Милан и Интер без голови, но она што го промаши Икарди во 93 минута…


Во 27. коло од Серија А, денеска беше одиграни 221 Дерби дела Мадонина дерби помеѓу Милан и Интер, но натпреварот заврши со оној почетен резултат (0;0). Натпреварот беше одигран пред публика од 77.000 луѓе, но за жал, тие немаа што да видат. До душа, како Интер, така и Милан, постигнаа голови, но ВАР технологијата им го одзеде тоа право да слават погодок, па сепак, на крајот немаше погодоци и натпреварот заврши со делба на бодовите. Интер во финишот на средбата беше максимално блиску до победа, но Икарди го промаши она што дури и аматери ќе го погодеа. Кансело му уфрли топка во небранетиот агол на голот, но овој од три метри успеа да промаши празен гол.
| | веќе видена | слични

Рафиња Алкантара мометално настапува за Интер како позајмен фудбалер од Барселона, но призна дека сака да остане на „Џуземе Меаца“. „Нероаѕурите“ имаат опција да го откупат неговиот договор на крајот на сезоната за 35 милиони евра, а Рафиња веќе го направи својот избор. „Многу сум среќен во Интер. Се оди во добар правец, играм често и тоа ми е важно. Интер е голем тим и можеме да ја постигнеме целта да се пласираме во ЛШ. Учам италијански јазик и сакам да останам во овој клуб. Во Интер се чувствувам како дома“, изјави Рафиња за италијанските медиуми. Rafinha: “I always wanted to come to Inter Milan. And now, I want to stay here.” [premium sport] pic.twitter.com/5SC8QXcm69 — Barca Centre (@barcacentre) April 12, 2018 Рафиња: Сакам да останам во Интер!
| | веќе видена | слични

По крајот на мини дербито во Торино имаше интересно ракување помеѓу домашниот и гостинскиот тренер. Италија Торино го доби мини дербито со Интер на домашен терен откако обезбеди минимална победа од 1-0 пред своја публика, а единствениот гол на средбата од редовното коло во Серија А го постигна Љајиќ. Интересно беше по крајот на мечот во Торино, односно моментот кога се ракуваа обата тренери, Валтер Мацари и Лучијано Спалети. Спалети имаше доста интересна реакција кон домаќинот со една гестикулација која предизвика големо внимание во Италија, а според тамошните информации, на финалното ракување му претходела и расправија помеѓу нив двајца. pic.twitter.com/Eyb7OPsVZ0
| | веќе видена | слични
2 копии

Спортскиот директор на Интер, Пиеро Аусилио, не сакаше да коментира за трансферната политика на клубот пред 31-виот круг на Серија А со Торино. „Неразурите“ гостуваат кај „биковите“ денес и ќе бараат задолжителна победа во нивната борба за обезбедување место во Лигата на Шампионите следната сезона. - Имаме многу тешки натпревари пред крајот на сезоната. Само со победи ќе можеме да се квалификуваме за Лигата на шампионите. Имам доверба во Лучано Спалети. Нормално е да има подеми и падови, но успеавме да закрепнеме во време на криза, изјави Аусилио. Од новинарите го запрашаа за шпекулациите околу Рафиња и Жоао Кансело, но тој одби да коментира. - Ние ветивме дека нема да зборуваме за трансфери до 20-ти мај. Ние нема да коментираме за дојдовни или заминувачки трансфери. Ќе видиме што можеме да направиме пред Светското првенство во 2018 година, рече директорот на Интер за „Премиум Спорт“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Тимот на Торино оствари победа со 1-0 дома против Интер во 31-то коло во Серија А. Единствениот гол во натпреварот падна во 36-тата минута кога Србинот Адем Љајиќ ги казни гостите со прецизен удар. Фудбалерите на Лучано Спалети на тој начин пропуштија златна шанса да се искачат на третото место по вчерашниот пораз на Рома. „Волците“ исто така дозволија изненадувачки пораз од Фиорентина со 0-2. Интер се четврти на табелата со 59 поени, додека Торино останува на 10-тата позиција со 45, сега само три зад Аталанта и Сампдорија. Торино го постигна и првиот успех против „неразурите“ од 1994 година. Интер загуби само два пати во последните 23 натпревари против „биковите“ на сите турнири, но среќата денес не беше на страната на гостите.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Торино конечно прекинаа една непријатна традиција и по пауза од цели 24 години го совладаа Интер на свој терен. Јунак во победата од 1-0 беше српскиот репрезентативец Адем Љајиќ кој го постигна единствениот погодок кон средината на првиот дел по една грешка на гостинските фудбалери. Инаку од самиот старт Интер беше подобриот противник имаше шански пречка но дозволи домаќинот прв да го отвори резултатот и на крајот да ја сочува минималната предност. Со овој пораз неро-аѕурите се одалечуваат од позициите за ЛШ додека пак Торино си створи простор да се бори за Лига Европа. https://
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Торино го срушија „проклетството“ против Интер долго 24 години во Серија А. „Биковите“ славеа со минимален резултат (1:0), а единствениот стрелец беше српскиот репрезентативец Љајиќ во 36. мин. после асистенцијата на Де Силвестри. За Торино ова е 11. победа (трета по ред) сезонава за моментно 10. место со 45 бодови, додека Интер е на четвртата позиција со 59. Торино – Интер. Обзор матча. Италия. Серия А 2017/18. 31 тур. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
| | веќе видена | слични

Втор натпревар по ред Интер не успева да реализира, промашувањата овој пат беа казнети и Торино со 1-0 ги совлада „Нероаѕурите“ Италија Избраниците на Спалети одиграа одлично на Сан Сиро во средата против Милан, имаа неколку добри шанси за гол, но на крајот мораа да се задоволат само со бод. Слична бешо и денешното издание на Интер на гостувањето кај Торино, но овој пат за промашувањата гостите беа казнети и со голот на Љајиќ, „Биковите“ стигнаа до победа од 1-0, прва над Интер на домашен терен во последните 24 години. Интер одлично го започна натпреварот, Перишиќ ја имаше првата голема шанса откако Сиригу лошо расчисти една нафрлена топка, но Хрватот биеше право во голманот. Чуварот на мрежата на Торино реагираше многу подобро при обидот на Икарди, кој од корнер закачи волеј под пречката, но Сиригу со одличен рефлекс спречи водство на гостите. Голманот потоа имаше уште неколку солидни интевенции и ги одбрани двата удари од далечина на Кандрева. И во моментите кога Интер силно притискаше, домаќините поведоа. ...
| | веќе видена | слични

Адем Љајиќ е јунакот на Торино, екипа која конечно ја сопре една од најдолгите серии во модерниот фудбал со триумф против Интер. Српскиот репрезентативец погоди во првиот дел за победа против „нероаѕурите", прва на домашен терен по 24 години пауза. Љајиќ го матираше Хандановиќ во 36. минута, доволно за победа на популарните „бикови“ против најнезгодниот ривал за нив, Интер. Претходно последната победа на домашен терен против Интер им беше во февруари 1994 година, а оттогаш гостите од Милано имаа долга серија без пораз против Торино. Со триумфот „биковите“ ги вратија надежите за настап во европските купови, а и ја прекинаа низата од 5 меча без пораз на Интер. Клубот од Милано се уште е на четвртата позиција која гарантира настап во Лигашата на шампионите, но сега има само два бода повеќе од Лацио и меч повеќе.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Лучано Спалети на тој начин пропуштија златна шанса да се искачат на третото место по вчерашниот пораз на Рома. „Волците“ исто така дозволија изненадувачки пораз од Фиорентина со 0-2. Тимот на Торино оствари победа со 1-0 дома против Интер во 31-то коло во Серија А. Единствениот гол во натпреварот падна во 36-тата минута кога Србинот Адем Љајиќ ги казни гостите со прецизен удар.  Интер се четврти на табелата со 59 поени, додека Торино останува на 10-тата позиција со 45, сега само три зад Аталанта и Сампдорија. Торино го постигна и првиот успех против „неразурите“ од 1994 година. Интер загуби само два пати во последните 23 натпревари против „биковите“ на сите турнири, но среќата денес не беше на страната на гостите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 263 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милан и Интер без голови, но она што го промаши Икарди во 93 минута…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: