Јанукович во руска поморска база?

Јанукович во руска поморска база? Украинските медиуми јавија дека претседателот Виктор Јанукович по кој е издадена потерница за апсење, се наоѓа во руската поморска база во Севастолол. ТВ каналот АТР јави дека за Јанукович бил подготвени десентниот брод на црноморската флота РФ, со кој тој наводно ќе се упати кон Русија. Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков претходно рече дека Јанукович, по одлуката на парламентот за негова смена во саботата, тргнал кон воениот аеродром Белбек на Крим, но оти се откажал и заминал во друга насока по сознанијата дека таму го чека новоименуваниот шеф на полицијата и државните безбедносни служби. Објавувајќи дека по Јанукович е издаден налог за апсење, Аваков наведе дека Јанукович во својата приватна резиденција во регфионот Балаклава на Крим, го собрал своето обезбеднување и ги прашал дали сакаат да останат со него. Некои решиле да го напуптат и зеле оружје што не е никаде официјално регистирано за да им го предадат на властите на Крим, рече Аваков. Со ...
| | веќе видена | слични

Распишана е меѓународна потерница за поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти државниот тужител Олег Махницки. Претходно, за Јанукович беше издадена наредба за апсење поради обвинение за „масовно убиство“, пренесуваат светските новински агенции. Претходно, Парламентот на Украина изгласа дека на Јанукович ќе му се суди за „сериозни злосторство“ пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Во Судот во Хаг уште немаат добиено барање од украинската влада со која се бара истрага за настаните. По тримесечните протести и судири во Киев, Парламенот во Украина го симна од власт Јанукович, ја ослободи од затвор поранешната премиерка Јулија Тимошнко и одлучи вонредните парламентарни избори да се одржат на 25 мај. Во меѓувреме, рускиот претседател Владимир Путин нареди тест на борбена готовност во централните и западните делови на Русија, пренесуваат западните медиуми. Како што се истакнува, во наредбата нема никакви референци за рускиот западен сосед Украина. И руското министерство за одбрана соопшти ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Издаден налог за апсење против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович поради намерно масовно увиство. Киевскиот Окружен суд нареди негово апсење, изјави Олег Махницки, вршител на должноста главен обвинител на Украина. – Против него е распишана потерница. Обвинението е масовно убиство под тешки околности, објасни Махницки. Именувањето на Махницки за привремен главен обвинител беше потпишано денеска од привремениот претседател на Украина Олександар Турчинов, кој почна со потпишување на усвоените од Врховната рада документи.
| | веќе видена | слични

  Киевскиот Окружен суд нареди негово апсење, изјави Олег Махницки, вршител на должноста главен обвинител на Украина. - Против него е распишана потерница. Обвинението е масовно убиство под тешки околности, објасни Махницки. Именувањето на Махницки за привремен главен обвинител беше потпишано денеска од привремениот претседател на Украина Олександар Турчинов, кој почна со потпишување на усвоените од Врховната рада документи.
| | веќе видена | слични

Против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович е покрената потерница за намерно масовно убиство, јави ИТАР-ТАСС. Против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович е покрената потерница за намерно масовно убиство, јави ИТАР-ТАСС. Киевскиот Окружен суд нареди негово апсење, изјави Олег Махницки, вршител на должноста главен обвинител на Украина. - Против него е распишана потерница. Обвинението е масовно убиство под тешки околности, објасни Махницки. Именувањето на Махницки за привремен главен обвинител беше потпишано денеска од привремениот претседател на Украина Олександар Турчинов, кој почна со потпишување на усвоените од Врховната рада документи.
| | веќе видена | слични

Издаден налог за апсење против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович поради намерно масовно увиство. Издаден налог за апсење против поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович поради намерно масовно увиство.Киевскиот Окружен суд нареди негово апсење, изјави Олег Махницки, вршител на должноста главен обвинител на Украина. - Против него е распишана потерница. Обвинението е масовно убиство под тешки околности, објасни Махницки.Именувањето на Махницки за привремен главен обвинител беше потпишано денеска од привремениот претседател на Украина Олександар Турчинов, кој почна со потпишување на усвоените од Врховната рада документи.
| | веќе видена | слични

Во Украина веќе постои привремен претседател, а сега парламентот треба да именува и нов премиер. Оваа задача не е лесна, зашто земјата на која ѝ се заканува државен банкрот, е подложна на уцени. Украинскиот парламент денеска, по соборувањето на шефот на државата, Виктор Јанукович и развластувањето на неговата влада, треба да избере нов состав на кабинетот. Официјални кандидати нема. Во предвид за функцијата доаѓа поранешниот претседател на Парламентот, Арсени Јацењук, кој во парламентот ја предводи пратеничката група на партијата Татковина на екс-премиерката Јулија Тимошенко. Како кандидат се споменува и бизнисменот и поранешен министер за надворешни работи и економија, Пјотр Порошенко. Планираниот избор на премиер се смета за натамошен важен чекор во барањето излез од тешката криза. Бидејќи земјата се наоѓа практично пред банкрот, никој не гори од желба да ја преземе деликатната позиција. Досегашната опозиција по неколкумесечни протести ја презеде власта во Киев и брзо ги пополни најважните функции. На ...
| | веќе видена | слични

Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска поморска база во Севастопол. Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска поморска база во Севастопол. Како што пренесе „Гласoт на Русија“ за Јанукович е подготвен десантен брод на Црноморската флота, со кој наводно треба да замине за Русија. Јанукович во саботата се обидел да ја напушти Украина со приватен авион, а некои од неговите соработници се обиделе да поткупат припадници на граничната полиција, во што не успеале. Жителите на Севастопол излегоа на улица во знак на протест против случувањата во Киев, барајќи од градските власти да не им се случи истото сценарио.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 74 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 64 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанукович во руска поморска база?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: