Студентите почнаа да се вселуваат во реновираните блокови од домот „Гоце Делчев“ (ФОТО)


5 копии

Целосно се реконструирани блокот А и блокот Б од студентскиот дом „Гоце Делчев“. Наскоро ќе започне реконструкцијата и на останатите два блока и до крајот на годината се очекува целиот студентски дом да биде завршен. Од денеска студентите од блоковите В и Г започнаа да се префрлуваат во реновираните блокови со цел да се овозможат услови за отпочнување на градежните активности во нереновираните блокови. Преселувањето ќе се врши етапно и секој ден ќе се вселуваат по два ката од блокот А и за две недели се очекува околу 300 студенти да добијат современи услови за живот. Студентите се презадоволни од новите услови. Велат дека во реновираните блокови имаат одлични услови. Студентот Даниел Јовески веќе втора година престојува во студентскиот дом „Гоце Делчев“ кој денеска од блокот Б се префрли во реновираниот блок А. -Слободно можам да кажам дека блокот е фантастично направен. Со реновирањето на овој блок добивме и перални и сушални за алишта кои што ни беа неопходни. Голема благодарност до МОН за сето тоа што е ...
| | веќе видена | слични

Ѕидови со мувла, бетонски подови, соби кои зјаат празни, без врати, без вода и без канализација, во ваква куќа треба да се врати Васвие Фазлиоска во вторник кога ќе мора да го напушти студентскиот дом „Томе Стефановски Сениќ“ каде е на привремен престој. Добила 3.000 евра обештетување од државата, но тие пари до последен денар биле потрошени само за реновирање на ѕидовите и фасадата. Покуќнината се уште скапува пред влезот на нејзината куќа и сведочи за поплавата што пред осум месеци го зафати овој регион. Таа денеска со нас се врати во својот дом во населбата Инџиково. „Немам услови, кај ќе се вратам. Внатре празни соби. Немам вода, немам каде да спијам, немам шпорет, фрижидер немам, ништо немаме. На картонот и на бетон“, изјави Васвие Фазлиоска, жителка на Инџиково. Околу 79 раселени лица кои настрадаа во страотните поплави од август лани, по велигденските празници ќе мораат да ги напуштат прифатните центри. До први април трошоците за нивниот престој ги покриваше Владата, но рокот истече и сега се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

79 жители од поплавените подрачја кои настрадаа во Скопје, во август лани, треба да го напуштат студентскиот дом „Томе Стефановски Сениќ“ и да се вратат во своите домови, пишува Алсат-М . Министерот Ибрахим Ибрахими , вели дека само две семејства ќе бидат сместени во центарот „25 Мај“ кој е во надлежност на ова Министерство, бидејќи според него, непотребно е и натаму да се трошат средства за престој на жителите во студентскиот дом. Тој увери дека никој нема да остане надвор на улица. Директорот на домот „Томе Стефановски Сениќ“, Лулзим Џемаили вели дека одлуката е донесена вчера и тој ќе треба да ја почитува. „Лицата кои ќе останат во вашите устаови за кои со писмен допис од 04.04.2016 (четврти април) не известувате дека нема да преземете никакви активности кон нив, Ве известуваме дека Министерството за труд и социјална политика согласно заклучокот на Владата на Република Македонија од деведесет и третата седница одржана на 08.02.2017 (осми февруари), не е во можност да ги покрива трошоците за престој на ...
| | веќе видена | слични

Жителите од поплавените села мораат да се врата дома, а нивните куќи се разрушени. 79 жители од поплавените подрачја кои настрадаа во август минатата година, треба да го напуштат студентскиот дом, Томе Стефановски Сениќ и да се вратат во своите домови. Ова е одлуката на Министерството за труд и социјална политика, чиј прв човек оцени дека се создадени условите жителите да се вратат дома. Според министерот Ибрахим Ибрахими, само две семејства ќе бидат сместени во центарот „25 Мај“ кој е во надлежност на ова Министерство, бидејќи според него, непотребно е и натаму да се трошат средства за престој на жителите во студентскиот дом. „Екипите се излезени на терен каде пробламатични се оценети две, три семејства. Тие ќе бидат сместени во центарот 25 мај и нема да го платиме домот Синич. Никој нема да остане надвор на улица и доколку се појават дополнителни лица, ќе ги сместиме во нашите објекти само да не плаќаме веќе во Сенич околку 1 милион и 200 илјади денари. Поголемиот дел од нив имаат услови за да се врата ...
| | веќе видена | слични

Државата не сака повеќе да троши средства за престој на жителите од поплавените подрачја во студентскиот дом “Томе Стефановски Сениќ”, јавува АлсатМ . Станува збор за 79 жители од поплавените подрачја кои настрадаа во август минатата година. Според одлуката на Министерството за труд и социјална политика овие луѓе сега треба да го напуштат студентскиот дом. Министерот Ибрахим Ибрахими оцени дека се создадени условите жителите да се вратат дома а таму ќе останат само две семејства ќе бидат сместени во центарот „25 Мај“ кој е во надлежност на ова Министерство. Според министерот непотребно е и натаму да се трошат средства за престој на жителите во студентскиот дом. „Екипите се излезени на терен каде пробламатични се оценети две, три семејства. Тие ќе бидат сместени во центарот 25 мај и нема да го платиме домот Синич. Никој нема да остане надвор на улица и доколку се појават дополнителни лица, ќе ги сместиме во нашите објекти само да не плаќаме веќе во “Томе Стефановски Сениќ” околк 1 милион и 200 илјади денари. ...
| | веќе видена | слични

Со солзи во очите, Благуна Секуловска ја дочека одлуката од Министерството за труд и социјална политика за иселување од студентскиот дом „Томе Стефановски-Сениќ“. Таа заедно со ќерка и веќе седум месеци живее овде, бидејќи куќата во село Стајковци е уништена од поплавите од 6 август. Благуна вели дека ќе го напушти студентскиот дом, но додава дека нема каде да оди. На вратата од студентскиот дом стои соопштение од Министерството за труд и социјална политика, потпишано од министерот Ибрахим Ибрахими, со кое се известуваат раселените од поплавените подрачја да ги напуштат просториите. Во образложението за ваквата одлука стои дека министерството не може веќе да ги покрива трошоците за нив. И овие двајца жители од Синѓелиќ се сместени во овој студентски дом. Како што велат, сега не знаат каде ќе одат. „Вчера стигна одлука дека мора да си одиме од тука. Ние се уште немаме ништо изградено. Од мојата куќа останаа само столбовите. Немаме каде да одиме, остануваме на улица. Не е во ред да одиме кај членови од ...
| | веќе видена | слични

Велигденските празници на поплавените од Стајковци, Сингелиќ и Инџиково им носат лоша вест. До студентскиот дом „Томе Стефановски Сениќ“ вчера пристигнало писмо од Министерството за труд и социјална политика каде се вели дека рокот за нивниот престој завршил на 1-ви април. Од тогаш па наваму, стои во дописот, Владата нема повеќе обврска да ги плаќа трошоците за храна и престој. „Лицата кои ќе останат во вашите устаови за кои со писмен допис од 04.04.2016 (четврти април) не известувате дека нема да преземете никакви активности кон нив, Ве известуваме дека Министерството за труд и социјална политика согласно заклучокот на Владата на Република Македонија од деведесет и третата седница одржана на 08.02.2017 (осми февруари), не е во можност да ги покрива трошоците за престој на овие лица во вашите установи.“ - стои во дописот на Министерството до студентскиот дом испратен вчера. Веќе две недели раселените престојуваат и се хранат на трошок на студентскиот дом затоа што државните средства за оваа намена се ...
| | веќе видена | слични

Во новите услови полесно ќе се учи велат студентите од домот Гоце Делчев. Почна вселувањето во реновинираниот блок А во студентскиот Гоце Делчев. Собите се целосно опремени со мини кујна, нови плакари, бироа за учење, кревети. Со реконструкцијата беа опфатени санитарните јазли, инсталацијата, системот за парно греење, нов под, прозорци, лифтови. Со новата инвестиција домот располага и со машини за перење и сушење алишта. По целосната реконструкција студентите велат хигиената е на највисоко ниво. Најзадоволни се од новиот мебел, брзиот интернет и библиотека која до сега одлично функционира. Секој од блоковите располага од 320 до 335 легла. Избрана е компанијата која ќе ги реновира останатите два блока на студентскиот гоце делчев. Градежните активности стартуваат за неколку дена а студентите ќе можат да се вселат на почетокот од наредната година. Целосната реконструкција на домот ќе чини 6 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Санацијата на блокот А надлежните ги чинеше 1,5 милиони евра или вкупната инвестиција за модернизацијата на двата блока, А и Б чини 3 милиони евра. Реновираниот блок А во студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје ги прими првите станари. Нов мебел, нови прозорци и подови, нови лифтови, сушални, перални, безбедносни камери и интернет – целосна комоција за студентите кои своите академски години ќе ги минуваат во оваа зграда. Студентот Климент Илиев, на кој зградите во Гоце Делчев во последните 4 години му биле втор дом, вели дека нема веќе мувла и влага по ѕидовите, дотраен мебел и расипани лифтови. Неговиот колега Даниел Јовески две години седел во старите соби во блокот В. Од денеска и тој ќе ужива во модерните соби и бањи во реновираниот блок А. Благодарен е на надлежните кои вложија средства и време да го реновираат 40 години стариот студентски дом и ги повика студентите совесно да се однесуваат со инвентарот и да ја чуваат хигиената во зградата. Санацијата на блокот А надлежните ги чинеше 1,5 милиони евра ...
| | веќе видена | слични

Студентите од студентскиот дом „Гоце Делчев“ почнаа да се вселуваат во обновениот Блок А. Нов мебел, нови прозoрци, лифт, парно - подобри услови за школување. Преселувањето се врши етапно, секој ден се вселуваат по два ката, а за две недели се очекува околу 300 студенти да добијат подобри услови за живот. „Слободно можам да кажам дека блокот е фантастично направен. Исто така, со реновирањето на овој блок добивме и перални и сушални кои што ни беа неопходни. Се надевам дека трендот на реновирање на студентските домови ќе продолжи натаму. Апелирам до сите студенти што е можно повеќе да се зачува и да се одржува хигиената во реновираните блокови“, вели Даниел Јовески- студент. Во минатото студентите немале основни услови за живот во овој дом. Испукани и мувлосани ѕидови, руинирани тоалети, искршени врати и прозорци, неисправна водоводна и електрична инсталација- се присетуваат студентите на лошите услови во кои престојувале. „Имаше проблем и со топлата вода, се надеваме дека тој проблем ќе биде решен. Собите се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 181 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студентите почнаа да се вселуваат во реновираните блокови од домот „Гоце Делчев“ (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: