Рамковски: Груевски ми даде кеш!

Премиерот со државни пари ги плаќал партиските реклами на ВМРО-ДПМНЕ на телевизија А1 во износ од 4 милиони евра, во периодот од 2006 до втората половина на 2008 година, обвинува сопственикот на телевизија А1. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ партиските реклами на телевизија А1 во периодот од 2006 до втората половина на 2008 година ги плаќала со државни пари од Буџетот, а на сопственикот му давала и кеш. Ова го обелодени Велија Рамковски во интервју за „Студио 2“ и на саботниот протест пред споменикот на Мисирков во Скопје. Владата ова енергично го демантираше. Но, Рамковски сведочи: - Хајката беше дека ми платил 25 милиони, а во три години не се повеќе од 4 милиони. Во тие 4 милиони имаше и партиски пари од буџетот што ми ги плати. Тоа го знае и тој. Не правам јас криминал, тој го правеше криминалот. Борчи партијата. Ме замолува, не можам да ти платам, можам да ти платам преку фактурите од владините пари. Па да ми плати, сум го рекламирал, зошто да не ми плати? Изворот од каде е, во тоа ли ќе ...
| | веќе видена | слични

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и премиерот Никола Груевски со државни пари од Буџетот ги плаќале партиските реклами емитувани подолг период на телевизијата „А1“, обелодени сопственикот на телевизијата Велија Рамковски. Тој тврди дека парите што Министерството за внатрешни работи ги нашло во стан во скопската населба Чаир, а беа прикажувани на полициските снимки, всушност, се дел од парите што во готово му ги дала владејачката партија за реклами. - Хајката што ја правеа во јавноста беше дека Груевски ми платил 25 милиони евра за реклами. Тоа не е точно. За три години рекламирање не ми платил повеќе од четири милиони евра. Од тие четири милиони нема 100.000 евра платено легално, туку се плаќаше во кеш и од касата на Буџетот. Во врска со парите, тие пари што ги гледате се пари што ВМРО-ДПМНЕ ми ги плати во кеш за реклами - посочи Рамковски завчера вечерта на мирниот собир за поддршка кој се одржа на плоштадот „Пела“. Доколку се утврди дека таквото тврдење на Рамковски е вистинито, тоа значи дека државниот врв и ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство и Антикорупциската комисија се заинтересираа за тврдењата на сопственикот на А1, Велија Рамковски, дека премиерот Никола Груевски ги плаќал рекламите на ВМРО-ДПМНЕ на оваа телевизија со буџетски пари. Од Комисијата за спречување на корупцијата најавија дека ќе го разгледаат случајот, бидејќи станува збор за сериозни обвинувања за, наводно, голема сума пари од државната каса. Сепак, конечната одлука на антикорупционерите ќе зависи од тоа дали случајот ќе го процесуира Обвинителството, од каде што вчера најавија дека понеделнички посериозно ќе им се посветат на тврдењата на Рамковски. „Дваесет и пет милиони беше хајката, дека ми платил тој, дека на А1 и' платиле 25 милиони. Во три години не се повеќе од четири милиони, а создаваше атмосфера на 25 милиони. Во тие четири милиони имаше и партиски пари од буџетот што ми ги плати, тоа го знае и тој. Не правам јас криминал, тој го правеше криминалот“, ја пренесува А1 изјавата на Рамковски. Според него, ова се случувало во првите три години од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје - „СДСМ денес очекуваше самопрогласениот реформатор и квази патриот Никола Груевски да излезе пред јавноста и да даде одговор на сериозните обвинувања, јавно изречени од страна на сопственикот на А1 Телевизија, дека со државни пари, со пари на даночните обврзници на Република Македонија и нај на крај со пари на сите граѓани на Република Македонија плаќал партиски реклами на ВМРО ДПМНЕ. Тоа е корупциски скандал до сега не запаметен во историјата на Република Македонија„, изјави Андреј Петров од опозициската СДСМ. „Никола Груевски денес, го избегна овој одговор пред македонската јавност. Граѓаните на Република Македонија со право очекуваа наместо денес да оди во Триполи, да каже колку од тие 4 милиони евра партиски реклами на ВМРО ДПМНЕ ги платил на А1 Телевизија, со пари од буџетот на Република Македонија„, истакна Петров. „Наместо тоа, со јалови и безлични прес конференции се обидува да го оттргне вниманието на јавноста од овој огромен корупциски скандал. СДСМ како и секогаш и во четвртокот застана ...
| | веќе видена | слични

Со логистика добиена од СДСМ и од Љубе Бошковски, Велија Рамковски се обиде да ја смени темата и наместо за неплаќање данок да зборува за пресметки меѓу поединци и партии. Владејачката ВМРО- ДПМНЕ денеска ги негираше тврдењата на сопственикот на А1 дека стоте илјади евра пронајдени во стан на благајничката на А1 се пари добиени од Буџетот. Зошто досега молчел ако мислел дека се работи за криминал прашуваат од партијата која бара одговор и на прашањето дали и присутните лица во тренерки со бричени глави и ланци се дел од новинарскиот тим на А1. И социјалдемократскиот сојуз не остана должен на прозивките на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски да излезе во јавноста и да одговори на сериозните обвинувања од страна на сопственикот на А1 телевизија, дека со државни пари плаќал партиски реклами на ВМРО-ДПМНЕ , наместо да оди денеска во Триполи, Груевски треба да одговори за корупцискиот скандал, побараа од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Андреј Петров, генералниот секретар на СДСМ денеска изјави дека опозициската партија очекувала премиерот Никола Груевски да излезе пред јавноста и да даде одговор на сериозните обвинувања од сопственикот на А1 Телевизија, дека со државни пари плаќал партиски реклами на ВМРО - ДПМНЕ. - Граѓаните со право очекуваа наместо денеска да оди во Триполи, тој да каже колку од тие четири милиони евра партиски реклами на ВМРО - ДПМНЕ ги платил на А1 Телевизија, со пари од буџетот на Република Македонија, рече Петров. СДСМ, додаде тој, како и секогаш и во четвртокот застана во одбрана на слободата и демократијата, чиј основен столб е слободата на медиумите.
| | веќе видена | слични

СДСМ: Груевски да каже колку пари од Буџетот платил за партиски реклами СДСМ денес очекуваше самопрогласениот реформатор и квази патриот Никола Груевски да излезе пред јавноста и да даде одговор на сериозните обвинувања, јавно изречени од страна на сопственикот на А1 Телевизија, дека со државни пари, со пари на даночните обврзници на РМ и нај на крај со пари на сите граѓани на РМ плаќал партиски реклами на ВМРО ДПМНЕ. Тоа е корупциски скандал до сега не запаметен во историјата на РМ. Никола Груевски денес, го избегна овој одговор пред македонската јавност. Граѓаните на РМ со право очекуваа наместо денес да оди во Триполи, да каже колку од тие 4 милиони евра партиски реклами на ВМРО ДПМНЕ ги платил на А1 Телевизија, со пари од буџетот на РМ. Наместо тоа, со јалови и безлични прес конференции се обидува да го оттргне вниманието на јавноста од овој огромен корупциски скандал. СДСМ како и секогаш и во четвртокот застана во одбрана на слободата и демократијата чиј основен столб е слободата на медиумите. Ни ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство од утре (29.11.10) треба да почне со испитување на тврдењата на сопственикот на А1 телевизија, дека премиерот ги плаќал рекламите на ВМРО ДПМНЕ од државната каса. Владата ги демантираше изјавите. Јавните тврдења на сопственикот на телевизијата А1 Велија Рамковски дека премиерот Никола Груевски ги плаќал партиските реклами на ВМРО-ДПМНЕ со буџетски пари го отвораат прашањето колку вистински Македонија се бори против корупцијата во клучните општествени сегменти. Изјавата на Рамковски според експертите само го исфрлила на виделина она за што во јавноста одамна се алармира, дека Македонија се уште нема расчистено со контролата и начинот на финансирањето на медиумите и партиите: „Ова сериозно отвора простор да се размисли како функционираат институциите и како се спроведува контролата на финансирањето на медиумите и политичките партии, затоа што тука се генераторите на сите проблеми со корупцијата. Ова е корупција, и ако се констатира, а мислам дека тие што ги примаат или трошат парите ...
| | веќе видена | слични

„Тоа тврдење на Велија Рамковски претставува груба лага и манипулација кое има за единствена цел да направи обид за оттргнување на вниманието на јавноста од она што е фактичка ситуација“ Владата ги демантира тврдењата на Велија Рамковски дека владини реклами биле користени за покривање на трошоци поврзани со партиски кампањи. „Тоа тврдење на Велија Рамковски претставува груба лага и манипулација кое има за единствена цел да направи обид за оттргнување на вниманието на јавноста од она што е фактичка ситуација, а тоа е контролата на државните институции на шест компании лоцирани на истата адреса каде што се наоѓа и А1 Телевизија и основаниот сомнеж дека тие компании имаат направено сериозно и грубо прекршување на законите“ се вели во демнатот. Рамковски вчера на А1 и на вечерашниот протест за поддршка на А1 рече дека ВМРО – ДПМНЕ ги плаќала партиските реклами на А1 телевизија со државни пари Завчера новинарите од националната телевизја А1 објавија дека има полициски упад во медиумот како и дека не можат ...
| | веќе видена | слични

Владата ги демантира тврдењата на Велија Рамковски дека владини реклами биле користени за покривање на трошоци поврзани со партиски кампањи „Тоа тврдење на Велија Рамковски претставува груба лага и манипулација кое има за единствена цел да направи обид за оттргнување на вниманието на јавноста од она што е фактичка ситуација, а тоа е контролата на државните институции на шест компании лоцирани на истата адреса каде што се наоѓа и А1 Телевизија и основаниот сомнеж дека тие компании имаат направено сериозно и грубо прекршување на законите“ се вели во демнатот. Рамковски вчера на А1 и на вечерашниот протест за поддршка на А1 рече дека ВМРО – ДПМНЕ ги плаќала партиските реклами на А1 телевизија со државни пари Завчера новинарите од националната телевизја А1 објавија дека има полициски упад во медиумот како и дека не можат слободно да се движат и да си ги извршуваат своите професионални обврски. МВР пак, соопшти дека телевизијата воопшто не била предмет на нивната истрага и дека се вршела финансиска контрола над ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 385 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рамковски: Груевски ми даде кеш!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: