Договорот меѓу ДУИ - ВМРО-ДПМНЕ неизвесен

123-те нови народни избраници утре седнуваат во фотелјите. Се уште е неизвесно дали ќе биде пополнето и спикерското столче. Извори од ВМРО-ДПМНЕ велат дека големи се шансите сепак Велјаноски да ја задржи функцијата, бидејќи ДУИ бил позаинтересиран за поатрактивно и влијателно место во извршната власт. Од ДУИ пак велат дека се уште не е дефинитивно, а како можни кадровски решенија се споменуваат Теута Арифи и Џеват Адеми. Многу работи ќе бидат појасни по можната средба Груевски - Ахмети. Иако ова никој официјално ниту го потврдува, ниту го негира. Може ли кратко до каде се разговорите? „Не“, вели Абдулаќим Адеми, вицепремиер. Веројатно, актуелната функција на Адеми да остане кај ДУИ но, како решение се шпекулира со името на Муса Џафери. Можно е интегративците да го добијат и вицепремиерското место за евроинтеграции, со кое би раководела Ермира Мехмети. За замена за функцијата втор човек во државата за ДУИ се атрактивни министерските места за финансии, надворешни или МВР, иако ВМРО-ДПМНЕ сепак ќе го задржи ...
| | веќе видена | слични

Што добиваат ДУИ, а што ВМРО- ДПМНЕ. Овие избори дефинитивно се историски за албанците во Македонија, бидејќи ќе добијат раководење на речиси половина институции, со што ќе се постигне баланс, не само во оружените сили, туку и во финансиите, истражните органи, телекомуникациите. ВМРО- ДПМНЕ : 1. Вице- премиер за економски прашања – 2. МНР – 3. МВР – 4. Министерство за Транспорт - 5. Министерство за Земјоделие- 6. Министерство за Образование- 7. Министерство за финансии- 8. Министерство за Информатичко општество и Администрација – 9. Министерство за Здравство – 10. Министерство за Труд и Социјална политика – ДУИ 1. Вице- премиер за евроинтеграции – 2. Вице- премиер за рамковен договор- 3. Министерство за Правда – 4. Министерство за Одбрана- 5. Министерство за Економија- 6. Министерство за Екологија- 7. Министерство за Локална самоуправа-
| | веќе видена | слични

Догороворот за нова Влада меѓу ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ е постигнат тврдат извори од партијата која ја доби довербата на албанското гласачко тело во земјава. Интегративците добиваат 2 вице- премиерски места, пет министри и 4 до 5 заменици министри и државни секретари, тврдат од ДУИ. Според овие извори поделбата е следната... ВМРО- ДПМНЕ : 1. Вице- премиер за економски прашања – 2. МНР – 3. МВР – 4. Министерство за Транспорт - 5. Министерство за Земјоделие- 6. Министерство за Образование- 7. Министерство за финансии- 8. Министерство за Информатичко општество и Администрација – 9. Министерство за Здравство – 10. Министерство за Труд и Социјална политика – ДУИ 1. Вице- премиер за евроинтеграции – 2. Вице- премиер за рамковен договор- 3. Министерство за Правда – 4. Министерство за Одбрана- 5. Министерство за Економија- 6. Министерство за Екологија- 7. Министерство за Локална самоуправа- не се знае Најголемата разлика во оваа листа за разлика од претходните неофицијални информации се распределбата на ...
| | веќе видена | слични

Конечно дојде до договор помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ околу формирањето на следната влада. Албанскиот партнер во владината коалиција овој пат ќе биде застапуван со двајца вицепремиери, пет министри, четворица заменик- министри и пет државни секретари. Неофицијално дознаваме дека за вицепремиери од редовите на ДУИ биле номинирани Муса Џафери, одговорен за имплементирање на Охридскиот договор и Ермира Мехмети – Деваја, вицепремиер за евро –интеграции. На чело на министерствата ќе бидат: Аднан Јашари (Министерство за правда), Абдулаќим Адеми (Министерство за екологија) , Фатмир Бесими (Министерство за економија) и Хазби Лика на чело на министерството за одбрана. Сè уште не се знае кој ќе биде првиот човек на локалната власт. Овој пат албанската партија на власт ќе има и четворица заменици министри и тоа во здравство, МВР, финансии и министерството за транспорт и врски. Државните секретари од редовите на ДУИ ќе бидат во министерството за култура, здравство, земјоделство, во министерството за информатичко општество и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 25 јуни - Трајко Вељаноски останува претседател на Собранието и највероватно денеска ќе биде реизбран. Од ДУИ велат дека преговорите се уште течат и се ќе биде појасно идната недела. На сметка на ова од ДУИ тврдат дека ги добиле вицепремиерските места за евроинтеграции и рамковен договор, министерствата за правда, економија, одбрана, локална самоуправа и животна средина. ДУИ ќе добие и четири заменици министри и четири државни секретари. Иако од ДУИ беа заинтересирани за министерството за транспорт и врски тоа, сепак останува кај вмровците. За идни вицепремиери се споменуваат Муса Џафери и Ермира Мехмети - Деваја, во правда Ахмети ќе бира меѓу Абдулаким Адеми и Аднан Јашари. Фиксни во ВМРО-ДПМНЕ остануваат Зоран Ставрески, Владимир Пешевски и Антонио Милошовски, нов ресор што ќе го добие Груевски е и министерство за здравство. Неизвесна е судбината на Гордана Јанкуловска, бидејќи на нејзиното место смета да го добие Горан Трајковски. /
| | веќе видена | слични

Внатрешни работи, Надворешни работи и Финансии се министерствата кои ВМРО-ДПМНЕ нема да ги отстапи по ниту една цена Повеќе министерства под своја капа како и две вицепремиерски места, за сметка на функцијата претседател на Собрание. Ова веројатно ќе биде делот од изборниот колач на кој ќе инсистира ДУИ во разговорите со ВМРО-ДПМНЕ околу составот на идната Влада. Ваквата листа на барања на интегративците следува откако во разговорите јасно им било ставено до знаење дека не можат истовремено да се надеваат на тоа дека ќе им припаднат неколку клучни ресори, заменички места или позиции државен секретар како и спикерското столче во Парламентот. На него и во иднина, веројатно, ќе седи Трајко Вељановски. Сепак можно е на денешниот прв ден од работата новиот парламентарен состав да остане без претседател. Се шпекулира дека Министерствата за правда, за Транспорт и врски и за Одбрана ќе им припаднат на интегративците. Неофицијално ќе ја добијат и директорската позиција во Управата за јавни приходи, а нивен кадар ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 116 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договорот меѓу ДУИ - ВМРО-ДПМНЕ неизвесен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: