Бројката на загинати во експлозиите во Пакистан се искачи на 86

Бројот на загинатите од утринскиот двоен напад на бомбаши самоубијци во полициската академија во северозападен Пакистан се искачи на 86,додека бројката на ранети се бори во десетици Според полицијата во градот Шабкадар во областа Чарсада, двата напада биле од бомбаши-самоубијци, а пакистанските талибани ја презедоа одговорноста за нападот, за кој велат дека одмазда за смртта на Осама бин Ладен . Експлозиите одекнале во моментот кога новите кадети на Академијата на пограничната полиција се качувале во автобуси за да заминат на краток одмор откако го завршиле курсот во академијата. Најмалку 65 од загинатите се регрути, а опстанатите се цивилни жртви кои се затекнале на местото. Градот Шабкадар се наоѓа на границата со Авганистан, околу 35 километри западно од Пешавар и од упориштето талибанските милитанти во Мохманд. Во изминативе неколку години, талибаните убија стотици луѓе во бомбашки и други напади ширум Пакистан.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ги повика денеска пакистанските власти да соработуваат со западните сојузници во сузбивањето на бунтот на талибанските екстремисти, одговорни за двата крвави бомбашки напади во таа земја. - Со шок и жалење ја примив веста за смртта на питомците, убиени во терористичкиот напад, истакна Расмусен во писмото испратено до претседателот на Пакистан Асиф Али Зардари. - Тој напад е потсетник дека Пакистан и сојузниците мора да дејствуваат здружени за да го победат насилниот екстремизам, додаде Расмусен. Во меѓувреме билансот на загинатите во двата самоубиствени бомбашки напади, кои се случија вчера во центарот за обука на пограничната полиција во градот Шабкадар во северозападен Пакистан, се зголеми на 89 лица, а околу 140 се повредени, од кои 40 се наоѓаат во критична состојба. Пакистанските талибанци ја презедоа одговорноста за нападите и соопштија дека тие се одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.
| | веќе видена | слични

Најмалку 80 луѓе се убиени, а повеќе од 120 се ранети во два самоубиствени напада на талибанците во северозападен Пакистан. Бомбите во регрутниот центар за полицајци се одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, јави „Ројтерс“. - Ова е прва одмазда за мачеништвото на Бин Ладен, а ќе има уште - изјави Ехсанула Ехсан, претставник на талибанците. Експлозиите одекнале вчера во градот Шабкадар, во центарот за обука на пакистанска погранична полиција, во време кога кадетите се качувале во комбијата да заминат дома. Првата бомба ја активирал млад бомбаш-самоубиец на мотоцикл, кој влетал во толпата регрути што се качувале во комбијата. Силната детонација убила десетици регрути, а кога нивните колеги се доближиле до ранетите за да им укажат помош, влетал уште ден самоубиец на мотоцикл, кој, исто така, активирал експлозивен елек. Според полицијата, 66 од жртвите се регрути, додека другите се цивили. - Седев во комбито со своите колеги. Бевме среќни што ќе си одиме дома. Тогаш слушнав како некој ...
| | веќе видена | слични

Во експлозиите се убиени најмалку 80 лица, а талибанските бунтовници се заканија со новинапади за одмаздување на смртта на Осама бин Ладен Најмалку 80 лица биле убиени, а над 120 биле повредени во двоен самоубиствен бомбашки напад во воена академија во северозападниот дел на Пакистан. Одговорноста за нападот ја презеле пакистанските талибанци, кои се заканија со нови напади за да ја одмаздат смртта на лидерот на Ал каеда Осама бин Ладен, кој неодамна беше убиен од американски специјалци во Пакистан. Пакистанските власти соопштија дека напаѓачите го активирале експлозивот вчера рано изутрина по локално време, кога поголем дел регрути се подготвувале да го напуштат дворот на академијата во градот Чарсада, на 135 километри од престолнината Исламабад. Според првичните информации, бомбашите-самоубијци се саморазнеле во толпата регрути, убивајќи најмалку 65 кадети и 15 цивили. Началникот на центарот Џеханзеб Хан изјавил дека двајцата напаѓачи пристигнале до главниот влез со помош на мотоцикл во моментот кога ...
| | веќе видена | слични

ИСЛАМАБАД – Во два бомбашки напада врз академијата на паравоените сили во северозападниот дел на Пакистан загинаа 80 лица, соопшти полицијата. Голем број луѓе се повредени во експлозиите во тренинг-центарот за Граничната полиција во Шабкадар, во областа Чарсада. По првичните сомневања дека една од бомбите била подметната, полицијата сега наведува дека и двете експлозии биле предизвикани од бомбаши-самоубијци. Пакистанските талибанци соопштија дека тие го извеле нападот како одмазда за смртта на Осама бин Ладен, убиен во почетокот од мај. Лидерот на Ал Каеда на 2 мај беше убиен во напад на американските командоси во северниот пакистански град Аботабад. Бомбашките напади се случија кога новообучените кадети од Граничната полиција влегувале во автобусите за да заминат на кратко отсуство по завршувањето на обуката. Граничната полиција е таа што е во првите редови на фронтот честопати ангажирана против милитантите, вклучувајќи ги и талибанците во племенските области. „Седев во комбето и ги чекав моите колеги. ...
| | веќе видена | слични

БОМБАШИ УБИЈА 80 ЛУЃЕ ВО ПАКИСТАН Првиот бомбаш го активирал експлозивот на својот појас пред автобус со регрути што заминувале на отсуство, а другиот нападнал кога пристигнале луѓе да им помогнат на ранетите Двајца талибански бомбаши вчера се разнесоа пред пакистанска академија за гранични полицајци и убија најмалку 80 луѓе, во одмаздничка реакција на убиството на Осама бин Ладен на почетокот на овој месец, јави Ројтерс. При нападот во североисточниот пакистански град Чарсада, во областа Шабкадар, се ранети 140 лица. Началникот на центарот, Џеханзеб Хан, изјави на прес-конференција дека двајцата напаѓачи пристигнале со мотоцикл до главниот влез во време кога група регрути заминувале на отсуство и го ставале својот багаж во автобусите. Едниот бомбаш се приближил до автобусот и го активирал експлозивот на својот појас. Другиот нападнал кога по првата експлозија пристигнале други луѓе да им помогнат на ранетите. Повеќето од 80-те загинати биле регрути, но меѓу нив имало и цивили. Голем број од ранетите се ...
| | веќе видена | слични

Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени бомбашки напади во центар за обука на гранични полицајци во североисточниот пакистански град Чарсада, во областа Шабкадар. Во нападот се ранети 140 лица. Двајцата напаѓачи пристигнале до главниот влез со помош на мотоцикл во моментот кога регрутите го ставале својот багаж во автобусите, пред да заминат на отсуство. Едниот од камиказите се сокрил некаде, а другиот го активирал експлозивот, што го носел во близина на автобусот. Малку подоцна нападнал и вториот напаѓач, кога на местото на првата експлозија се собрале луѓе, за да ги спасат преживеаните. Повеќето од 80-те загинати биле регрути, но меѓу нив имало и цивили. Голем број од ранетите се во критична состојба. Во нападите се уништени 15 автобуси и неколку продавници, кои се наоѓале во близина на пазарот, пренесе МИА. Движењето на талибанците во Пакистан ја презеде одговорноста за нападите и нагласи дека тие се одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен од страна на американските ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 355 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 287 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројката на загинати во експлозиите во Пакистан се искачи на 86

Од:
До кого (е-маил):
Порака: