Расмусен бара поголем ангажман на членките на НАТО во Либија

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека на дводневниот состанок на министрите за одбрана на членките на Алијансата ќе укаже на неопходноста на нивно посилно вклучување во воената акција во Либија На состанокот што денеска почнува во седиштето на НАТО во Брисел, Андерс Фог Расмусе н ќе изврши притисок на земјите членки повеќе да се ангажираат во мисијата што ескалираше со цел Моамер ел-Гадафи да биде соборен од власт. Воената авијација на НАТО продолжи со бомбардирањето на Триполи, а минатиот викенд во акциите во Либија по првпат се вклучија француски и британски хеликоптери. Триполи утринава го потресоа 10 експлозии, еден ден откако Алијансата ќе ги изведе најжестоките удари на главниот град на Либија. Гадафи во меѓувреме порача преку државната телевизија дека никогаш нема да се предаде.
| | веќе видена | слични

НАТО ги осудува жестоките дејствија на сириските власти кон мирното население, но не планира операција во Сирија. Ова денеска го изјави генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен, во интервју за руската телевизија РТ. „НАТО нема никакви планови за интервенција во Сирија. Го делам протестот на меѓународната заедница по повод жестоките дејства на сириските власти кон мирното население. Единствен можен излез од тековната ситуација е донесување на законите што ги бара сирискиот народ“, рече Расмусен.
| | веќе видена | слични

Брисел, 8 јуни 2011 (МИА) - Ракетната закана е вистинска и имаме потреба од вистинска одбрана, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен по седницата на Советот НАТО-Русија во рамките на средбата на министрите за одбрана од НАТО во главниот штаб на Алијансата во Брисел. - Сакаме реална соработка со Русија за противракетната одбрана, нашето гледиште е за два самостојни системи со една цел, два системи кои би разменувале информации, за да ја направат одбраната на териториите на НАТО и на Русија поефикасна, изјави Расмусен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министрите за одбрана на 28-те земји-членки на НАТО на денешното заседание во Брисел донесоа одлука воената операција на Алијансата во Либија да продолжи „со сите неопходни средства колку што ќе биде потребно за да се заштити цивилното населние“. - Ние го исполнивме нашиот мандат. Постигнавме значаен и стабилен напредок и со тоа ги спасивме животите на многу луѓе, се наведува во задничката декларација од средбата. Според мини стрите, либискиот водач Моамер Гадафи „загубил секаков легитимитет“, па затоа треба да се повлече од власта. - Еден режим кој систематски го заплашува и напаѓа своето население, нема иднина, се оцнува во документот. Министрите за одбрана сметаат дека воената операција во Либија „сериозно ја намалила способноста на режимот на Градфи да го напаѓа цивилното население“. - Нашите операции се изведуваат со најголема внимателност со цел да се избегнат цивилни жртви, се нагласува во декларацијата. На прес-конференција по средбата на министрите за одбрана, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог ...
| | веќе видена | слични

НАТО никогаш нема да ја нападне Русија, а 21 век треба да биде век на соработка меѓу Москва и Алијансата, изјавил Андерс Фог Расмусен генералниот секретар на Алијансата - Можам да ве уверам дека и јас јавно повеќе пати говорев за тоа дека НАТО никогаш нема да ја нападне Русија и уверени сме дека Русија гледа на Алијансата во исто светло - истакнал Расмусен пред состанокот на Советот. Русија - НАТО на ниво на министри за одбрана во Брисел. Нагласувајќи оти е потребно уште поголемо взаемно разбирање, но и дека последиците од Студената војна сé уште останале во сеќавањето на некои луѓе, генералниот секретар на НАТО додал дека се потребни повеќе политички дискусии и размена на мислења. Осврнувајќи се на острото противење на Русија на ширењето на НАТО кон истокот, Расмусен посочил дека зачленувањето на нови држави во Алијансата не само што ја проширува и зајакнува, туку позитивно влијае и врз евроатлантската безбедност, вклучувајќи ја и безбедноста на Руската Федерација.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расмусен бара поголем ангажман на членките на НАТО во Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: