Блокотехна претрпе пораз од Левски во полуфиналето на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Блокотехна пропуштија можност во деби сезоната да се пласираат во финалето на БИБЛ лигата.На Ф4 турнирот во Самоков,составот од Гевгелија имаше предност во дуелот со Левски се до последната четвртина.Тимот од Бугарија успеа со неколку тројки да направи пресврт и на крајот победи со 85-81. Смит со 21 поени беше најпрецизен кај Блокотехна,, Главчев постигна 19 поени, Младеновиќ 16 ,Мијатовиќ 14 поени. Аврамов со 26 и Маринов со 19 поени беа најефикасни кај Левски ,екипата во која се пресели поранешниот стратег на МЗТ Скопје, Александар Тодоров.Утре во меч за 3.место, Блокотехна ќе се сретне со Рилски кој изненадувачки беше поразен со 72-71 во второто полуфинале од Башкими.
| | веќе видена | слични

Екипата на Стал Остров предводена од Емил Рајковиќ ја забележа седмата победа во низа во полскиот шампионат (вкупно 22), откако на домашен терен ја совлада Даброва Горница со 81-74. Македонскиот стратег синоќа прослави мал, но значаен јубилеј, дојде до 50-ти триумф на „кормилото“ на својот тим. По 31. коло Остров се наоѓа на третата позиција на табелата зад Торун и Анвил Вроцлав.
| | веќе видена | слични

По лошиот викенд во Самоков, Блокотехна им се врати на обврските во домашниот шампионат. Двата порази на Ф4 во БИБЛ-лигата не се одразија врз играта на гевгеличани. На домашен терен го совладаа Куманово со 103-77 (27-21, 19-23, 30-22, 27-11) во последниот меч од четвртото коло во Супер-лигата, каде и натаму го држат второто место на табелата. Маријан Илиевски и неговите избраници дури во третиот обид сезонава, тимот од југот, првпат го совлада тимот од северот на Македонија. Бенџамин Свејн со 22 поени беше прв стрелец, два поени помалку имаше Мијатовиќ, кој додаде уште пет скока. На другата страна Стајиќ имаше 17 поени и 8 асистенции. Работнички и натаму е лидер на табелата со 51 бод, зад него е Блокотехна со 46 бода, еден помалку има МЗТ Скопје, по што следуваат Куманово и Гостивар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Александар Тодоров стратегот кој во декември минатата година си поднесе оставка од стручниот штаб на МЗТ Скопје како последица на поразот кој го претрпе македонскиот шампион во дербито со Работнички, и веднаш потоа, успеа да најде ангажман кај источниот сосед, во тимот на Левски, може да се пофали со нов успех. Тодоров како дел од стручниот штаб на Левски, имаше удел во победата над тимот на Башкими со резултат од 83:72 и успеаа да се закитат со титулата во БИБЛ лигата.Левски ја имаше иницијативата на своја страна благодарение на добрата игра на Божидар Аврамов кој уфрли 21 поен и Станимир Маринов кој даде 20 поени. Инаку, Ф4 финалето се играше во бугарскиот град Самоков, а единствениот македонски претставник Блокотехна не успеа да се пласира во финалето и играше во битка за третото место, но немаше среќа и изгуби во продолжението од Рилски Спортист со конечни 79:92.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Левски Лукоил, која е предводена од македонскиот тренер Александар Тодоров, е нов шампион во Балканската лига, откако вечерва го совлада тимот на Башкими од Призрен со 83:72. За бугарскиот тим ова е прва титула во БИБЛ лигата. Во „фајнал-фор“ турнирот, кој се одржа во Самоков, настапуваше и македонскиот тим Блокотехна. Во битката за третото место гевгелискиот тим загуби по продолжението од Рилски Спортист со 79:92. МИА
| | веќе видена | слични

Александар Тодоров е првиот македонски тренер кој може да се пофали дека во својата кариера освои два шампионски пехари во Балканската лига. Првиот пат, го стори тоа пред девет години, во 2009, на истото место, во Арената Самоков како предводник на Рилски Спортист. Го повтори тоа искусниот стручњак и вечерва, откако беше дел од тренерскиот тим на Левски Лукоил кој го доби финалето (еден од судиите беше нашиот Александар Давидов) против косовскиот Башкими со резултат (83:72). Tренерски титули во ова натпреварување имаат и Емил Рајковиќ, како предводник на Фени Индустри, единствениот првак од Мамедонија во оваа конкуренција, но и Марјан Илиевски, кој пред неколку сезони беше шампион со Сигал Приштина.
| | веќе видена | слични

Американскиот кошаркар во редовите на гевгелиска Блокотехна, Двејн Бенџамин е избран за најкорисен играч во оваа сезона од БИБЛ лигата. Во паузата помеѓу двата полуфонални натпревари ан турнирот во Самоков, Бенџамин го доби пехарот за МВП од страна на директорот на лигата, Шај Штрикс. Зад американското окрило е една одлична сезона во Лигата на Балканот, во која на 12 одиграни мечеви во просек реализираше по 20.7 поени, 6.3 скока и 2.3 асистенции, или индекс на корисност 22.3. Најдобриот настап му беше во дуелот против Левски Лукоил во регуларниот дел од сезоната во кој Американецот уфрли 30. поени, а имаше и девет успешни додавања. Но поради недоволно санираната повреда, имаше малку минути на завршниот турнир во Самоков на кој Блокотехна запиша два порази и го освои 4. место во оваа деби сезона за нив во регионалното натпреварување. ФОТО: balkanleague.net
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркарски клуб со два порази го заврши својот дебитански настап на Фајнл-фор турнирот во Балканската лига. Блокотехна денеска во натпреварот за третото место повторно загуби од бугарски тим, овојпат од Рилски Спортист со резултат 92:79 после едно продолжение. После регуларните 40. минути беше 77:77 на семафарот, а во додатните пет минути нашиот претставник успеа да постигне само два поени. За Блокотехна доминираше Мијатовиќ со 31 поен, пред Младеновиќ со 16 поени и девет скокови, а на спротивната страна Маринов беше прв стрелец со 25 поени, следен од Тејлор кој забележа „дабл-дабл“ учинок од 18 поени (11 скокови) и Рајт со 12 поени (по седум скокови и асистенции). На завршниот турнир во Самоков за трофејот од 17:00 часот ќе играат екипите на Башкими (Косово) и Левски (Бугарија). Фото: balkanleague.net
| | веќе видена | слични

Блокотехна во својата дебитанска сезона во БИБЛ-лигата не успеа да освои медал. Гевгеличани го загубија дуелот за третото место, Рилски Спортист славеше со 92-79 (16-26, 22-16, 18-18, 21-17, 15-2) по дополнителните пет минути. Регуларниот дел заврши со 77-77, по што избраниците на Марјан Илиевски паднаа во продолжението, постигнаа само две поени, а примија дури 15. Мијатовиќ со 31 поен беше најефикасен кај Блокотехна, на другата страна Маринов имаше 25 поени. Во дуелот за првото место силите ќе ги одмерат Башкими и Левски Лукоил.
| | веќе видена | слични

Екипата на Блокотехна го загуби мечот за третото место од Рилски Спортист (92-79) на завршниот турнир во БИБЛ лиѓата што се одржува во Самоков. Клубот од Гевгелија не успеа во регуларниот дел да дојде до победа иако завршниот период го започна со позитива од четири разлика (60-56), односно по 40 минути резултатот на семафорот гласеше 77-77. Дополнителните минути минаа комплетно во знакот на бугарскиот претставник кој со 15-2 го затвори овој дел и се избори за третата позиција. Маринов со 25 и Тејлор со 18 беа први стрелци кај победникот, а кај Блокотехна се издвои центарот Мијатовиќ со 31 поен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната ...
сите 177 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 350 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 210 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Оливер Дерковски, претседателот на Државната изборна комисија, изјави дека не верува дека ќе се распишат нови претседателски избори доколку во вториот круг на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блокотехна претрпе пораз од Левски во полуфиналето на БИБЛ лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: