Велс го бара Рајан Гигс за селектор

Велшката фудбалска асоцијација сака Рајан Гигс да ја преземе селекторската позиција, пренесуваат медиумите на Островото. Од ФА на Велс се одлучиле да испратат понуда до играчот за врска на Манчестер Јунајтед веднаш по новогодишните празнувања. "Рајан не бил тренер досега, но се чини дека е природен заменик на Гери. Сме имале успеси со сличен избор. Оваа позиција беше прво работно место и за Марк Хјуз, а тој се претстави одлично. Гери имаше ограничено искуство, но и тој ја заврши одлично работата. Фановите и фудбалерите се уште не можат да се помират со неговата смрт"-стои во официјалното соопштение на ФА на Велс. Во Велс се надеваат дека ќе најдат заменик на Спид до првата контрола предвидена во новата година. Датумот е 29 февруари, но противникот се уште не е јасен. Се претпоставува дека тоа е националниот тим на Коста Рика, селекција против која починатиот Спид дебитираше во националниот дрес. Во меѓувреме 38 годишниот ветеран се надева дека Сер Алекс Фергусон ќе му го продолжи договорот за уште една ...
| | веќе видена | слични

Ветеранот на Манчестер јунајтед е прв кандидат за испразнетото селекторско место на Велс, кој е во група со Македонија во квалификациите за СП 2014 Фудбалерот на Манчестер јунајтед Рајан Гигс (38) е најсериозен кандидат за селекторското место на Велс, за квалификациите за Светското првенство (СП) во Бразил во 2014 година. Островската селекција, која и со Македонија ќе се бори за пласман на СП, е без селектор по самоубиството на некогашниот соиграч на Гигс, Гери Спид, во ноември. Македонија го пречекува Велс на 6 септември 2013 година, а му гостува на 11 октомври истата година, во претпоследното коло од квалификациската група А. - Гигс никогаш не бил тренер, но логично е да го наследи Спид. На 38 години тој е на вистинска возраст и со исти сфаќања со нашиот млад тим - вели извор близок до репрезентацијата на Велс. Островската селекција има искуство со млади селектори. Спид беше во почетокот на тренерската кариера кога ги презеде „змејовите“, додека работата со репрезентацијата беше прв тренерски ангажман за ...
| | веќе видена | слични

Легендарното крило на Манчестер Јунајтед важи за најголем фаворит како наследник на прерано трагично починатиот Гери Спид Репрезентацијата на Велс, која ќе биде противник на Македонија во претстојниот квалификациски циклус за Светското првенство во Бразил во 2014 година, најверојатно ќе биде предводена од легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс. Раководството на федерација се надева дека до евентуалната контрола со Костарика на 29 февруари тимот ќе има нов селектор. Дека искусниот крилен напаѓач важи за најголем фаворит кога е во прашање наследникот на Гери Спид, потврдува и изјавата на анонимниот извор од таборот на Фудбалската федерација на Велс. - Рајан досега никогаш не ја извршувал менаџерската работа, но мора да признаеме дека е вистинскиот наследник на Спид. Има 38 години и одлично ќе се вклопи во младиот мозаик на Велс, ќе може да ја мотивира и истовремено да ја контролира екипата. Таквиот избор веќе е проверен. И во минатото сме имале успех со младите менаџери. Како за пример ќе го ...
| | веќе видена | слични

Челниците на велшката фудбалска асоцијација (ФА) посакаа да го видат легендарниот Рајан Гигс на клупата на репрезентацијата. Првите луѓе на велшкиот фудбал сакале по Нова година да му упатат и официјална понуда на Гигс. Велс остана без селектор, откако ненадејно се уби Гери Спид. Во чест на Спид и неговото семејство, тие решија да не бараат нов селектор барем до Нова година. - Рајан досега никогаш не бил тренер, но изгледа како одлична замена за Гери. Има 38 години и веруваме дека може многу да помогне во менаџерската работа. И Гери немаше многу искуство како тренер, па одлично се справи на селекторската функција. Навивачите и репрезентативците с` уште не ја преболеле неговата загуба – велат од федерацијата на Велс. Од необјасниви причини, пред неполн месец Спид се обеси, а репрезентацијата остана без селектор. Сепак, тешко веројатно е дека Гигс ќе ја прифати селекторската функција, бидејќи фудбалерот има договор со Манчестер јунајтед. Пред неполна недела Гигс даде гол во победата на „црвените ѓаволи“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендата на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс е главен кандидат за селектор на фудбалската репрезентација на Велс, пренесуваат британските медиуми. Фудбалската асоцијација на Велс, по Нова година, ќе му испрати официјална понуда на Гигс за да го превземе кормилото на репрезентацијата. Велс, остана без селектор откако Гери Спид, кон крајот на минатиот месец изврши самоубиство. Првиот натпревар кој ќе го одигра Велс во 2012 година ќе биде дуелот со Коста Рика, закажан за 29. февруари, а оваа британска селекција во следните квалификации за пласман на Светското првенство се наоѓа во иста група со Македонија.
| | веќе видена | слични

Откако доскорешниот селектор на фудбалската репрезентација на Велс, Гери Спид, посегна по својот живот, фудбалските власти во оваа островска земја се во активна потрага по неговиот наследник на „кормилото“ на националниот тим. Имајќи предвид дека нивната најголема фудбалска легенда, Џон Тошак, е веќе назначен за селектор на Македонија, нашиот противник во претстојниот квалификациски циклус за пласман на мундијалот во Бразил се врти кон втората најдобра алтернатива. Во прашање е поранешниот репрезентативен капитен, Рајан Гигс, кој сè уште активно ги брани боите на Манчестер Јунајтед. Ваквите наводи беа обелоденети во британскиот таблоид „Сан“, кој своите тврдења ги темели врз основа информациите добиени од анонимен извор. „Рајан никогаш претходно не тренирал некоја екипа, но во него сите го гледаат природниот наследник на Гери. Има 38 години и сега е вистинскиот момент да добие шанса да ја предводи нашата релативно подмладена репрезентација“, гласи пренесената изјава на неименуваното лице. Рајан Гигс има ...
| | веќе видена | слични

Сер Алекс Фергусон, менаџерот на Манчестер Јунајтед потврдил дека ќе му понуди нов договор на ветеранот Рајан Гигс, пренесува Би-Би-Си. 38 годишниот Гигс, кој доби понуда за селекторското место на репрезентациајта на Велс, уште од својата 30. година потпишува едногодишни договори со „Црвените ѓаволи“. „Знам дека ова нема да трае вечно, ама Рајан може да одигра уште една сезона. Не гледам дека му се намалени енергијата, издржливоста или брзината. Тој е на исто ниво последниве две-три години. Неверојатно... Знам дека сме сред сезона, но оставам тој самиот да реши за својата иднина“ - вели Фергусон: Инаку Рајан Гигс дебитираше за Манчестер Јунајтед во 1991 година, одигра 624 натпревари и постигна 111 голови. Само оваа година настапи на 15 натпревари во сите конкуренции за Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Раководството на Фудбалскиот сојуз на Велш се надева дека испразнетото селекторско место ќе го пополни легендата на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс. Репрезентацијата на Велс е без селектор од минатиот месец, кога Гери Спид изврши самоубиство, а Велшаните сметаат дека Гигс, иако не се занимавал со тренерски ангажман, би бил природен наследник на Спид. Во исто време, менаџерот на Јунајтед, Алекс Фергусон , очекува Гигс да го продолжи договорот со клубот од "Олд Трафорд" за уште година дена. "Мислам дека Рајан може да игра уште година дена." - рекол Фергусон.
| | веќе видена | слични

"Ветеранот од редовите на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс е најсериозен кандидат за селекторската функција на Велс. По периодот на жалост по ненадејната смрт на Гери Спид, кој се самоуби во својот дом минатиот месец, Фудбалската федерација на Велс тргна во потрага по негов наследник на местото селектор. Според информациите токму фудбалерот на Јунајтед и нивната фудбалска икона, е првата желба за наследник на починатито Спид. Сепак, од почит кон семејството на Спид од велшката федерација ќе почекаат да помине Нова година пред да почнат јавно да зборуваат за тоа кој би требал да биде нов селектор. Инаку, Велс е дел од истата квалификациска група за СП во Бразил 2014. година со репрезентацијата на Македонија. "
| | веќе видена | слични

38 годишниот Велшанец, кој дебитираше за Манчестер Јунајтед во 1991 година, е под договор со тимот од Олд Трафорд до 30. јуни 2012. По средбата со Фулам во средата, Рајан Гигс истакна дека сеуште ужива во фудбалот, и потврди дека со Фергусон ќе разговара за својата иднина. Сер Алекс е свесен дека Гигс не може да игра вечно, но Шкотот чувствува дека фудбалерот може да одигра уште една сезона. “Мислам дека Рајан може да игра уште една година.” – рече Фергусон. “Во овој момент, нема доказ дека опаѓаат неговата енергија, издржливост или брзина. Тие се на исто ниво како и во последните две или три сезони, и тоа е неверојатно.” “Знам дека се наоѓаме на средина од сезоната, и дека се ќе зависи од Рајан, и што тој мисли за иднината.” “Тој знае дека не може да игра вечно, а и ние знаеме дека тој не може да игра вечно.” “Но, на основа на она што го гледаме во моментов, мислам дека Рајан може да игра уште една година.” Во меѓувреме, неколку весници од ’Островото’ денеска објавија дека Рајан Гигс е кандидатот број 1 за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 119 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена

Aндерлехт нема да ја раскине соработката со играчот за кого минатото лето плати три милиони евра, но ќе се обидат да го продадат. Скандалот кој се создаде со ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велс го бара Рајан Гигс за селектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: