КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата


Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата на Република Македонија. Раководството на КСС денеска на прес-конференција посочи дека до денеска немаат добиено покана од Владата и ресорните министерства за средба на која би се разговарало за заеднички прифатливи решенија за нивните барања. Ваквиот однос, истакнаа од КСС, не е прифатлив и членството е подготвено во среда да излезе на протест пред Владата. - Бараме повисока плата за достоинствен живот, усогласување со минималната плата, исплата на К-15 во јавниот сектор, пристојна работа без притисоци и мобинг на работното место, исплата на дотатоци на плата по теркот на народните пратеници, поголеми бенефиции преку колективните договори и почитување на колективните договори во целост, да се слушне гласот на репрезентативните синдикати и да нема реформи за работниците без репрезентативните синдикати, рече претседателот на КСС, Благоја Ралповски. За следните чекори што ќе ги преземат, меѓу ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Конференцијата на слободни синдикати Благоја Ралповски во гостување на Алфа телевизија, во емисија „Алфаскоп“, по вчерашниот масовен протест истакна дека јавниот сектор во моментот во Македонија е заборавен, понижен и е една социјална категорија, а владата треба да го разбере тоа. Според Ралповски доколку владата вети просечна плата од 500 евра, платите во јавниот сектор требаше одамна да почне да ги зголемува, во моментов просечната плата во јавната администрација изнесува 18 илјади денари. Токму поради тоа паролата на протестот кој се одржа вчера била „Во пет минути до 12 часот“, бидејќи времето истекува за пронаоѓање решение за постигнување на таргетот на владата од петстотини евра просечна плата. Покрај барањата за повисоки плати кои СДСМ ги веруваше во предизборието, КСС бара и исплаќање на К 15 како и продолжување на породилното, кое исто така беше едно од предизборните ветувања на СДСМ. Ралповски вели дека барањето за продолжување на породилното од 9 на 12 месеци е според препораките ...
| | веќе видена | слични

Да за пристојна плата , работа без мобинг и подобар живот. И ние сакаме к-15 и правна држава, со овие транспаренти од Конфедерацијата на слободни синдикати и Синдикатот на образованието излегоа на протест. Почнаа од пред порта Македонија завршија пред Владата. Бараат да нема селективно зголемување на примањата во јавниот сектори, повисоки примања, одвен во приватниот регрес за годишен одмор да добиваат и овие работнции, почитување на колективните договори. Тие сметаат дека има начин и услови да се подобри стандардот на вработените во јавниот сектор. Синдикалците вчера имаа средба со министрите, Манчевски, Дескоска, Шеќеринска и Царовска од кои добиле ветување дека нивните барања ќе бидат разгледани. Дали синдикалците повторно ќе излезат на улица зависи од тоа каква ќе биде одлуката на надлежните. Во буџетот за годинава има обезбедено средтва само за зголемување на платите во образование и здравство за 5 отсто и одбрана за 10 проценти. Денешниот протест не доби површка од организацијата на ...
| | веќе видена | слични

Професори, наставници и воспитувачи од градинките, бараат Владата покачување на платите, исплата на 13 плата и почитување на колективниот договор. Според просветните работници со нивните месечни примања кои се движат од 350 до 400 евра не можат да ги покријат основните трошоци за живот. На ниски плати се пожалија и воспитувачите од градинките кои, како што велат, добиваат плата од 200 до 300 евра. Од МОН велат дека ќе има дијалог меѓу Владата и Синдикатите, но според нив, мерките што тие ги преземаат се дури и над барањата на синдикатите. На протестот не се придружи наставничкиот пленум од каде излегоа со иницијатива за формирање синдикат. Тие преку соопштение истакнаа дека барањата на Синдикатот на образованието се легитимни, но додаваат дека раководството нема легитимитет да ги претставува наставниците бидејќи до сега неколку пати ја изиграле нивната доверба. Претседателот на Синдикатот на образованието, Јаким Неделков рече дека таквите тврдења не се вистинити и дека станува збор за шпекулации. Вчера ...
| | веќе видена | слични

Речиси 1000 луѓе побараа исплата на К-15 и во јавниот сектор, усогласување на платите со зголемувањето на минималната плата, како и почитување на важечките колективни договори. Да за пристојна плата, да за пристојна работа, да за пристоен живот – со овие транспаренти работниците членови на Конфедерацијата на слободни синдикати денеска излегоа на протест пред Министерството за правда и Владата за да си ги бараат своите работнички права. Речиси 1000 луѓе побараа исплата на К-15 и во јавниот сектор, усогласување на платите со зголемувањето на минималната плата, како и почитување на важечките колективни договори. Велат дека вработените во администрацијата имаат право на сигурна работа, затоа се против селективни бркања од работа без образложение. Денеска синдикалците не беа примени од никој во Владата. Вчера тие имаа средба со министерите Манчевски, Десковска, Шекеринска и Царовска на која добиле ветување дека нивните барања ќе бидат разгледани. Од синдикатот се уверени ...
| | веќе видена | слични

Конфедерацијата на синдикатите денеска пред Владата порача дека бара веднаш да престанат притисоците врз вработените во јавниот сектор, а особено притисоците врз синдикалните претставници и обидот за задушување на синдикалното движење, веднаш да се пристапи кон усогласување на платите во јавниот сектор во согласност со зголемувањето на минималната плата од октомври 2017 година, веднаш да започнат преговори за зголемување на платите во јавниот сектор, без дискриминација на одредени дејности, веднаш да почнат преговори за измена и дополнување на Општиот колективен договор за јавниот сектор, со цел подигнување на работничките права во делот на минат труд, правото на регрес за годишен одмор и породилното отуство и задолжително да се усогласуваат барањата за платите во јавниот сектор помеѓу репрезентативните синдикати и Владата пред секое планирање на буџетот на Р. Македонија. – Доколку продолжат со обиди за спречување на синдикалното движење, ќе поднесеме кривични пријави, за тоа законодавецот има предвидено ...
| | веќе видена | слични

Повисоки плати и подобри услови за работа, без притисок и закани,поголеми бенефиции преку колективните договори -ова беа барањата на Синдикатот за образованире и наука кои на денешниот протест ги упатија до надлежните и до Владата. Се пожалија дека ветеното не е исполнето. Од СОНК велат дека во протестот учествуваат 11 грански синдикати кои се здружени во Конфедерацијата на слободни синдикати, кои на 21 декември лани одлучија да протестираат од односот на актуелната власт кон репрезентативните синдикати. Првиот човек на СОНК Јаким Неделков побара усогласување на платите со процентот на минималната плата на национално ниво. „Реагиравме на начинот на примена на минималната плата на национално ниво, каде треба пропорционално да се зголемат платите согласно законите и на друите работни места.“ - вели Јаким Неделков – претседател на СОНК. Протестот не доби поддршка од Наставничкиот пленум. Оттаму велат барањата се легитимни но не и синдикалното раководство кое одамна не ги застапува интересите на просветните ...
| | веќе видена | слични

Неприфатлив и неприменлив е таквиот однос на селективно зголемување на платите согласно минималната плата на национално ниво. Ние го поздравивме носењето на минимланта плата и укажавме благовремено дека веднаш треба да се пристапи на усогласување и на другите плати во јавниот сектор согласно минималната плата. Ние нема да отстапиме од барањето што поитно да се усогласат платите иако на вчерашната средба имавме некое благо ветување дека ќе се прават пресметки за тоа, рече во средата претседателот на СОНК, Јаким Неделков, во текот на предупредувачкиот масовен протест во организација на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС). Претходно најавениот Јавен протест кој започна од Порта Македонија преку Министерството за правда до Владата на Република Македонија каде работниците, членови на граѓанските синдикати при КСС излегоа на мирен протест да ги истакнат своите барања за покачување на платите во јавниот сектор, К-15 во јавен сектор, почитување на законите, применување на колективните ...
| | веќе видена | слични

„Фер е кога е фер за сите“, „Доста понижување на јавниот сектор“, „ДА за пристојна плата“, „ДА за пристоен живот“, „Нема реформи без работниците“… Ова се само дел од денешните транспаренти на „Илинденска“ пред Влада, каде се одржа протест на членови и поддржувачи на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Синдикалците побараа почитување на законите и правата на работниците. Исто така, покачување на платите во јавниот сектор, но и пристојна работа, без притисоци и мобинг. Јаким Неделков од СОНК пред присутните рече е неприфатливо и неприменливо селективно зголемување на платите, согласно минимална плата. Реагираше дека најавеното покачување од 5% од октомври 2018 е само за неколку дејности. Јаким Неделков на протестот пред Влада „Сигурно културните работници не заслужуваат воопшто да не бидат споменати дека ќе им се зголеми платата. Сигурно научните работници не го заслужуваат тоа, а знаеме какви се платите. Сигурно вработените во ...
| | веќе видена | слични

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) денес го одржа најавениот Јавен протест кој започна од Порта Македонија преку Министерството за правда до Владата на Република Македонија каде работниците, членови на граѓанските синдикати при КСС излегоа на мирен протест да ги истакнат своите барања за покачување на платите во јавниот сектор, К-15 во јавен сектор, почитување на законите, применување на колективните договори, ослободување од притисоци на работните места, отпочнување на преговори за измени на Општиот колективен договор. -Денес се собравме овде сите заедно да побараме социјална правда, да си ги побараме нашите права, да престане кршењето на Законите, за подобар живот, за достоинствен приход, за сигурни работни места. На вчерашната средба со претставници од Владата на Р.Македонија ветено ни е дека ќе се разгледуваат нашите барања и дека мора да бидеме малку трпеливи за да се направат дополнителни консултации и пресметки околу нашите барања. Се надеваме на искреност и конструктивност од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КСС останува на ставот да протестира во среда пред Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: