Поднесено известување до ОЈО против трите ученички од Неготино поради насилство


10 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години, ученички во Основно училиште „Гоце Делчев” во Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од Кривичниот законик на Република Македонија. МВР информира дека малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14-годишна ученичка од истото училиште и и нанеле телесни повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А.(31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, казниво по член 353 в став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија. Имено пријавениот на 11.04.2018 година, на работното место обезбедување на училиштето од агенција за обезбедување „SOS“, не ги извршувал дејствијата за кои бил должен да ги извршува.
| | веќе видена | слични
3 копии

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против О.Л.(49) од Струга и против М.К.(48) од Охрид за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. О.Л., во својство на шеф на отсек за комерција и јавни набавки во ЈЗУ Општа болница Охрид, и М.К. како помошник директор за економски работи во ЈЗУ Општа болница Охрид договарале јавни набавки на услуги за сервисирање и одржување на медицинска опрема само со фирмата „Уни медикал” ДООЕЛ Скопје, при што предвидениот лимит од 1.000.000 денари го надминале за дополнителни 1.262.342 денари. Притоа, првопријавената и покрај тоа што ставката на проценета вредност на јавна набавка со „Уни медикал” ДООЕЛ Скопје била со вредност од 13.000.000 денари, изготвила одлука со невистинити податоци на износ од 16.000.000 денари со што го надминала предвидениот лимит за 2.202.136 денари. Со наведените дејствија пријавените предизвикале вкупна материјална штета на ЈЗУ Општа болница Охрид од 3.464.478 денари.
| | веќе видена | слични

Според полицијата, станува збор за 49-годишна стружанка, шеф на Отсек за комерција и јавни набавки во ЈЗУ „Општа болница“ Охрид како и 59-годишна охриѓанка, помошник директор за економски работи во истата здравствена установа. Пријавените во периодот од 2013 до 2016 година додека биле на раководни места договарале јавни набавки на услуги за сервисирање и одржување на медицинска опрема само со една фирма од Скопје, при што го надминале предвидениот лимит од милион денари за дополнителни 1.262.342 денари. Првопријавената и покрај тоа што ставката на проценетата вредност на јавна набавка  била од 13 милиони денари, за која била донесена и одлука, изготвила Одлука со невистинити податоци на износ од 16 милиони со што го надминала предвидениот лимит за 2.202.136 денари. Со наведените дејствија двете пријавени на предизвикале вкупна материјална штета од 3.464.478 денари. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца мажи од село Елевци, Центар Жупа без одобрение на надлежен орган, минатиот месец во атарот на селото Елевци, извршиле сеча на околу 490 стебла дабови дрвја, по што истите ги продале.Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против А.У.(30) и О.У.(26), за сторени кривични дела пустошење на шума и кражба од парцели кои се во сопственост на Република Македонија.Двајцата се стекнале со противправна имотна корист од околу 237.500 денари.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
8 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Н.К. (35) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела “одземање моторно возило“,со што тој се стекнал со противправна имотна корист од околу 580.000 денари. Пријавениот, првото кривично дело го извршил на 16 -ти овој месец во периодот од 12.00 до 19.30 часот на паркинг просторот пред Царинска управа на Република Македонија, на ул. „Лазар Личеноски“ во Скопје. Тој влегол во незаклучено моторно возило „Фолксваген Поло“, ги пронашол клучевите, го стартувал возилото и заминал во непознат правец. Одземеното возило било пронајдено четири дена подоцна од страна на полициски службеници и било вратено на оштетениот. Второто кривично дело Н.К. го извршил на 20-ти овој месец околу 01.30 часот на бул. „Партизански Одреди“. Тој го искористил невниманието на оштетениот, кој застанал со патничко возило „Мерцедес“ пред аптека и го оставил возилото со клуч во бравата и влегол во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од страна на СВР-Охрид до Основното јавно обвинителство поднесена е кривична пријава против 49-годишна стружанка, шеф на Отсек за комерција и јавни набавки во ЈЗУ „Општа болница“ Охрид за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ и против 59-годишна охриѓанка, помошник директор за економски работи во ЈЗУ „Општа болница“ за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Како што информираат од СВР Охрид, пријавените во периодот од 2013 до 2016 година додека биле на раководни места договарале јавни набавки на услуги за сервисирање и одржување на медицинска опрема само со една фирма од Скопје, при што го надминале предвидениот лимит од 1.000.000 денари за дополнителни 1.262.342 денари. Првопријавената и покрај тоа што ставката на проценетата вредност на јавна набавка била од 13.000.000 денари, за која била донесена и одлука, изготвила Одлука со невистинити податоци на износ од 16.000.000 денари со што го надминала предвидениот лимит за 2.202.136 ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Охрид до Основното јавно обвинителство Охрид поднесе кривична пријава против 27-годишно лице од село Велгошти, вработено како секретар-благајник во охридското основно училиште „Григор Прличев“ за сторено кривично дело “злоупотреба на службена положба и овластување“. Пријавениот, искористувајќи ја својата службена положба и овластување на 21.03.2017 година изготвил две засебни решенија за стекнување на статус на административен службеник и распоредување на работно место со ист архивски број и со ист датум на издавање и го доставил на потпис до тогашната директорка на училиштето со барање на итен потпис заедно со договорите за уште 10 вработени, од кои едното решение гласело дека пријавениот е вработен на неопределено работно време, а другото решение на определено работно време.
| | веќе видена | слични
3 копии

СВР – Охрид поднел кривични пријави против две лица поради сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, кои со своите нелегални активности материјално ја оштетиле ЈЗУ „Општа болница“ во Охрид. Според полицијата, станува збор за 49-годишна стружанка, шеф на Отсек за комерција и јавни набавки во ЈЗУ „Општа болница“ Охрид како и 59-годишна охриѓанка, помошник директор за економски работи во истата здравствена установа. Пријавените во периодот од 2013 до 2016 година додека биле на раководни места договарале јавни набавки на услуги за сервисирање и одржување на медицинска опрема само со една фирма од Скопје, при што го надминале предвидениот лимит од милион денари за дополнителни 1.262.342 денари. Првопријавената и покрај тоа што ставката на проценетата вредност на јавна набавка била од 13 милиони денари, за која била донесена и одлука, изготвила Одлука со невистинити податоци на износ од 16 милиони со што го надминала предвидениот лимит за 2.202.136 денари. Со наведените дејствија ...
| | веќе видена | слични

Завчера во 23,55 часот во просториите на Полициската станица во Штип, по наредба на Основното јавно обвинителство бил задржан Б.Ш. (41) од Штип, поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „телесна повреда при семејно насилство“ над неговата сопруга М.Ш. (38) и постоење на сомнение дека истиот ќе го продолжи делото. Лицето е задржано во рамките на предвидениот законски рок. Tој кривичното дело го сторил истиот ден околу 10,00 часот во семејниот дом во Штип при што физички ја нападнал неговата сопруга и и нанел видливи повреди.
| | веќе видена | слични
3 копии

35-годишен скопјанец доби кривична пријава порди тоа што органите на прогонот го товарат за сторени три кривични дела „одземање моторно возило“, со што тој се стекнал со противправна имотна корист од околу 580.000 денари. Станува збор за Н.К. кој за полицијата е познат сторител на имотни деликти за што, во периодот 1997 до 2014 година, му биле поднесени вкупно 166 кривични пријави по однос на овој вид криминал. Како што информираат од МВР, пријавениот Н.К., првото кривично дело го извршил на 16-ти месецов на паркинг просторот пред седиштето на Царинската управа, на скопската улица Лазар Личеноски. Тој влегол во незаклучен автомобил „фолксваген поло“, ги пронашол клучевите, го стартувал возилото и заминал во непознат правец. Одземениот автомобил бил пронајден четири дена подоцна од страна на полициски службеници и бил вратен на сопственикот. Втората кражба на автомобил скопјанецот ја извршил на 20-ти месецов на булеварот Партизански Одреди. Тој го искористил невниманието на сопственикот, кој застанал со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 254 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 69 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поднесено известување до ОЈО против трите ученички од Неготино поради насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: