Расфрлан гласачки материјал

Расфрлан гласачки материјал им го попречува движењето на возилата на патот кон Момин поток на излезот од Скопје. Станува збор за гласачки материјал од последните локални избори. Гласачките ливчиња се од гласачко место од општината Ѓорче Петров, дел од нив се со печат и на нив е гласано, дел се без печат, со редниот број на ливчето. Државната изборна комисија формираше работна група која е задолжена да излезе на терен и да провери како изборниот материјал кој подлежи на посебно чување и уништување се нашол на улица. За материјалот од локалните избори надлежни се општинските изборни комисии, а рокот на чување на изборните документи е две години. Независно што тој рок е поминат, незаконски е изборен материјал да се влече по улиците поради што ДИК најави испитување на случајот.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 94 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 116 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 255 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расфрлан гласачки материјал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: