Фергусон му нуди нов договор на Гигс

Сер Алекс Фергусон, менаџерот на Манчестер Јунајтед потврдил дека ќе му понуди нов договор на ветеранот Рајан Гигс, пренесува Би-Би-Си. 38 годишниот Гигс, кој доби понуда за селекторското место на репрезентациајта на Велс, уште од својата 30. година потпишува едногодишни договори со „Црвените ѓаволи“. „Знам дека ова нема да трае вечно, ама Рајан може да одигра уште една сезона. Не гледам дека му се намалени енергијата, издржливоста или брзината. Тој е на исто ниво последниве две-три години. Неверојатно... Знам дека сме сред сезона, но оставам тој самиот да реши за својата иднина“ - вели Фергусон: Инаку Рајан Гигс дебитираше за Манчестер Јунајтед во 1991 година, одигра 624 натпревари и постигна 111 голови. Само оваа година настапи на 15 натпревари во сите конкуренции за Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Ветеранот на Манчестер јунајтед е прв кандидат за испразнетото селекторско место на Велс, кој е во група со Македонија во квалификациите за СП 2014 Фудбалерот на Манчестер јунајтед Рајан Гигс (38) е најсериозен кандидат за селекторското место на Велс, за квалификациите за Светското првенство (СП) во Бразил во 2014 година. Островската селекција, која и со Македонија ќе се бори за пласман на СП, е без селектор по самоубиството на некогашниот соиграч на Гигс, Гери Спид, во ноември. Македонија го пречекува Велс на 6 септември 2013 година, а му гостува на 11 октомври истата година, во претпоследното коло од квалификациската група А. - Гигс никогаш не бил тренер, но логично е да го наследи Спид. На 38 години тој е на вистинска возраст и со исти сфаќања со нашиот млад тим - вели извор близок до репрезентацијата на Велс. Островската селекција има искуство со млади селектори. Спид беше во почетокот на тренерската кариера кога ги презеде „змејовите“, додека работата со репрезентацијата беше прв тренерски ангажман за ...
| | веќе видена | слични

Легендарното крило на Манчестер Јунајтед важи за најголем фаворит како наследник на прерано трагично починатиот Гери Спид Репрезентацијата на Велс, која ќе биде противник на Македонија во претстојниот квалификациски циклус за Светското првенство во Бразил во 2014 година, најверојатно ќе биде предводена од легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс. Раководството на федерација се надева дека до евентуалната контрола со Костарика на 29 февруари тимот ќе има нов селектор. Дека искусниот крилен напаѓач важи за најголем фаворит кога е во прашање наследникот на Гери Спид, потврдува и изјавата на анонимниот извор од таборот на Фудбалската федерација на Велс. - Рајан досега никогаш не ја извршувал менаџерската работа, но мора да признаеме дека е вистинскиот наследник на Спид. Има 38 години и одлично ќе се вклопи во младиот мозаик на Велс, ќе може да ја мотивира и истовремено да ја контролира екипата. Таквиот избор веќе е проверен. И во минатото сме имале успех со младите менаџери. Како за пример ќе го ...
| | веќе видена | слични

Челниците на велшката фудбалска асоцијација (ФА) посакаа да го видат легендарниот Рајан Гигс на клупата на репрезентацијата. Првите луѓе на велшкиот фудбал сакале по Нова година да му упатат и официјална понуда на Гигс. Велс остана без селектор, откако ненадејно се уби Гери Спид. Во чест на Спид и неговото семејство, тие решија да не бараат нов селектор барем до Нова година. - Рајан досега никогаш не бил тренер, но изгледа како одлична замена за Гери. Има 38 години и веруваме дека може многу да помогне во менаџерската работа. И Гери немаше многу искуство како тренер, па одлично се справи на селекторската функција. Навивачите и репрезентативците с` уште не ја преболеле неговата загуба – велат од федерацијата на Велс. Од необјасниви причини, пред неполн месец Спид се обеси, а репрезентацијата остана без селектор. Сепак, тешко веројатно е дека Гигс ќе ја прифати селекторската функција, бидејќи фудбалерот има договор со Манчестер јунајтед. Пред неполна недела Гигс даде гол во победата на „црвените ѓаволи“ ...
| | веќе видена | слични

Легендата на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс е главен кандидат за селектор на фудбалската репрезентација на Велс, пренесуваат британските медиуми. Фудбалската асоцијација на Велс, по Нова година, ќе му испрати официјална понуда на Гигс за да го превземе кормилото на репрезентацијата. Велс, остана без селектор откако Гери Спид, кон крајот на минатиот месец изврши самоубиство. Првиот натпревар кој ќе го одигра Велс во 2012 година ќе биде дуелот со Коста Рика, закажан за 29. февруари, а оваа британска селекција во следните квалификации за пласман на Светското првенство се наоѓа во иста група со Македонија.
| | веќе видена | слични

Откако доскорешниот селектор на фудбалската репрезентација на Велс, Гери Спид, посегна по својот живот, фудбалските власти во оваа островска земја се во активна потрага по неговиот наследник на „кормилото“ на националниот тим. Имајќи предвид дека нивната најголема фудбалска легенда, Џон Тошак, е веќе назначен за селектор на Македонија, нашиот противник во претстојниот квалификациски циклус за пласман на мундијалот во Бразил се врти кон втората најдобра алтернатива. Во прашање е поранешниот репрезентативен капитен, Рајан Гигс, кој сè уште активно ги брани боите на Манчестер Јунајтед. Ваквите наводи беа обелоденети во британскиот таблоид „Сан“, кој своите тврдења ги темели врз основа информациите добиени од анонимен извор. „Рајан никогаш претходно не тренирал некоја екипа, но во него сите го гледаат природниот наследник на Гери. Има 38 години и сега е вистинскиот момент да добие шанса да ја предводи нашата релативно подмладена репрезентација“, гласи пренесената изјава на неименуваното лице. Рајан Гигс има ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 302 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 415 | | | веќе видена

Поради краткиот временски период за доставување барање за спровод на поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков од притвор, денешното рочиште за „Тврдина ...
сите 128 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 127 | | | веќе видена

Со репортерите на 1ТВ Кристина Атовска и Влатко Чаловски кои ја следеа трагата на побегнатиот поранешен премиер Никола Груевски во Црна Гора, Србија и ...
сите 461 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фергусон му нуди нов договор на Гигс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: