ДЕН ЗА РАКОМЕТНА ИСТОРИЈА: Вардар против Барселона за прво финале во ЛШ


Шампионот на Македонија во машка конкуренција денеска ќе биде во битка против шпанскиот првак за место во утрешниот дуел за пехарот од Лигата на шампионите После првото место во групата, прескокнувањето на осмина-финалето, успешната игра против Флензбург во четвртфиналната рунда, ракометарите на Вардар денеска ќе го имаат историскиот меч во полуфиналето од Лигата на шампионите. Во 60 минути се крие одговорот на прашањето дали дебитантскиот настап на фајнл-фор завршницата во најсилниот европски куп ќе заврши со успех. После неколку години неуспех на последното скалило, овој пат „црвено-црните“ се изборија за место во Келн и денеска од 18 часот против Барселона ќе го имаат огненото крштевање. Кире Лазаров и Борко Ристовски се на другата страна и ќе бидат противници на Стојанче Стоилов и Петар Ангелов. И Барселона и Вардар во ростерот имаат по двајца Македонци, така што ова ќе биде интересен меч на кој ќе има што да се види денеска. Барселона е поискусен тим кој има голем број титули. Со девет е рекордер, а ...
| | веќе видена | слични

Шампионот на Македонија во изминатите денови уживаше во најубавите моменти во историјата на клубот освојувајќи го и трофејот во Лигата на шампионите, кој беше четврти пехар во период од еден месец Минатите седум дена беа во знакот на ракометарите на Вардар, кои целосно ги свртеа сите спортски погледи кон себе. Победувајќи ја големата Барселона со Кире и со Борко, а потоа и моќниот ПСЖ со браќата Карабатиќ, Омејер, Хансен... вардарци докажаа дека нивното место е на врвот и дека заслужуваат да бидат рамо до рамо со најголемите. За натпреварите минатиот викенд во Келн веќе е сè кажано и тука нема што да се зборува посебно и да се потенцира. Јасно е дека Вардар имаше најдобра игра и дека демонстрираше квалитетна одбрана и убиствен напад кој донесе голем резултат за „црвено-црните“. Со она што го направија тие два дена донесоа голема радост за своите навивачи, но и за сите во Македонија. Колку беше голема радоста се виде уште вечерта после натпреварот кога голем број вардарци се појавија на плоштадот за да ...
| | веќе видена | слични

Македонија | Македонскиот шампион бара своите натпревари од квалификациите во Лигата на шампионите да ги игра на „Филип Втори“ Арената и покрај одлуката да нема мечеви на стадионот до одигрувањето на УЕФА Суперкуп дуелот... Предвидено е натпреварот помеѓу Македонија и Шпанија да биде последен на кој ќе се одигра до почетокот на УЕФА Суперкупот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јуантед. Тоа значи дека македонските екипи квалификациските натпревари за ЛШ и ЛЕ ќе ги играат на други стадиони. Ова не му се допаѓа на Вардар кој има високи амбиции, па апелира одлуката да биде променета и тие да можат да играат на нивниот стадион. Соопштението на Вардар ви го пренесуваме во целост: Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори“ ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во ...
| | веќе видена | слични

„Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори" ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога малку среќа недостасуваше да го направиме тој прв чекор кон успехот. Меѓутоа нашите цели оваа сезона се доведени под големо прашање со оглед одлуката да бараме друг стадион за играње на натпреварите од Лигата на шампионите. Одлуката е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новоимената „Телеком арена“ ќе биде домаќин на европскиот Суперкуп спектакл кој ќе се одржи на 8 август во македонската престолнина, но ако за македонските фанови фудбалскиот двобој меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед ќе значи вистинско уживање, од друга страна, македонските клубови се соочуват со проблеми во пресрет на нивните евро-обврски. Првичниот план е дека ниту еден натпревар нема да биде одигран на националната фудбалска арена во наредните два месеци, а тоа ги обврзува македонските клубови да си бараат нови стадиони на кои ќе ја имаат улогата на домаќини во квалификациите за Лигата на шампионите и Лига Европа. За ваквата ситуација, прв со реакција излезе македонскиот фудбалски шампион Вардар кој испрати апел до ФФМ за околу користењето на „Телеком арената“. – Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога малку среќа недостасуваше да го направиме тој прв чекор ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот фудбалски шампион, Вардар, на 19 јуни ќе го дознае својот противник за првото квалификациско коло за групната фаза на Лигата на шампионите. По овој повод денес раководството на клубот со соопштение, апелира да надлежните да му се дозволи тие мечеви да ги игра на „Телеком арена“. „Оваа година во Скопје на Арената ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Суперкуп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19 јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро ...
| | веќе видена | слични

Поради одигрувањето на Суперкуп натпреварот на УЕФА помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, македонските екипи кои играа во квалификациите од европските купови нема да ги играат натпреварите на Арената „Филип Втори“.Предвидено е натпреварот помеѓу Македонија и Шпанија да биде последен на кој ќе се одигра до почетокот на УЕФА Суперкупот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јуантед. Тоа значи дека македонските екипи квалификациските натпревари за ЛШ и ЛЕ ќе ги играат на други стадиони.Ова не му се допаѓа на Вардар кој има високи амбиции, па апелира одлуката да биде променета и тие да можат да играат на нивниот стадион. Соопштението на Вардар ви го пренесуваме во целост:Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори“ ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори" ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион, Вардар бара дуелите од квалификациите од Лигата на шампионите да ги игра на свој терен „Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори" ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога малку среќа недостасуваше да го направиме тој прв чекор кон успехот. Меѓутоа нашите цели оваа сезона се доведени под големо прашање со ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски шампион Вардар испрати јавен апел да ја користи националната арена „Филип Втори“ како домашен терен во квалификациите за Лигата на шампионите. Досегашната одлука гласи дека теренот на нашиот најголем стадион ќе се затвори по квалификацискиот дуел со Шпанија и ќе чува за Суперкупот на Европа кој е закажан за 8. август помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Токму поради тоа, Вардар преку својот официјален веб-сајт, упати соопштение и барање да се тргне оваа забрана за користење, бидејќи, како што велат, шансите да се направи пријатно изненадување и пласман во групната фаза од некое од европските натпреварувања надвор од Скопје се помали. „Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори“ ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДЕН ЗА РАКОМЕТНА ИСТОРИЈА: Вардар против Барселона за прво финале во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: