Одредени замениците министри од ДУИ

Албанската владејачка партија ДУИ, на вчерашното централно претседателство на партијата во Мала речица ги одреди четворицата заменици министри во новата влада. Координаторот на пратеничката група на ДУИ во минатиот парламентарен состав, Тахир Хани, ќе биде заменик министер за транспорт и врски, Сафет Незири ќе биде заменик министер за образование, а досегашниот министерот за труд и социјала Џељаљ Бајрами, ќе биде заменик министер за внатрешни работи. За четвртиот заменик министер кој ќе биде за финансии, ДУИ не одлучиле на централното претседателство, туку на лидерот на партијата Али Ахмети, наводно му дале одврзани раце сам да постави човек на оваа функција. ДУИ во новата влада има пет министри, четворица заменици министри и четири државни секретари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кадрите на ДУИ: Рафиз Алити, пратеник во двата претходни мандати од редовите на Демократската унија за интеграција (ДУИ), ќе биде нов директор на "Македонски пошти". Од поважните директорски места во рацете на ДУИ паѓа тоа во Фондот за здравствено осигурување. Неофицијално, најпрво оваа функција му била понудена на се уште актуелниот министер за здравство, Бујар Османи, но наводно ја одбил. Најново, тој се споменува како нов портарол на ДУИ. Во Фондот најверојатно ќе директорува Хусеин Река. Овие неофицијални информации доаѓаат откако другите поранешни експонирани пратеници и министри од редовите на интегративците добија заменички-министерски места. Екскоординаторот на пратеничката група, Тахир Хани, ќе биде нов заменик-министер за транпорт и врски, професорот во една скопска гимназија, Сафет Незири, за образование, а Џелал Бајрами, кој беше министер за труд и социјала, за внатрешни работи. Имено, замениците-министри ќе ги избира Собранието на седница на 29 јули, а два дена претходно, ќе почне расправата за ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 22 јули - Екс пратеникот Назиф Буши ќе го превземе кормилото на македонските авиони и ќе директорува со македонскиот аеродром „Алексанадар Велики“ Поранешниот потпретседател на Собранието пак Рафиз Алити ќе седне во фотељата на Ејуп Ристеми и ќе ги раководи македонски пошти. Беким Незири , пак од АЦВ се сели на директорската позиција во пензискиот фонд. О вие информации ги брифиаат високи партиски извори од Мала Речица. Од ДУИ велат дека се уште не се знае кој ќе биде директор на шумаската полиција и на фондот за патишта, но тврадт дека најверојатно ќе бидат од куманосвкиот регион. Ахмети сеуште не решил ниту кој ќе седне во директорскате фотелји во фондот за здравство. Се уште се чека и заменик министерот на Ставревски, кој треба да произлезе од кочевскиот огранок. Во транспорт и врски заменик ќе биде екс координаторот на пратеничката група на ДУИ, Тахир Хани, во МВР екс минситерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајарами , додека пак во обарзование како заменик министер ќе седне Сафет ...
| | веќе видена | слични

Партијата на Али Ахмети, ДУИ, ги обелодени имињата на нивните заменици-министри. Координаторот на пратеничката група на ДУИ во минатиот парламентарен состав, Тахир Хани, ќе биде заменик-министер за транспорт и врски; претседателот на Комисијата за образование, Сафет Незири, ќе биде заменик-министер за образование; министерот за труд и социјала, Џељаљ Бајрами, ќе биде заменик-министер за внатрешни работи. За четвртиот заменик-министер, кој ќе биде за финансии, ДУИ не одлучиле на централното претседателство, туку на лидерот на партијата, Али Ахмети, наводно, му дале одврзани раце сам да постави човек на оваа функција. Замениците ќе бидат избрани на 29. јули, веднаш откако на 27. јули ќе биде изгласан новиот состав на владата.ДУИ во новата влада има пет министри, четворица заменици-министри и четири државни секретари.
| | веќе видена | слични

Се подготвува вториот ешалон на власта. Засега се знае дека досегашниот пратеник Сафет Незири ќе биде заменик-министер за образование, а поранешниот координатор на пратеничката група на ДУИ, Тахир Хани, ќе седне во заменичката фотелја во Министерството за транспорт и врски. Џелал Бајрами од министер за труд и социјала ќе премине на позицијата втор човек во МВР на местото на досегашниот заменик Џевад Бучи. Од ДУИ се' уште не откриваат кому ќе му биде доверена заменичката функција во Министерството за финансии. Се најавува дека тоа ќе биде кадар од Петтата изборна единица, односно од Кичево. Од ВМРО-ДПМНЕ не сакаа да соопштат дали ги утврдиле своите кадри за вториот ешалон, велат дека се' уште е рано да излегуваат со имиња. На 27 и 28 јули ќе се избира новиот владин состав, а еден ден потоа Собранието треба да ги изгласа и новите заменици-министри. (Св.У.)
| | веќе видена | слични

Џелал Бајрами, доскорешен министер за труд и социјална политика, ќе биде нов заменик-министер за внатрешни работи, одлучи централното претседателство на ДУИ на седницата во средата во седиштето во Мала Речица. Тој доаѓа на местото на Џеват Бучи. Сафет Незири, пак, кој беше пратеник од редот на интегративците во претходниот собраниски состав, ќе му биде заменик на новиот министер за образование Панче Кралев. Тахир Хани, пак, кој беше координатор на пратеничката група на партијата на Али Ахмети, ќе биде заменик-министер за транспорт и врски. ДУИ го доби и зменичкото место во Министерството за финансии, но сепак за тоа кој ќе биде на оваа позиција ќе одлучи лидерот на партијата. Кадровското ртешение ќе биде од петтата изборна единица. Со ова ДУИ ги расчисти сите дилеми за нивните претставници во првите ешалони од извршната власт. Претходно ги објавија и имињата на новите министри за одбрана, економија, животна средина, правда и локална самоуправа, како и за вицепремиерите за евроинтеграции иа спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Демократската унија за интеграција на последниот состанок на централното претседателство ги утврди имињата на замениците министри. Поранешниот министер за труд и социјална политика, Џељал Бајрами ќе биде заменик-министер за внатрешни работи, екс-пратеникот Сафет Незири за образование, а неговиот колега Тахир Хани за транспорт и врски. Сè уште не се знае кој ќе седне во фотељата за финасии. Според информациите на АЛСАТ-М оваа функција ќе му припадне на кичевскиот огранок. Партијата на Ахмети треба да ги одреди и имињата на државните секретари. Според договорот со ВМРО – ДПМНЕ треба да има 5. За секретаријатот за имплементирање на Охридскиот договор како кандидат се спомнува актуелниот секретар, Илхами Исмани. Во Министерството за култура, не се исклучува можноста функцијата да му се додели на кандидат од огранокот од Куманово и за тоа место се споменува Кастриот Абдули. Остануваат енигма имињата за министерствата за здравство, за земјоделство и за информатичко општество.
| | веќе видена | слични

Наташа Гркова Петрушевска ДУИ ги утврди и замениците министри во новата влада. Извесни трите персонални решенија за труд и социјала, МВР и транспорт и врски. Се уште непознаница името на новиот заменик министер за финансии. Се очекува ВМРО ДПМНЕ деновиве да ги соопшти имињата на замениците министри. Поранешниот координаторот на пратеничката група на ДУИ, Тахир Хани, најверојатно ќе биде заменик – министер за транспорт и врски. Досегашниот министер за труд и социјална политика Џељал Бајрами доаѓа на местото на неговиот сопартиец, Џевад Бучи, како заменик на министерката за внатрешни работи,Јанкулоска. Екс-пратеникот Сафет Незири пак ќе биде заменик министер за образование и наука. Ваквата одлука паднала доцна синоќа на Централното претседателство на интегративците. Се уште не се открива името на вториот човек во Министерството за финансии. Дали ќе остане досегашниот заменик Недим Рамизи или пак Ахмети ќе одбере друг кандидат ќе се знае наскоро. Се очекува деновиве владејачката ВМРО ДПМНЕ да ги ...
| | веќе видена | слични

Екс пратениците на ДУИ Сафет Незири и Тахир Хани ќе бидат новите заменици министри. Првиот за образование, вториот за транспорт и врски. Министерот за труд и социјала Џелал Бајрами, сега ќе биде заменик на првата полицајка Гордана Јанкуловска, на местото на Џевад Бучи. Од партијата на Ахмети соопштуваат дека во преговорите Ахмети – Груевски им припаднала и заменичката функција во Министерството за финансии, но името не го откриваат. Велат само дека ќе биде кадар од Кичево. Откако ВМРО-ДПМНЕ го доби министерството за здравство, се очекуваше заменикот да биде од редовите на ДУИ. Но за оваа примамлива функција во партијата на Ахмети велат дека било договорено да и припадне на македонската владејачка партија, а ним местото државен секретар во ова министерство. Од ВМРО - ДПМНЕ пак, велат дека заменикот ќе ќе биде од ДУИ а нивен државниот секретар. Остануваат примамливите функции – заменик министер во економија, одбрана, правда, животна средина, земјоделство, култура, надворешни, заменик ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одредени замениците министри од ДУИ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: