Рано предупредување при енергетска криза со ЕУ

Русија активира механизам за рано предупредување при енергетска криза со Европската унија, соопшти синоќа Европската комисија.Причината е разлики меѓу руски и украински компании, кои дејствуваат во областа на транзитот на нафта, по услови за транзитен транспорт на нафта преку Украина. Проблемот нема ништо заедничко со испораките на гас, додаде Комисијата.Договорот меѓу ЕУ и Русија по системот за рано предупредување при енергетска криза беше потпишан на 16 ноември во Брисел. Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо тогаш искоментира дека тоа е „израз на добра волја меѓу двете земји да работат заедно по заемно погоден начин со цел превенција и решавање на проблемите уште тие пред да се појават“. Во духот на тој договор Европската комисија ги повика руските и украинските компании да ги обноват испораките на нафта за ЕУ, изјави портпарол на ЕК.(Toтал)
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рано предупредување при енергетска криза со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: