Раселените од Арачиново бараат Врховен суд да не им ги земе парите

2 копии

Пред Врховниот суд во Скопје 50-тина раселени македонци од Арачиново кои 2001 беа протерани од скопското село, протестираа и бараа прием кај претседателот на судот Причината за протестот е одлуката на државниот правобранител пресудите со кои тие добиле паричен надомест за претрпена штета да бидат укинати и повторно вратени на почеток во основните судови. „Се плашиме дека ќе останеме и без тоа што го добивме. Бараме судот да одлучува по законот и да ни ги потврди досегашните пресуди”, вели водачот на раселените , Јана Петрушевска . Во 2001 година од 176 куќи биле раселени 650 македонци од кои десетина проценти починале, загинале во воениот конфликт или извршиле самоубиство. Пет проценти се сместени во стречки домови а половината од нив од страв ги продале куќите и се населиле во околните села. Со судски постапки добиле 14 правосилни пресуди за отштета од по 30 илјади евра. Апелациониот суд им го одбил барањето за надомест на штета за претрпен стрес, повреда на честа и намалена животна способност. Во ...
| | веќе видена | слични

Раселените од Арачиново и нивното здружение Зора денеска протестираа пред Врховниот суд барајќи побрзи пресуди во нивните случаи кога бараат материјална отштета од државата за уништените имоти во воените дејства во 2001-ва во скопско Арачиново. Денеска е денот кога точно пред 10 години бевме протерани од Арачиново, изјави Јана Петрушевска, претседателката на Зора пред Судот. - Сите добивме пресуди во наша корист, на првостепениот суд и на Апелациониот суд. Но државното правобранителство ги обжали пресудите и тие, некои од нив се веќе 8 месеци тука, а во меѓувреме на раселените сместени во колективните центри почнаа да им стигаат решенија дека до 15- ти јуни треба да се исселат иако постапката пред Врховниот суд уште не е завршена. Затоа и протестираме пред судот да се заврши постапката што побрзо за да не останат луѓето на улица и покрај правосилни пресуди и без пари, изјави Петрушевска. Битката во Арачиново во средината на јуни во 2001-ва го донесе конфликтот пред портите на Скопје. По ...
| | веќе видена | слични

Десет години расселените од Aрачиново уште живеат во колективните центри. Своето незадоволство денеска го изразија со протест пред Врховниот суд, кој им ги укунал паричните надоместоци и државата им наложи да си најдат ново сместување. Јана Петрушевска Десет години расселените од Aрачиново уште живеат во колективните центри. Своето незадоволство денеска го изразија со протест пред Врховниот суд, кој им ги укунал паричните надоместоци и државата им наложи да си најдат ново сместување.
| | веќе видена | слични

Со мирен протест пред Врховниот суд раселените од Арачиново ја одбележаа десетгодишната голгота на која никако не ѝ се гледа крајот, откако осум години се води судска постапка, која се префрла од една институција во друга. Причината за протестот е одлуката на државниот правобранител пресудите со кои тие добиле паричен надомест за претрпена штета да бидат укинати и повторно вратени на почеток во основните судови. - Како што е познато, раселените поведоа судска постапка која помина во сите инстанци. Преку Апелациониот суд добивме извршни пресуди кои се реализирани на поголем дел од тужителите, но правобранителството се обжали и кај Уставниот и кај Апелациониот и побара да се вратат пресудите од почеток, односно целиот процес да се повтори - вели претседателката на Здружението „Зора“, Јана Петрушевска. Според неа, тие во меѓувреме добиле ново писмо во кое раселените се бара да ги напуштат колективните центри до 15 јуни, кога Врховниот суд ќе донесе одлука со која парите кои биле дадени за камати ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 227 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ...
сите 264 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раселените од Арачиново бараат Врховен суд да не им ги земе парите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: