ЕП Ватерполо: На победа против Холандија

Македонската ватерполо репрезентација денеска во последното 5. коло од групата „А“ на европското првенство во Холандија ќе ги одмери силите против Холандија во битка за втората победа на шампионатот. По стартниот успех над Турција, следуваше серија од три порази од Грција, Унгарија и Италија, но денеска мора да ја оствариме целта. Ако денеска успееме да ја надиграме и совладаме домашната селекција, ги задржуваме шансите за пласман на едно од местата кои обезбедуваат виза за квалификацискиот турнир за ОИ во Лондон, кој ќе се одржи во Едмонтон, Канада, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Македонија и со реми ќе го обезбеди четвртото место во групата поради подобрата гол разлика, па потоа би се бореле за пласман до седмата позиција. Македонија на последното ЕП на кое учествуваше во Малага 2008 година, успеа да го освои 8. место. Со победа денеска над Холандија нашите ватерполисти ќе бидат на пат да го повторат овој успех. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20 часот и 15 минути во Белград против Србија ќе го одигра последниот натпревар во групата „1“ од втората фаза на Европското првенство. Со оглед на фактите дека македонската публика е најбројна на првенството во Србија и македонскиот национален тим секој натпревар го игра пред полна сала свои навивачи, вечерашниот дерби дуел меѓу Македонија и Србија слободно може да се окарактеризира како натпревар во кој силите ќе ги одмерат двата "домаќини" на ЕП 2012. Теоретски Македонија сеуште е со шанси за влез во полуфиналето, но за да се случи тоа потребна е победа против Србија, пораз на Данска од Шведска и победа на Полска над Германија со еден или два голови разлика. Двојки за денеска од групата „1“ од која Србија веќе го обезбеди пласманот во полуфиналето: Полска - Германија (16 часот и 15 минути), Шведска - Данска (18:15 ч.) и Македонија - Србија (20:15 ч.). Табела група „1“: Србија 7 бодови, Германија 5, Данска 4, Македонија 3, Полска 3 и Шведска 2. Од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Ватерполо репрезентацијата на Македонија денеска со почеток од 14 часот игра против Романија во натпревар за пласман на Европското првенство, кој ќе обезбеди учество на квалификациите за Олимпијадата во Лондон. Со евентуална победа над Романија, македонските ватерполисти ќе бидат најмалку десетоласирани на ЕП во Ајндховен, Холандија и ќе станат втората македонска репрезентација (по кошаркарската) која преку дополнителни квалификации ќе бара место на Олимписките игри. Олимпискиот квалификациски турнир ќе се игра во Едмонтон, Канада, од 1 до 7 април. Освен учество на квалификацискиот турнир, подобриот од овој натпревар ќе има можност да игра со актуелниот европски првак Хрватска, во натпревар за пласман од 7 до 10 место. Евентуални две победи на македонските ватерполисти (против Романија и Хрватска) и пласман на 7 или 8 место, покрај учество на турнирот во Канада, ќе значи и пласман на Македонија на Светското првенство.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација денеска на ЕП во Србија игра со домаќинот. Со евентуалната победа над домаќинот Србија и пораз на Данска и Германија ни се отвора патот до полуфиналето. За вечерашниот натпревар српскиот селектор најави дека ќе одмора дел од ракометарите. За денешниот дуел владата на РМ обезбеди уште 1.000 билети и бесплатен превоз до Белград. За денешниот дуел според зборовите на селекторот Шундоски ќе играат и Миркулоски и Јоноски, а само под знак прашалник е младикот пикер Стојанче Стоилов кој има проблеми со грбот. Натпреварот започнува во 20:15 минути. (Крај)
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација и покрај лошите настапи на ЕП во Ајндховен, сеуште има шанси да избори пласман на квалификациониот турнир за пласман на Олимписките игри. Попладнево, од 14 часот, Македонија, во борбата за пласман од 7-12 место за противник ќе ја има Романија. Победникот од овој меч потоа ќе игра против сеуште актуелниот европски првак Хрватска. Калкулациите велат дека со победи во двата меча, Македонија ќе избори пласман на квалификациониот турнир за ОИ во Лондон, кој во април ќе се одржи во Едмонтон, и ќе се квалификува за следното Светско првенство. Покрај натпреварот Македонија-Романија, денеска во Ајндховен, за пласман од 7-12 место ќе играат Турција и Шпанија. Вечерва ќе се одиграат и четвртфиналните натпревари помеѓу Италија и Германија, односно Црна Гора и Грција. Репрезентациите на Србија и Унгарија кои беа првопласирани во своите групи изборија директен пласман во полуфиналето. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација вечерва (20,15 ч.) се соочува со домаќинот Србија на Европското првенство во последниот меч од главната групна фаза. Победа на „црвено-жолтите“ над Србија, која е веќе пласирана во полуфиналето и ќе ги одмора своите главни играчи, како и позитивен исход на претходните две пресметки, може да ги одведат избраниците на селекторот Звонко Шундовски во толку многу посакуваното полуфинале. Но, судбината не си ја кроиме сами, бидејќи освен победа над Србија, за да се пласираме меѓу најдобрите четири на континенталниот шампионат потребно е најпрвин Полска да ја совлада Германија, но не со повеќе од два гола разлика, а потоа во комшиската пресметка Шведска, која е без шанси за пласман, да слави над Данска. - Повеќе од 10.000 наши навивачи ќе присуствуваат на овој натпревар и очекувам дека ќе имаме повеќе навивачи од Србија. Можеби среќата ќе биде на наша страна и првите натпревари ќе завршат во наша полза, па на крајот ние ќе треба да ја победиме Србија за да продолжиме. Пласман ...
| | веќе видена | слични

Синоќа во драматичен и неизвесен дуел Словенија со 32-30 ја победи Унгарија во последниот дуел од второто коло во групата 2 на ЕП. Хрватска со 29-22 славеше над актуелниот шампион Франција, со што на Триколорите им ги урна сите надежи за одбрана на тронот. Црвената фурија во вчерашниот прв натпревар убедливо со 31-26 го совладаа Исланд, со што изборија пласман во полуфиналето едно коло пред крајот од втората фаза. Денеска на ЕП ќе се одиграт сите натпревари од второто коло и во двете групи: 16:10 Франција - Исланд 16:15 Полска - Германија 18:10 Шпанија - Словенија 18:15 Данска - Шведска 20:10 Унгарија - Хрватска 20:15 Србија - Македонија (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ватерполо репрезентација денеска од 14 часот на Европското првенство во Ајндховен, Холандија, ќе игра против селекцијата на Романија во разигрувањето од 7. до 12. место. Со победа над Романците нашиот тим и дефинитивно ќе обезбеди место меѓу првите десет селекции на првенството со што се обезбедува виза за квалификацискиот турнир за ЛОИ 2012.во Едмонтон, Канада. На вториот денешен натпревар во разигрувањето за пласман од 7. до 12. место ќе играат и Шпанија со Турција, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во двата натпревари за место во полуфиналето на Европското првенство ќе се сретнат селекциите на Италија и Германија, како и на Грција против Црна Гора. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ.
| | веќе видена | слични

И покрај разочарувачките настапи во првата фаза од Европското првенство во ватерполо, македонската репрезентација се уште има шанса да ја исполни целта пред заминувањето за Холандија, а тоа е пласманот во квалификациите за настап на Олимписките Игри во Лондон. За да ги задржиме шансите потребна ни е победа во денешниот дуел против Романија, кој се игра во рамките од разигрувањето за пласманот од седмото до 12-тото место. Натпреварот со Романија, стартува од 14 часот, а доколку забележиме победа ќе се бориме за седмото место и противник ќе ни биде репрезентацијата на Хрватска, која заедно со селекцијата на Шпанија се најголемите разочарувања на првенството и не успеаа да се пласираат во разигрувањето за медали.
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација денеска (14 ч.) се наоѓа пред императивот да победи во дуелот против селекцијата на Романија во разигрувањето од 7-12 место на ЕП во Ајндховен, Холандија, со цел да обезбеди пласман на квалификацискиот олимписки турнир во Едмонтон. Со триумф избраниците на селекторот Игор Гочанин ќе бидат најмалку 10. на континенталниот шампионат, што носи виза за учество на турнирот што ќе се одржи во канадскиот град од 1. до 7. април. Влогот дополнително се зголемува бидејќи подобриот од мечот Македонија – Романија ќе има можност да игра со актуелниот европски првак Хрватска (петок, 27 јануари, 14 ч.) во натпревар за пласман од 7 до 10 место. Две посакувани победи на македонските ватерполисти (против Романија и Хрватска), покрај учество на турнирот во Канада, и носат пласман на Македонија и на Светското првенство. Европа има шест места во за ЛОИ во Лондон 2012 без велесилите Србија, Хрватска, Унгарија и Италија, кои имаат директно учество на Игрите. Во вториот дуел од разигрувањето за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП Ватерполо: На победа против Холандија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: