Гонзалес ќе прави репрезентативна стратегија со 20 кандидати

Време за повеќедневно славење на историскиот успех за македонскиот клупски ракомет со освојувањето на европската титула од страна на Вардар нема. Тренерот на „црвено-црните“, шпанскиот стратег Раул Гонзалес, е пред нов предизвик во улога на македонски селектор. Откако синоќа требаше формално да го одработат со европските шампиони и последниот меч од македонското првенство со Борец и да го кренат шампионскиот пехар за најуспешен колектив на домашната сцена, Гонзалес веќе денеска има нова задача да почне со своите избраници да ја подготвува стратегијата како да се надмудрат Украина и Чешка во реванш-квалификациските дуели од групата за ЕП 2018. За таа пригода најдобриот стратег според ЕХФ за сезонава во Лигата на шампионите, Гонзалес, најпрво го скуси списокот со потенцијални репрезентативци за овој квалификациски двомеч од 28 на 20 играчи, со кои од денеска ќе почне да се подготвува во Скопје. Од поширокиот избор отпаднаа осуммина, меѓу кои е и искусниот специјалист за одбранбени задачи Ацо Јоновски, како и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската ракометна репрезентација која патуваше со директен лет пристигна во Суми, за настап на утрешниот меч против Украина од Квалификациите за ЕП 2018. Селекторот Раул Гонзалез, заедно со 17-те играчи на кои ќе смета за мечот, денеска ќе ги одработат последните подготовки во салата каде утре од 180 часот по македонско време ќе го одиграат натпреварот кој може и да решава за пласманот на континенталниот собир. На мечот меѓу Македонија и Украина во Скопје во ноември 2016, победи македонската репрезентација со 27-21. Македонија, Украина и двете останати селекции од групата – Чешка и Исланд имаат по 4 освоени бодови во досегашните 4 средби. По средбата во Суми, Македонија последното коло од квалификациите ќе го одигра в недела (18 јуни) против Чешка во ВИП Арена „Борис Трајковски“ во Скопје.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот голман на макдонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, кај ракометните фанови познат како „Министерот за одбрана" вели дека ќе биде навистина тешко да се победи на гостувањето кај Украина. -Гостувањето кај Украина ни доаѓа во еден многу незгоден момент затоа што е крај на долгите сезони во клубовите и сите сме уморни. Но, што се мора, се мора, сакаме да ги завршиме квалификациите со две победи на двата последни меча. Одиме таму да победиме. Сакаме да одиграме поквалитетно. Мора да бидеме подобри за разлика од мечевите со Исланд ако сакаме да победиме на теренот каде никој не успеал да победи, изјави Борко и додаде: Во Шпанија освоивме се што може да се освои, на Ф4 загубивме несреќно од Вардар. Психички и физички бевме исцрпени, немавме мотив да се натпреваруваме за третото место. За нас беше важен само еден натпревар - со Вардар. Ако го добиевме тој меч ќе беше многу поинаку. Таков е спортот, се надеваме на поголеми успеси во иднина, заврши Ристовски.
| | веќе видена | слични

Селекторот Раул Гонзалез, заедно со 17-те играчи на кои ќе смета за мечот, денеска ќе ги одработат последните подготовки во салата каде утре од 180 часот по македонско време ќе го одиграат натпреварот кој може и да решава за пласманот на континенталниот собир. На мечот меѓу Македонија и Украина во Скопје во ноември 2016, победи македонската репрезентација со 27-21. Македонија, Украина и двете останати селекции од групата – Чешка и Исланд имаат по 4 освоени бодови во досегашните 4 средби. По средбата во Суми, Македонија последното коло од квалификациите ќе го одигра в недела (18 јуни) против Чешка во ВИП Арена „Борис Трајковски“ во Скопје. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров, истакан дека е лесно да се каже дека ќе се победи во Украина, но тешко е да се оствари и затоа побара неговите соиграчи да го дадат максимумот на овој натпревар -Мора да размислуваме секогаш победнички и да тргнеме со мисли за победа во Украина. Тие изненадија силни противници како Чешка и Исланд, но ние ја имаме шансата во раце да ја решиме цела ситуација. Но, лесно е да се каже, тешко е да се направи. Мислам дека имаме квалитет, иако времето не ни е сојузник и заедно одработевме само два тренинга. Не смее да не задоволат двата коректно одиграни натпревари со Исланд, туку да сметаме дека секој натпревар е нов предизвик. Успесите и неуспесите во минатото не значат ништо. Во колективот воопшто не се сомневам, секој индивидуално треба да си го даде макисмумот. Само така може да победиме како тим, вели Лазаров.
| | веќе видена | слични
3 копии

Машката ракометна репрезентација утрово отпатува за Суми, Украина каде утре против домашната селекција ќе го одигра претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. Непосредно пред заминувањето за Украина, на синоќешниот последен тренинг репрезентацијата се комплетира со пристигнувањето на Борко Ристовски и на капитенот Кире Лазаров. Веднаш потоа селекторот Раул Гонзалес го одреди составот од 17 играчи што отпатуваа за Украина. Во однос на претходните два меча со Исланд, Гонзалес направи промена на голманската позиција. Во последната селекција отпаднаа Никола Митревски и Мартин Томовски кој има мала повреда, а во голманскиот тандем со Борко Ристовски ќе биде Златко Даскаловски. Од поширокиот состав отпадна и бекот Горан Крстески. Од младите ракометари шанса на дуелот со Украина ќе добие десниот бек на Металург, Мартин Велковски. Селекторот Раул Гонзалес за последните два натпревари од овој квалификациски циклус не ќе може да смета на Велко Марковски кој има повреда на мускулот на ногата. – ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација денеска заминува за Суми, каде што утре (18 часот, пренос на ТВ Телма), ќе игра против Украина, во 5-то коло од квалификациите за Европското првенство (ЕП) во Хрватска в година. Натпреварот е мошне значаен бидејќи за пласман на ЕП 2018 веќе по ова коло, на црвено-жолтите им е потребна победа над Украина, но и Чешка ќе треба да слави над Исланд дома. По такви резултати Македонија ќе има подобар меѓусебен скор со Украина и со Исланд, па шестото коло нема да решава. В недела Македонија ја пречекува Чешка, во Скопје.Но гостувањето во Суми нема да биде лесно, иако се игра во сала со капацитетот од само 1.880 гледачи. Очигледно потценетата Украина во овие квалификации успеа да забележи две победи дома и рамноправно како и Македонија, Исланд и Чешка да конкурира за првите две места што водат на ЕП во Хрватска. Украина предводена од селекторот Виталиј Андронов ги победи Исланд (27-25) и Чешка (26-23), а загуби во 1-то коло во Скопје (21-27) и на гости кај Чешка (25-32), така што ...
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација пред патувањето во Украина, во Скопје во полн состав го обработи последниот тренинг. Тренерот Раул Гонзалес ќе покани вкупно 17 ракометари. Играчите се оптимисти дека в четврток ќе ја победат Украина и ќе бидат на чекор до Европското првенство. По четири дуели, ниту една земја нема гостинска победа и сите имаат по четири бода. Последните два квалификациски натпревари ќе покажат кои репрезентации ќе се пласираат на континенталното првенство кое догодина ќе се одржи во Хрватска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација утрово замина во Украина, каде во четврток ќе го одигра можеби и најважниот натпревар од квалифкациите за ЕП во Хрватска. Филип Талески потенцираше дека Украина воопшто не смее да се потцени. Бидејќи и Вардар беше потценет на Фајнал-фор, па успеа да дојде и до титулата. - Во денешно време нема аутсајдер. Тоа се докажува и на големите натпреварувања. На Фајнал-фор Вардар го гледаа како аутсајдер, но освои Лига на Шампиони. Како и двете средби со Чешка и со Исланд, и со нас Украина ќе оди на победа, бидејќи играат на домашен терен, - изјави Талески. Групата е изедначена целосно, поради што е важно да се оствари победа на гостински терен, која би значело и пласман на ЕП во Хрватска. - Во оваа група сите репрезентации имаме по 4 бода, и секоја гол-разлика и секој бод е добредојден. Во нашите мисли имаме само победа против Украина и обезбедување на пласман на ЕП во Хрватска. Но, ако се случи нешто што не очекуваме, ќе чекаме исход од средбата Чешка – Исланд, па потоа ќе ...
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија која денеска отпатува за Украина, слета на аеродромот во Суми. Ракометарите веќе од денеска ќе се подготвува за квалификацискиот натпревар во својата група против селекцијата на Украина, а со тоа и ќе се борат за пласман за Европскто првенство следната година во Хрватска. Натпреварот Украина и Македонија се игра утре од 18.00 часот. Извор: Курир
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гонзалес ќе прави репрезентативна стратегија со 20 кандидати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: