Според Трамп НАТО повеќе и’ помага на Европа отколку на Америка


3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека НАТО повеќе им помага на Европјаните отколку на Американците. -НАТО е фантастичен, но тој повеќе и помага на Европа отколку нам, рече Трамп на конференцијата со германската канцеларка Ангела Мерка. Во исто време, во Брисел се одржува состанок на министрите за надворешни работи членови на НАТО, кој претходно беше на мета на критиките на Трамп. Тој рече дека може да присуствува на отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим. Неговата одлука да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим предизвика голем број осуди и протести ширум светот.
| | веќе видена | слични

Ако Доналд Трамп го раскине атомскиот договор со Иран, тоа ќе го почувствува и германската економија. трговијата со Иран и сега „запнува“, и тоа не само поради заканите од Вашингтон. Со делегација во чиј состав беа звучни имиња од индустријата, Зигмар Габриел работеше на промоција на нов почеток во германско-иранските односи само неколку дена по потпишувањето на атомскиот договор со земјата, на големо задоволство на неговите ирански партнери. Министрите за нафта, енергетика и индустрија во летото 2015-та година сонуваа за перспективите што се отвораат од економската соработка на двете земји. Притоа можеа за поткрепа да ги земат и анализите на експертите: до еден билион американски долари, според проценката на стручњаците, е голема потребата од инвестиции во иранската економија во наредните 10 години. Германските производители на машини, автомобилската индустрија, но и фармацевтската и медицинската бранша се надеваа на голем дел од колачот. Министерот Зигмар Габриел на аеродромот во Техеран, 2015. година ...
| | веќе видена | слични

Според извори од Белата куќа, речиси сигурно е дека Трамп ќе нареди повлекување на САД од нуклеарниот договор со Иран, а останува прашањето кога таа одлука ќе биде донесена. Како што пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“, повикувајќи се на извори од Белата куќа и останати високи функционери од администрацијата на Трамп, речиси сигурно е дека американскиот претседател одлучил САД да се повлечат од иранскиот нуклеарен договор, а единствено не е јасно како тоа точно ќе биде изведено. Сепак, истовремено е наведено дека постои многу мала шанса САД да остане во договорот, а доколку тоа се случи, тоа ќе биде исклучиво поради „одржување на сојузништвото“ со Франција, со оглед на тоа што Емануел Макрон неодамна побарал од Трамп, САД да не излегува од договорот. Неименувани дипломати во разговор за „Ројтерс“ изјавиле дека излегувањето на САД од договорот целосно ќе го уништи тој договор и ќе го втурне светот во нова голема криза затоа што Иран автоматски ќе продолжи со својата нуклеарна програма или пак ќе ...
| | веќе видена | слични

Тоа значи дека ќе ја отвориме Пандорината кутија, што би можело да значи војна. Не мислам дека американскиот претседател Доналд Трамп сака војна, рече Макрон. Евентуалното излегување на САД од договорот за нуклеарна програма на Иран би можел да доведе до најлошото сценарио, а во Вашингтон не сакаат таков развој на настаните, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за германското списание „Шпигл“. - Тоа значи дека ќе ја отвориме Пандорината кутија, што би можело да значи војна. Не мислам дека американскиот претседател Доналд Трамп сака војна, рече Макрон. - Не знам што ќе одлучи претседателот, но мислам дека тој ќе се ослободи од овој договор заради домашни причини. Таквиот потег би можел да функционира на краток рок, но тоа е лудо на среден и долг рок, изјави шефот на француската држава.
| | веќе видена | слични
2 копии

Евентуалното излегување на САД од договорот за нуклеарна програма на Иран би можел да доведе до најлошото сценарио, а во Вашингтон не сакаат таков развој на настаните, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за германското списание „Шпигл“. - Тоа значи дека ќе ја отвориме Пандорината кутија, што би можело да значи војна. Не мислам дека американскиот претседател Доналд Трамп сака војна, рече Макрон. - Не знам што ќе одлучи претседателот, но мислам дека тој ќе се ослободи од овој договор заради домашни причини. Таквиот потег би можел да функционира на краток рок, но тоа е лудо на среден и долг рок, изјави шефот на француската држава.
| | веќе видена | слични

Оваа трговска недела нафтата ја завршува со раст на цените затоа што се очекува одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп дали ќе се повлече од нуклеарниот договор со Иран. Тоа е закана за извозот на нафтата за третиот најголем производител во ОПЕК. Цената на фјучерсите на нафта во Њујорк порасна за 0.7 проценти оваа недела. Вкупното тргување беше за 5 проценти над 100 дневниот просек. Нафтата брент поскапе за 17 центи на 73,77 долари за барел.
| | веќе видена | слични

Ценита на нафтата се приближја во петокот на меѓународните пазари на нивото од 74 долари за барел, поткрепени од намалувањето на разликата меѓу понудата и побарувачката и очекувањето на вестите од Вашингтон за обновување на економските санкции за Иран. На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 30 центи во однос на претходното затворање на тргувањето и изнесуваше 73,92 долари. Во идентичен однос порасна и на американкиот пазар каде што со барелот се тргуваше по 68,73 долари. Одвоено Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) утрово извести дека цената на барелот референтната кошничка нејзина нафта во четвртокот изнесувала 70,66 долари, што значи дека останала речиси непроменета во однос на претходниот трговски ден. Пазарите ја очеуваат одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за обновување на санкциите против Иран поради незадоволството на САД од договорот склучен во 2015 година за неговата нуклеарна програма. Техеран пред укинувањето на санкциите на почетокот до 2016 година ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека неговата земја нема повторно да преговара за нуклеарниот договор со светските сили. Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека неговата земја нема повторно да преговара за нуклеарниот договор со светските сили. „Иран нема да преговара за она што беше договорено години наназад и беше имплементирано. Исто така ние ќе одбиеме било каква ратификација за тоа“, рече Зариф во видео обраќање. Според него, САД постојано го прекршувале нуклеарниот договор, особено со тоа што вршеле притисок да се спречи враќањето на инвестициите во Иран. Американскиот претседател Доналд Трамп е остар критичар на договорот постигнат во 2015 година според кој Техеран се согласи да ја ограничи нуклеарната програма во замена за олеснување на санкциите врз земјата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател, Доналд Трамп, е речиси сигурен дека ќе се повлече од иранскиот нуклеарен договор, соопшти за „Ројтерс“ извор запознаен со проблемот. Според истиот извор, постои мала шанса САД да останат на договорот, кој, доколку се случи, би се должел на потребата за задржување на добрите односи со Европската Унија и францускиот претседател, Емануел Макрон. Според агенцијата, повлекувањето на САД од договорот, најверојатно, ќе предизвика одмазднички одговор од Иран – рестартирање на нуклеарната програма или удари врз американските сојузници во Сирија, Ирак, Јемен и во Либан.
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди денеска дека нукреланиот договор со Иран не би требало да ги отфрли, освен ако за него не се најде добра алтернатива, јавува „Ројтерс“. Ако еден ден дојде до подобра спогодба со кој ќе го замениме сегашниот договор, тогаш е во ред, но не би требало да се отфрла ако немаме добра алтернатива- изјави Гутереш, откако американскиот претседател, Доналд Трамп се закани дека Вашингтон же се повлеше од спогодбата, што предизвика дипломатска напнатост со Иран, како и со сојузниците на САД, кои сакаар да го сочуваат договорот. Верувам дека Иранскиот нуклеарен договор беше значајна дипломатска победа, но исто така верувам дека постојат области во кои ќе биде значајно да имаме смислен дијалог, гледаме дека регионот е во многу опасна ситуација- рече Гутереш. Тој додаде дека исто така, треба да се разбере загриженоста на некои држави во врска со влијанието на Иран врз другите земји од регионот, но мисли дека треба тие работи да се раздвојат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 249 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Според Трамп НАТО повеќе и’ помага на Европа отколку на Америка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: