Тирана одговара на двата терористички бомбашки напади

Експлозиите на бомби во албанскиот главен град се сметаат за обид да се поткопа агендата на земјата за борба против криминалот. Албанскиот премиер Еди Рама рече дека терористичките напади во вторникот не ја разнишаа решеноста на владата да се бори против криминалот. [АФП] Aлбанскиот главен град го потресоа во вторникот пред зори (10-ти февруари) две експлозии чија цел беа семејството на еден министер и еден висок полициски функционер. Првата експлозија ја уништи аптеката во сопственост на таткото на министерот за внатрешни работи Саимир Тахири, Башким. Набргу потоа беше детонирана уште една бомба во станот на полицискиот функционер. Припадниците на силите за безбедност подоцна деактивираа трета експлозивна направа на автобуска станица. Во експлозиите немаше жртви, но беше причинета значителна материјална штета и уште повеќе психолошка штета. „Тоа е тероризам ... особено бомбата на улица без јасна цел“, изјави за SETimes Фатос Кљоси, поранешен директор на албанското разузнавање. „Тероризам за да се создаде ...
| | веќе видена | слични

Трите експлозии што се случија во вторникот во Тирана биле вперени против семејството на актуелниот министер за внатрешни работи на Албанија Саимир Тахири. Оваа оценка ја изнесе албанскиот премиер Еди Рама кој констатираше дека мета на терористите бил министерот Тахири поради пресметката со криминалните банди. Рама додаде дека оваа се типични терористички напади врз владин функционер со цел со заканите да се попречи активноста на министерот Тахири и владата. Власта смета дека пресметката со голем број на криминални банди, но и нарко банди, им пречи на оние кои се на удар на законот, заради што тие се обидуваат да влијаат со терористички акти врз семејството на Тахири. Од друга страна опозицијата ја изнесе оценката дека албанското МВР и министерот Тахири веќе не се во можност да ја контролираат состојбата на теренот . Во вторникот три силни експлозивни направи беа поставени на објекти и имоти на семејството на министерот Тахири, од кои две детонираа во објектите што ги поседува таткото на Тахири, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан и додека во Хрватска падна снег, во Федерацијата БиХ е прогласен црвен аларм поради најавени врнежи, а на ...
сите 282 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 265 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена

Денеска Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ со панел дискусија го прослави Светскиот ден на студентите. На панел дискусијата присуствува претседателот на ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тирана одговара на двата терористички бомбашки напади

Од:
До кого (е-маил):
Порака: