Пакистанскиот парламент ја осуди акцијата во Аботабад

2 копии

Пакистанскиот парламент во саботата ја осуди американската акција во која беше убиен Осама бин Ладен, барајќи да се преиспитаат односите со САД предупредувајќи дека Пакистан може да ги прекине патиштата за снабдување за американските сили во Авганистан доколку се случат слични акции „Парламентот ја осуди едностраната акција во Аботабад која претставува кршење на суверенитетот на Пакистан“, се наведува меѓу другото во резолуцијата што во саботата ја усвоија пакистанските парламентарци., пренесува Reuters . Парламентарците изјавиле дека американските „едностраните акции“ како онаа во Аботабад во која беше ликвидиран лидерот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, како и нападите на американските беспилотни летала се неприфатливи и дека владата треба да го разгледа прекинувањето на виталните патишта за снабдување на американските сили во Авганистан доколку не се престане со ваквите практики. Шефот на пакистанската разузнавачка агенција изјави дека е подготвен да поднесе оставка поради ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ги повика денеска пакистанските власти да соработуваат со западните сојузници во сузбивањето на бунтот на талибанските екстремисти, одговорни за двата крвави бомбашки напади во таа земја. - Со шок и жалење ја примив веста за смртта на питомците, убиени во терористичкиот напад, истакна Расмусен во писмото испратено до претседателот на Пакистан Асиф Али Зардари. - Тој напад е потсетник дека Пакистан и сојузниците мора да дејствуваат здружени за да го победат насилниот екстремизам, додаде Расмусен. Во меѓувреме билансот на загинатите во двата самоубиствени бомбашки напади, кои се случија вчера во центарот за обука на пограничната полиција во градот Шабкадар во северозападен Пакистан, се зголеми на 89 лица, а околу 140 се повредени, од кои 40 се наоѓаат во критична состојба. Пакистанските талибанци ја презедоа одговорноста за нападите и соопштија дека тие се одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.
| | веќе видена | слични
3 копии

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмунсен денеска го осуди самоубиствениот напад од петокот во кој загинаа најмалку 89 луѓе во Пакистан, нагласувајќи ја потребата дека земјата и Алијансата мора заеднички да се борат против радикалите. „Шокантна и тажна е веста за смртта на 80 кадети на паравоените сили во терористичкиот напад“, изјавува Расмунсен во писмото со сочувство испратено до пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари, што го цитира АФП. Упатувајќи сочувство и до семејствата на загинатите и до пакистанските вооружени сили, генералниот секретар на НАТО оценува дека „тој напад на брутален начин потсети дека Пакистан и сојузниците мора да останат обединети во борбата против опасноста од насилниот екстремизам“. Претходно во саботата пакистанскиот парламент ја осуди американската акција во која беше убиен водачот на глобалната терористичка мрежа, Осама бин Ладен, барајќи да се преиспитаат односите со САД предупредувајќи дека Пакистан може да ги прекине патиштата за снабдување за американските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 250 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пакистанскиот парламент ја осуди акцијата во Аботабад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: