Анализа на „Дневник“: Несфатливите Славомакедонци наспроти државотворните Албанци од Илирида


3 копии

И покрај обидите да се претстави дека не постои платформа на албанското политичко крило во земјава креирана во Тирана, вистината дека е наметната од соседна Албанија речиси секојдневно се потврдува. Особено последниот месец. Доказ за тоа се оркестрираните навреди, индиректните закани и пораките од официјална Тирана, најчесто од премиерот Еди Рама, но најсилна потврда стигна од албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој директно побара промена на македонскиот устав за во него да се внесе тиранската платформа. – Јас верувам дека со вклучувањето на т.н. албанска платформа во Уставот и во новата правна рамка на земјата, ќе има повеќе позитивни резултати за двете етнички групи што живеат во Македонија или нејзините главни етнички групи – Македонците и Албанците – изјави Бушати во интервјуто за бриселскиот интернет-портал „Еуроактив“ пред два дена. Инаку, албанскиот премиер не пропушта да го искористи секој свој јавен настап за да ја спомене ситуацијата во Македонија, директно мешајќи се во ...
| | веќе видена | слични
25 копии

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека т.н тиранска платформа не постои туку има само „платформа на Албанците од Македонија“ со која официјална Тирана немала никаква поврзаност. - Нема никаква платформа од Тирана, туку платформа на албанските партии на кои ние им помогнавме. Ние имавме одделни средби со лидерите на албанските партии и зедовме прибелешки се што кажаа. Тие се обединија во едно парче хартија, рече Рама во интервју за една албанска телевизија. Според него, вистината е сосема поинаква од она што го тврдат претседателот Ѓорге Иванов и ВМРО-ДПМНЕ. Тој додава дека не се согласил да се сретне со ниту еден лидер на партија за време на изборната кампања. - Оваа влада е влада која кога спроведе административни реформи, оставивме една општина за малцинството (мисли на Македонците и општина Пустец) и оставивме да стават име кое го сакаа, онака како што се чувствуваат во нивните домови. Тоа е се, нема никакво чудо, тоа е напор на Албанците во Македонија за да ја направат Македонија посилна и тоа се прави ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја отфрли Тиранската платформа, за разлика од Зоран Заев и СДСМ, кои што се согласија со барањата на Албанците, но одбивањето на претседателот Ѓорге Иванов да им го даде мандатот го нервира Западот, кој што ја поддржува креирање на кантони во Македонија. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, ова се дел од тезите застапени во грчките медиуми кои што и натаму секојдневно известуваат за развојот на настаните во Македонија. Весникот Етнос пишува дека иако „националистичката” ВМРО-ДПМНЕ на чело со Груевски победила на изборите, партијата не може да состави влада поради одбивањето на албанските барања, кои што се прифатливи за СДСМ. Груевски го отфрли барањето за јазикот, за разлика од лидерот на социјал-демократите, Зоран Заев, кој што е согласен со барањата на албанските партии и се обидува да формира коалиција со нив. Сепак, претседателот Ѓорге Иванов со недели инсистира на одбивањето да го даде мандатот за формирање на коалиција меѓу СДСМ и албанските партии и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека не постои тиранска платформа и дека официјална Тирана нема никаква врска со „платформа на Албанците од Македонија“. – Нема никаква платформа од Тирана, туку платформа на албанските партии на кои ние им помогнавме. Ние имавме одделни средби со лидерите на албанските партии и зедовме прибелешки за сè што кажаа. Тие се обединија во едно парче хартија – изјави Рама во интервју за една албанска телевизија. Тој истакнува дека неточни се тврдењата кои ги изнесуваат претседателот Ѓорге Иванов и ВМРО-ДПМНЕ и нагласува дека за време на изборната кампања во Македонија немал средби со ниту еден лидер на албанска партија од Македонија. Рама е дециден дека Албанците во Македонија „не се бегалци, туку интегрален дел на една држава со два ентитета“.
| | веќе видена | слични
2 копии

- Нема никаква платформа од Тирана, туку платформа на албанските партии на кои ние им помогнавме. Ние имавме  одделни средби  со лидерите на албанските партии и зедовме прибелешки се што кажаа. Тие се обединија во едно парче хартија, рече Рама во интервју за една албанска телевизија. Според него, вистината е сосема поинаква од она што го тврдат претседателот Ѓорге Иванов и ВМРО-ДПМНЕ. Тој додава дека не се согласил да се сретне со ниту еден лидер на партија за време на изборната кампања. - Оваа влада е влада која кога спроведе административни реформи, оставивме една општина за малцинството (мисли на Македонците и општина Пустец) и оставивме да стават име кое го сакаа, онака како што се чувствуваат во нивните домови. Тоа е се, нема никакво чудо, тоа е напор на Албанците во Македонија за да ја направат Македонија посилна и тоа се прави како што сакаат Албанците, изјави Рама. Тој е дециден дека Албанците во Македонија „не се бегалци, туку интегрален дел на една држава со два ентитета“. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ, партија киднапирана од една криминална структура, по којзнае кој пат во својата куса историја, го јавнала коњот на антиалбанството, овој пат не за освојување власт, туку за задржување на криминално узурпираната власт и избегнување на одговорноста за грабежот на столетието и за уништувањето на државата по секој основ. Што е многу, многу е, макар и од МВРО-ДПМНЕ. Началници, Европа ви кажа дека е опасно да си играте со оган, вие не престанувате! Вашите сестрински партии од ЕПП ви велат итно да дозволите формирање на нова власт и да се реформирате, вие нејќете ни да чуете! Сте тргнале кон провалијата и сакате сите нас да не свлечкате долу со вас. Е па, вака да ви кажам, што и да правите, за што сигурно ќе сносите одговорност, би било добро да знаете:Лажејќи ја јавноста дека Албанците и СДСМ ја федерализираат и делат Македонија, потпалувајќи ја јавноста со жесток говор на омраза против Албанците, против политичките противници од СДСМ и против неистомислениците во секој дел од оипштеството, токму оние ...
| | веќе видена | слични

Белградскиот весник „Блиц“ објави пошироко интервју со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое тој го претставува како „премиер на Македонија“. Случајна или намерна грешка на влијателниот српски весник или, пак, „Блиц“ реално го објаснува распоредот на моќта во Македонија, иако веќе 15 месеци премиер на оваа држава е Емил Димитриев. Интервјуто на Груевски е објавено со наслов „Една искра е доволна да го запали целиот Балкан“ и тој во таа изјава само ја копира оценката на еврокомесарот Јоханес Хан од пред два месеца кога во разговорот за германски „Цајт“, објаснувајќи ја ситуацијата во Западен Балкан, изјави: „Доволно е само едно чкорче и се' би пламнало“. Груевски во интервјуто ги повторува познатите ставови: „Зоран Заев ќе ја добие нашата поддршка само ако ја осуди и отфрли платформата од Тирана и јавно се обврзе дека нема да реализира ниту еден нејзин елемент“; „Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазика доколку во би се избрала влада во која би биле Заев и албанските партии“; ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за српски Блиц посочи дека остварувањето на Тиранската платформа ќе биде многу штено за Македонија, но и потенцијално опасно за Балканот каде е доволна само една искра. За Зоран Заев смета дека е уценет политичар кој јавно може да негира дека ја прифатил платформата, но повеќе пати неговите коалициони партнери докажале на што се спремни. Дали во Македонија може да се случи косовско сценарио? Верувате ли дека тоа е чекор поблиску до создавање на Голема Албанија, стои во прашањето на Блиц. „Албанците треба да ги бараат сите права. Доколку Заев се повлече, сите албански партии по итно ќе мора да се здружат и да помогнат да се одржи референдум за прогласување на независност. Албанците од ОВК рекоа дека по секоја цена ќе ја бранат Илирида (дел од Македонија за кој Албанците тежнеат да го отцепат). Ние денес им велиме – не сте сами, Албанија е со вас! Заедно можеме да ја одбраниме светата земја Илирида. Таа е албанска! Албанија на четирите вилаети, Албанија со осум милиони ...
| | веќе видена | слични

Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат. Да го имаат, тие одамна би биле сменети, предупредува Никола Груевски за крајните цели на т.н. тиранска платформа во интервјуто за српски „Блиц“ Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат. Да го имаат, тие одамна би биле сменети . Ова како предупредување го истакнува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во неделното интервју за српски „Блиц“ . Груевски зборува за актуелната политичка состојба во земјава, за заканите по стабилноста на регионот кои потекнуваат од т.н. Тиранска платформа, како и за мешањето на фондациите на Сорос врз ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Н.Г. Зоран Заев ќе ја добие нашата поддршка само ако ја осуди и отфрли платформата од Тирана и јавно се обврзе дека нема да реализира ниту еден нејзин елемент. Тој тоа не го прифати. Како ќе изгледа Македонија доколку дојде влада која би ја воделе Заев и албанската коалиција? Н.Г.Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазици. Останатите етнички заедници кои се дел од богатството на сегашна мултиетничка Македонија ќе бидат фрлени во втор план. Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 200 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Поранешниот претседатек на Собранието, Трајко Вељановски, денеска пред парламентарната комисија рече дека обвинувањата за тероризам против него се неосновани и ...
сите 271 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа на „Дневник“: Несфатливите Славомакедонци наспроти државотворните Албанци од Илирида

Од:
До кого (е-маил):
Порака: