот на два-тројца негови важни играчи може значително да ги промени работите. Словенија пред два дена доживеа тежок шок откако беше потврдено дека Габер заработил фрактура поради која ќе мора да го прескокне големото натпреварување во Хрватска, а ако на ова се надоврзат потенцијалните отсуства на Доленец и Хенигман, Словенците навистина се наоѓаат во незавидна позиција. – Повредата на Габер ни ги уништи сите замисли кои ги имавме за Европкото ...
| | веќе видена | слични

Првиот противник на македонската ракометна репрезентација, селекцијата на Словенија, победнички оди низ подготовките пред стартот на ЕП во Хрватска. Избраниците на селекторот Веселин Вујовиќ без многу проблеми го победија Иран. Во текот на целиот меч, Словенија имаше контрола на резултатот. На полувремето беше 17:9, а во вториот дел фаворитот малку потсопре во нападот, но одигра квалитетна одбрана, па на крајот славеше со 31:19. Словенија ќе игра против Македонија, во првиот меч од групната фаза на континенталниот собир во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Словенија која ќе и биде прв противник на Македонија на претстојното ЕП во Хрватска, го победи Иран со 31-19 (17-9) во првиот контролен натпревар пред шампионатот. Веселин Вујовиќ се соочува со серија проблеми со повредите и на оваа прва контрола го немаше на располагање комплетниот состав. Поради повреда на стапалото од соатавот неодамна отпадна пикерот Матеј Габер, а на негово место дополнително беше повикан пикерот на Целје, Матич Сухолежник. Иако се со словенечката репрезентација на подготовките за ЕП, се уште е неизвесен и настапот на повредените Јуре Доленец и Ник Хенигман. До крајот на подготовките пред ЕП, Словенија ќе одигра уште два контролни натпревари со селекцијата на Србија на 9 и на 10 јануари. Дуелот меѓу Македонија и Словенија е на 13 јануари, во првото коло од групата Ц во Загреб во која се уште и селекциите на Германија и на Црна Гора. фото: siol.net
| | веќе видена | слични

Одличен прв контролен тест имаше македонската ракометна репрезентација пред стартот на Европското првенство во Хрватска. Нашите најдобри ракометари, на контролен меч во Белград, убедливо со 37:21 ја победија селекцијата на Саудиска Арабија. Само во почетните неколку минути кога беше 4:4, противникот даде некаков отпор, а потоа со серија од 5:1, Македонија стигна до предност, која ја зголемуваше до крајот. Селекторот Раул Гонзалез им даде шанса на речиси сите кои беа во составот. Најрасположени за голови беа Талески и Ојлески со по пет постигнати голови. Потоа следуваше Поповски кој четири пати ја затресе мрежата на противникот. По три погодоци дадоа Манасков, К. Лазаров, Георгиевски и Кузмановски. Македонија утре со почеток од 18 часот ќе игра против домаќинот Србија, што ќе биде и последен тест пред почетокот на Европското првенство во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Македонската сениорска репрезентација со убедливи 37:21 (19:11) ја совлада Саудиска Арабија, на првиот од двата пријателски натпревари што се играат во Белград. Само во првите пет минути од средбата резултатот беше неизвесен, а потоа Македонија, со погодоците на Лазаров, Манасков и Георгиевски, се одлепи на 9:5 и до крајот од средбата само го зголемуваше водството. Во последните 10 минути од првото полувреме Македонија направи серија од 7:1 и на пауза замина со предност од 8 гола, 19:11. Разликата продолжи да се зголемува и на стартот на второто полувреме, кога, со одлична игра во одбраната и лесна реализација од контра-напади, нашата селекција поведе и со највисоки 30:14. Рутинската завршница на натпреварот ги донесе конечните 37:21. Македонија – Саудиска Арабија 37:21 (19:11) Стрелци за Македонија: Талески 5, Ојлески 5, Поповски 4, Манасков 3, Лазаров Кирил 3, Маркоски Никола 3, Георгиевски 3, Кузмановски 3, Стоилов 2, Пешевски 2, Велковски 2, Лазаров Филип 1, Миркуловски 1 Избраниците на Раул Гонзалез ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракометарите продолжуваат со подготовките во пресрет на ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: