Третманот на цистите може да биде конзервативен, при што евентуално се дава хормонска терапија, и оперативен Најголем дел од жените ќе се сретнат со некој вид цистична промена на јајчникот во одреден период од својот живот, без да почувствуваат одредени симптоми . Најчести се функционалните цисти, кои се создаваат како последица на нарушување на нормалните циклични промени во јајчниците и во овулацијата . Настануваат доколку нормалните фоликули не успеат да прснат во текот на овулацијата, при што течноста останува и фоликулот продолжува да расте, со што настанува перзистентна фоликуларна циста. Според д-р Бобан Сарџовски, гинеколог акушер во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, тие вообичаено исчезнуваат без никаков третман за неколку недели до неколку месеци . Најчесто цистите не даваат никакви симптоми и се откриваат при рутински ултразвучен преглед , но кај оние што имаат симптоми, во зависност од нив, може да се одреди за каков тип промена станува збор. Други видови цисти Ендометриотични или чоколадни ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Досегашниот министер за одбрана Зоран Јолевски денеска и ја предаде функцијата на новата министерка за одбрана Радмила Шекеринска Јанкоска. Министерката Шекеринска Јанкоска пред присутните вработени во армијата и Министерството се обврза дека ќе се посвети на зајакнување на меѓународниот углед на позицијата на Македонија, односно на нејзината консензуално декларирана стратешка цел за членство во НАТО. - Ќе се обврзам на неопходните реформи кои ќе ја зголемат нашата безбедност и ќе гарантираат професионална и ефикасна армија, нагласи Шекеринска Јанкоска. Од лидер на јадранската група, рече таа, Македонија денеска е едниствената држава од таа група која се уште не е членка. Таа ги напомена и забавените реформски активности во НАТО контекстот но и најави дека тоа треба да се промени. - Враќање на процесот на НАТО интеграцијата на врвот на приоритетите на Македонија ќе значи многу поотворен и транспарентен систем на менаџирање со персоналот и во армијата и во Министерството за одбрана, посочи таа и најави ...
| | веќе видена | слични

Со свеченост во Министерството за одбрана, во четвртокот во присуство на вработените во Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ беше извршено примопредавање на функцијата Министер за одбрана од досегашниот министер Зоран Јолевски, на министерката Радмила Шекеринска – Јанковска. „Пред вас и пред македонската јавност како министерка за одбрана се обврзувам дека ќе се посветам на зајакнување на меѓународниот углед и позиција на нашата држава, на нејзината консензуално декларирана стратешка цел за членство во НАТО и неопходните реформи кои ќе ја зголемат нашата безбедност и кои ќе гарантираат професионална и ефикасна Армија”, истакна министерката Шекеринска – Јанковска пред присутните. Таа посочи дека иако иницијатор на Јадранската повелба, Македонија денес е единствената држава од таа група која сè уште не е членка на Алијансата. Додаде дека реформските активности од голем број причини забавиле, дека Армијата повеќе години е со помали буџети и дека беа видливи различни притисоци во поглед на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешното приморпедавање на функцијата вети дека ќе се залага Република Македонија да се врати на патот кон НАТО како и за обнова на Армијата. - Македонија ќе има силна и стабилна Армија. На АРМ и е потребна е темелна обнова, знам како е кога униформата е стара, а чизмите скинати - им порача новата министерка на војниците, ветувајќи вети дека ќе се залага за зачувување на унитарноста на државата.
| | веќе видена | слични

Новата министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска вчера изјави дека на Македонија ѝ треба професионална и достоинствена армија, со вистински добри услови за работа. Министерката вели дека нивна цел е да ја приближат Македонија во стратешки посакуваната цел, членство во НАТО. „За таа цел ни треба и правна држава која ќе гарантира дека Македонија е вистински дел од евроатланската алијанса. Ќе работам на исполнување на оваа заедничка цел и ќе покажам како и во минатото дека жените не бараат поинаков третман. Македонија стана земја кандидат за членство во Европската унија дури и без да го решава проблемот кој го има нашиот јужен сосед со нашето уставно име. Ние како влада испративме јасна порака – сакаме добри односи со соседите, сакаме да ги решаваме прашањата и споровите кои не мачат“ - изјави министерката. Додава дека сакаат да ја направат Македонија стабилна и демократска држава која заслужува да биде членка на НАТО и ЕУ и тоа и ќе го направат.
| | веќе видена | слични

Министерската за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјава за порталот Нова нагласи дека круна на реформите на новата влада ќе биде членството на Македонија во НАТО.
| | веќе видена | слични

Министерката Шекеринска- Јанкоска пред присутните вработени во армијата и Министерството се обврза дека ќе се посвети на зајакнување на меѓународниот углед на позицијата на Македонија, односно на нејзината консензуално декларирана стратешка цел за членство во НАТО. Досегашниот министер за одбрана Зоран Јолевски денеска и ја предаде функцијата на новата министерка за одбрана Радмила Шекеринска- Јанкоска. Министерката Шекеринска- Јанкоска пред присутните вработени во армијата и Министерството се обврза дека ќе се посвети на зајакнување на меѓународниот углед на позицијата на Македонија, односно на нејзината консензуално декларирана стратешка цел за членство во НАТО. Ќе се обврзам на неопходните реформи кои ќе ја зголемат нашата безбедност и ќе гарантираат професионална и ефикасна армија, нагласи Шекеринска Јанкоска. Враќање на процесот на НАТО интеграцијата на врвот на приоритетите на Македонија ќе значи многу поотворен и транспарентен систем на менаџирање со персоналот и во армијата и во Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев повторно е избран за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на 22. Конгрес на партијата, што се одржа денеска во Скопје. Радмила Шекеринска останува заменик - претседател на партијата. На Конгресот беше избран Централен и Надзорен одбор, а во текот на наредната недела ќе бидат избрани и четворица потпретседатели. - Пред нас е долг пат, барам од вас да продолжите да верувате и да работиме темелно. Да создадеме општество на еднакви вредности и шанси. Тоа е патот до ЕУ и НАТО. Македонија има со што да се гордее, граѓаните со пенкало срушија режим и се на чекор до нова Влада. Направивме многу, ќе направиме уште повеќе, подготвен сум на тој пат. Уште оваа вечер подгответе се на патувањето наречено живот. Да го донесеме животот во Македонија за сите, рече Заев по неговиот реизбор. Претходно во обраќањето на отворањето на Конгресот, Заев рече дека партијата добила поддршка од граѓаните. - Граѓаните одлучија на избори да градат партнерство со една партија, базирано на принципи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обраќање, Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ 22-ри Конгрес на СДСМ, 27.05.2017 Почитувани колеги, другари и другарки, почитувани медиуми, Сакам најпрвин да ви се заблагодарам за поддршката и тоа не оваа од денес, туку за поддршката којашто ни ја дававте сите овие тешки 4 години. Денеска претпоставувам дека беше полесно да се одлучува. Денеска беше полесно да се даде поддршка, но во овие изминати четири години иамвме навистина ситуации во кој 10 пати моравме да мериме пред пресечеме. И мислам дека клучниот збор кој покажавме дека функционира секаде и во оваа сала, и во оваа држава, и меѓу граѓаните, меѓутоа и помеѓу нашите меѓународни партнери е зборот доверба. Пред 4 години ја добивме вашата доверба за да создадеме доверба на сите кон СДСМ, кон опозицијата, кон ова прогресивно движење кое сака да го врати животот во Македонија. 4 години целта ни беше да создадеме доверба кај сите оние кој со сите оние со коишто соработувавме за доброто на оваа држава, не беше лесно, меѓутоа чекор по чекор, ...
| | веќе видена | слични

Радмила Шекеринска останува заменик - претседател на партијата. На Конгресот беше избран Централен и Надзорен одбор, а во текот на наредната недела ќе бидат избрани и четворица потпретседатели. - Пред нас е долг пат, барам од вас да продолжите да верувате и да работиме темелно. Да создадеме општество на еднакви вредности и шанси. Тоа е патот до ЕУ и НАТО. Македонија има со што да се гордее, граѓаните со пенкало срушија режим и се на чекор до нова Влада. Направивме многу, ќе направиме уште повеќе, подготвен сум на тој пат. Уште оваа вечер подгответе се на патувањето наречено живот. Да го донесеме животот во Македонија за сите, рече Заев по неговиот реизбор. Претходно во обраќањето на отворањето на Конгресот, Заев рече дека партијата добила поддршка од граѓаните. - Граѓаните одлучија на избори да градат партнерство со една партија, базирано на принципи, одговорност, демократија. Така победивме и за тоа сме им должни на граѓаните. Посветено ќе работиме и ќе се потрудам да ја оправдаме вашата доверба и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цисти на јајчници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: