Клучен квалификациски натпревар за ракометарите

3 копии

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва го игра клучниот квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство, чии домаќин следната година ќе биде соседна Србија Противник на „црвено-жолтите“ во градот Полва ќе биде домашната селекција на Естонија, со која досега Македонија има одиграно пет натпревари, на кои три пати забележа убедливи победи (сите на домашен терен), додека во двете средби одиграни во Естонија овие репрезентации одиграле нерешено. Победа за Македонија ќе значи сигурен пласман на континенталниот собир, каде ракометарите последен пат играа во далечната 1998 година, нерешено ќе значи дека во последното коло во Скопје ќе мора да се совлада БиХ.
| | веќе видена | слични

Во квалификациите за Европското првенство, кое во 2012 година ќе се одржи во Полска и Украина, беа одиграни шест натпревари, а најголемото изненадување го приреди репрезентацијата на Фарски Острови, која на домашен терен ја совлада Естонија со 2-0. Овој резултат најмногу и одговара на Србија, која во групата Ц и натаму се наоѓа на третото место зад Италија и зад Словенија. Селекцијата на БиХ во Зеница ја совлада Албанија со 2-0, а Белорусија со идентичен резултат славеше победа во дуелот со Луксембург во рамките на групата Д. Германија со победата од 1-3 на гостувањето во Азербејџан го задржа стопроцентниот ефект во групата А остварувајќи го седмиот последователен триумф. Најубедливата победа ја оствари Шведска победувајќи во дуелот со Финска со 5-0. Златан Ибрахимовиќ постигна хет-трик, а во оваа група триумф од 3-0 постигна и Унгарија во дуелот со аутсајдерот Сан Марино.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација утре во 19 часот го започнува решавачкиот дуел во квалификациите за Европското првенство во 2012-та. Нашите ракометари му гостуваат на директниот ривал за пласман на второто место во групата кое води на Еврошампионатот во Србија идната година – репрезентацијата на Естонија. Избраниците на Ѕвонко Шундовски се во потрага по првата победа на третото гостување кај Естонците, кои од аутсајдер во групата, по победата над грогираната Босна и Херцеговина, се претворија во сериозен кандидат за пласман. Од нашиот табор се уверени дека квалитетот е на наша страна и на крајот ќе преовладее, иако треба да внимаваат на естонските контранапади и особено бекот Маит Патраил. Ако Македонија не победи, ќе мора в недела на домашен терен против Босна да се надева на успех, како и услуга од веќе првопласираната Украина во дуелот со Естонија. Иво Босилков
| | веќе видена | слични

Ибрахимовиќ влезе од клупата по 25 минути игра, а потоа за помалку од половина час постигна три гола во победата на Шведска над Финска со 5-0 Златан Ибрахимовиќ Златан Ибрахимовиќ со хет-трик го реши скандинавското дерби против Финска од квалификациската група Е за Европското фудбалско првенство во 2012 година, кое заврши со победа на Шведска со 5-0. Популарниот Ибракадабра влезе од клупата за резервни играчи во 25. минута од средбата и за помалку од половина час постигна три гола. Швеѓаните со победата ја намалија предноста на водечката Холандија на три бода. Фарските Острови направија изненадување совладувајќи ја Естонија со 2-0. Ова беше прва победа за „рибарите“ во еден квалификациски циклус за ЕП по онаа против Сан Марино во октомври 1995 година. На водечката репрезентација во групата А, Германија, и недостига една победа за да обезбеди пласман на ЕП, по триумфот кај Азербејџан со 3-1. Група А Азербејџан - Германија 1-3 (Хусејнов 89 - Езил 30, Гомез 41, Шурле 90) Германија 7 7 0 0 22-3 ...
| | веќе видена | слични

Најстариот играч на Германците има 27 години Јоаким Лев ќе има луксуз цела година да го подготвува својот тим за Европското првенство 2012 во Полска и Украина, откако Германија ја забележа седмата победа во исто толку мечеви од квалификациите. Германија го совлада Азербејџан со 3:1 на гости и сега и требаат само уште три бода од преостанатите три средби за да го потврди својот пласман на ЕП. Лев уште еднаш покажа дека има доверба во младите играчи, па просечната возраст во неговиот тим на овој натпревар беше 24 години. Најстар беше 27-годишниот капитен Филип Лам. - Малку ми е чудно чувството да бидам најстариот играч на теренот, но тоа само покажува каков квалитет имаме во Германија. Поважно од тоа е што ја завршивме сезоната со седум победи. Ова навистина беше совршена сезона - изјави Лам. Германија има десет бода повеќе од Белгија на врвот на А-групата, но вистински може да ја загрози само третопласираната Турција, која има уште четири средби за одигрување. РЕЗУЛТАТИ: Ц-ГРУПА: Фарски Острови-Естонија 2:0; ...
| | веќе видена | слични

После овој триумф над Естонија, потребен ни е бод против Босна и Херцеговина на домашен терен во недела и со тоа Македонија, после 13 години, повторно ќе биде дел од еден Евро шампионат. Ако загубиме од БиХ, шансите остануваат, но ќе зависиме од другиот натпревар - ќе биде потребно Естонија да загуби од Унгарија. Контролата врз резултатот во текот на целиот натпревар ја имаа македонските ракометари. На полувреме предноста беше 14:8. Во вториот дел Естонците влегоа поагресивно и успеаја да ја намалат разликата на нашите најдобри ракометари, но сепак ние до крајот не го испуштавме водството.
| | веќе видена | слични
3 копии

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада Естонија на гостински терен со 31:25 во квалификациите од ЕП кое во 2012 година ќе се одржи во Србија, со што се наоѓаат пред пласман на завршниот турнир. Третото гостување во Естонија конечно беше победничко за нашите ракометари. Откако во два наврати претходно одигравме нерешено, ракометарите на Ѕвонко Шундовски денеска беа апсолутно доминантни против домаќините и без проблеми стигнаа до победата. Круцијалната предност нашите ракометари ја остварија во првиот дел кој го добивме со 14:8. Во второто полувреме одигравме онолку колку што беше потребно. Со стабилна игра ја сочувавме предноста од шест погодоци, која во ниту еден момент не беше загрозена. Најмногу што успеаја да направат Естонците е да се доближат на минус 4 кон половината од вториот период, но нашите момци предводени од феноменалниот Кирил Лазаров, потпомогнат од Филип Миркуловски и Наумче Мојсовски не дозволија никакво изненадување. За да се заматат нашите сметки за пласман на ЕП во ...
| | веќе видена | слични

Досега покрај овие селекции пласман имаа обезбедено и Унгарија и Хрватска, а по одигрувањето на вечерашните натпревари Литванија - Шпанија и Израел - Словачка, доколку победат гостите и тие ќе се пласираат на завршницата. Пред пласман на 10-тото ЕП во ракомет е и Македонија откако синоќа во Полва во директниот дуел ја совлада Естонија со 31:25, па откако Унгарија ја победи Босна и Херцеговина со 22:19, за пласман на нашата репрезентација е потребно в недела во последното коло Естонија да не ја победи Унгарија на гостински терен. Ваквиот епилог ќе придонесе на последниот натпревар со Босна и Херцеговина во славеничка атмосфера да се поздрави второто учество на македонските ракометари на Европско првенство (во 1998 година Македонија играше на ЕП во Италија). Преглед на резултатите и табелите по вчера одиграните натпревари: Група „1“: Естонија - Македонија 25:31 и БиХ - Унгарија 19:22. Табела: Унгарија 10 бодови, Македонија 5, Естонија 4, БиХ 1. Група „2“: Романија - Хрватска 25:30. Литванија - Шпанија ...
| | веќе видена | слични

По одигрувањето на вчерашните натпревари од 5.коло од квалификациите за ЕП 2012 година во Србија, репрезентациите на Германија, Данска, Русија, Норвешка и на Шведска изборија учество на шампионатот. Досега покрај овие селекции пласман имаа обезбедено и Унгарија и Хрватска, а по одигрувањето на вечерашните натпревари Литванија - Шпанија и Израел - Словачка, доколку победат гостите и тие ќе се пласираат на завршницата. Пред пласман на 10-тото ЕП во ракомет е и Македонија откако синоќа во Полва во директниот дуел ја совлада Естонија со 31:25, па откако Унгарија ја победи Босна и Херцеговина со 22:19, за пласман на нашата репрезентација е потребно в недела во последното коло Естонија да не ја победи Унгарија на гостински терен. Ваквиот епилог ќе придонесе на последниот натпревар со Босна и Херцеговина во славеничка атмосфера да се поздрави второто учество на македонските ракометари на Европско првенство (во 1998 година Македонија играше на ЕП во Италија). Преглед на резултатите и табелите по вчера одиграните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со победата од 31:21 на гостувањето во Полва против селекцијата на Естонија, македонската машка ракометна репрезентација е пред пласман во завршницата на Европското првенство кое во 2012 година ќе се одржи во Србија. Нашите ракометари беа доминантни во текот на целиот натпревар и имаа водство во скоро сите 60 минути, а противникот стигна до предност од еден гол разлика и тоа во почетната фаза, кога резултатот на семафорот беше 5:4. На полувреме нашата селекција замина со водство од 14:8 што беше и највисоката предност во овој дел од натпреварот, а во вториот дел гостите во еден момент успеаа да намалат на четири гола, но тоа беше се што сторија во завршницата. Избраниците на селекторот, Ѕвонко Шундовски во сите шеесет минути играа одлично и на противникот во ниту еден момент не му оставија надеж дека може да ја продолжи серијата на успешни резултати. За конечен успех и пласман на Европското првенство на нашиот тим му е потребен и бод против Босна и Херцеговина, која доаѓа во Скопје в недела, но во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клучен квалификациски натпревар за ракометарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: