Над 10.000 мртви во Јапонија, милиони луѓе без струја

Бројот на загинати во разорниот земјотрес проследен со 10-метарско цунами во Јапонија надминува 10.000 луѓе, а најмалку 5, 6 милиони домаќинства останаа без струја. Портпаролот на полицијата во Мијаги, еден од најпогодените градови од цунамито, изјави дека само во ова населено место бројот на жртвите е поголем од 10.000, што е значајно повеќе од претходните процени за над 2.000 загинати во целата земја. Околу 390.000 луѓе ги напуштиле своите домови и многумина од нив нашле засолниште во околу 1.400 кризни центри. Евакуирани се повеќе од 180.000 луѓе во радиус од 20 километри околу нуклеарната централа „Фукушима 1“, еден ден откако се излеа радиоактивна течност. Многу села во североисточниот брег остануваат отсечени од светот. Војската користи хеликоптери за евакуација на луѓето од покривите на зградите. По земјотресот со јачина од 9,0 степени по Рихтер, како што вчера јави Јапонската метеоролошка агенција, која го коригираше претходниот извештај од 8,9 степени, се создаде 10-метарско цунами, кое потопи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во повеќе префектури на Јапонија е измерено зголемено ниво на радијација по испуштањето во атмосферата на радиоактивни материи од хаварираната атомска електроцентрала Фукушима-1, соопштија руските агенции Јапонскиот премиер Наото Кан соопшти дека расте зрачењето околу нуклеарната централа Фукушима каде по разорниот земјотрес во петокот имаше три експлозии, пренесува јапонската новинска агенција Кјодо. Тој во телевизиско обраќање побарал од населението во радиус од 30 километри од централата да не излегуваат од своите домови затоа што нивото на радијација е 400 пати поголемо од годишно дозволеното ниво, а опасноста од појава на карцином се зголемува и од четирипати помала количина од вчера измерената. Жителите пак побараа радиусот за евакуација да се прошири на 30 километри околу централата. Во земјотресот и цунамито кои во петокот ја погодија Јапонија загрозени се неколку нуклеарни централи, во состојбата во Фукушима е најтешка: јапонските власти признаа дека прачките со нуклеарно гориво се топат во три од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ветерот над Јапонија може над Токио да однесе воздух со слаба концентрација на радиоактивни материи од оштетените нуклеарни централи „Фукушима 1” и „Фукушима 2”, објави Француската амбасада во Токио. Амбасадата ги повика француските граѓани во јапонскиот главен град да не излегуваат од своите домови и да не создаваат паника. Претходно денеска јапонската Метеоролошка агенција предупреди дека ветерот кој досега ги носеше радиоактивните испарувања од нуклеарните централи кон Тихиот Океан, ќе го смени правецот и ќе се насочи кон копното од североисток, а потоа од исток. Портпаролот на јапонската Агенција за нуклеарна безбедност објави дека јадрото на вториот реактор на „Фукушима 1”, каде во текот на ноќта избувна експлозија не е оштетено, но дека е можно од експлозијата да е оштетена бетонската заштитна обвивка во која се наоѓа јадрото. Според друг портпарол на Агенцијата, постои загриженост од истекување на радиоактивни материи. Дури 800 километри од Фукушима, и во руски Владивосток е забележан пораст на ...
| | веќе видена | слични

Не престануваат експлозиите во “Фукушима1“. По трите, пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа кој брзо бил изгаснат. Сепак, опасноста од зголемена радијацијата и понатаму расте. Во реонот на електроцентралата, радијацијата достигна опасни нивоа по здравјето на луѓето. “Нивото на радијација е 160 пати поголемо од просечната количина на радијација, на која еден човек е изложен во текот на една година,, изјави Државниот Секретар, Јукио Едано. Ветерот над Јапонија, кој досега радиоактивното испарување од електроцентралите го носеше кон Тихиот Океан, сега се сврти и дува кон копното со брзина од два до три метри во секунда. Евакуација на населението кое живее во радиус од 20 километри од електроцентралата е во тек.. Јапонскиот премиер Наото Кан ги предупреди сите жители во близина на „Фукушима 1“ да не излегуваат надвор од домовите.. “Ризикот од понатамошно излевање на радиоактивни материи од Фукушима, останува на високо ниво“ изјави Премиерот Наото Кан. Токио е во паника. По објавената ...
| | веќе видена | слични

Од петок до денеска на територијата на електроцентралата имаше четири експлозии. Во моментов таму постои опасност оштетените реактори да се претворат во извор на силна радијација, посочуваат агенциите. Во реонот на електроцентралата радијацијата достигна опасни нивоа по здравјето на луѓето. Нивото на радијација околу третиот енергоблок на атомската електроцентрала за 400 пати ја надминува дозволената годишна норма. Таму се измерени вредности на радијација од 400 милисиверти на час, што е илјада пати над нормата. Во Токио, со население од 12 милиони жители, се измерени мали количества на радиоактивни изотопи на јод и цезиум, кои најверојатно биле донесени од ветрот, што дува од правецот на Фукушима-1, на околу 240 километри од јапонската престолнина, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на јапонските медиуми. Во градот веќе се забележуваат знаци на паника, посочуваат агенциите. Некои од жителите на Токио го напуштаат, а други се обезбедуваат со храна и вода. Јапонскиот премиер Наото Кан денеска ги ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 2.000 луѓе се повредени во земјотресот, додека напозната е судбината на уште 3.600 луѓе. Јапонската полиција соопшти дека нема никаква врска со неколку десетици илјади луѓе од крајбрежните градови и села погодени од цунамито. Околу 8.000 лица привремено се сместени, но отежнато е нивното снабдување со храна. Во префектурата Мијаги болниците се соочуваат со недостиг на лекови и гориво и не можат да им ја пружат потребната помош на пациентите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ што набрзо бил изгаснат, но се уште постои опасност од истекување на радиоактивна материја. Нивото на радиоактивноста во воздухот во реонот е доста високо. Ветерот над Јапонија, што досега радиоактивното испарување од електроцентралите ги носеше кон Тихиот Океан, сега се сврти и насочи кон копното, кон североисток односно кон Токио. Ветерот достигнува брзина на два до три метри во секунда. Се очекува ветрот повторно да го смени правецот кон запад. Јапонскиот премиер Наото Кан ги предупреди сите жители во радиус од 30 километри од „Фукушима 1“ да ги напуштат домовите. Во повеќе префектури на Јапонија е измерено зголемено ниво на радијација по испуштањето во атмосферата на радиоактивни материи од хаварираната атомска електроцентрала Фукушима-1, соопштија руските агенции. Од петок до денеска на територијата на електроцентралата имаше четири експлозии. Во моментов таму постои опасност оштетените реактори да се претворат во извор на силна ...
| | веќе видена | слични

Во реонот на електроцентралата, радијацијата достигна опасни нивоа за здравјето на луѓето. Ветерот над Јапонија, кој досега радиоактивното испарување од нуклеарните централи го носеше кон Тихиот Океан, сега се сврти и насочи кон копното, кон Токио. Ветерот достигнува брзина од два до три метри во секунда. Јапонскиот премиер Наото Кан, ги предупреди сите жители во радиус од 30 километри од „Фукушима 1“ да ги напуштат домовите. Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе по земјотресот и цунами брановите. Повеќе од 2.000 луѓе се повредени, додека непозната е судбината на уште 3.600 луѓе. Јапонската полиција соопшти дека нема никаква врска со неколку десетици илјади луѓе од крајбрежните градови и села погодени од цунамито. Околу 8.000 лица привремено се сместени, но отежнато е нивното снабдување со храна. Во префектурата Мијаги болниците се соочуваат со недостиг на лекови и гориво, и не можат да им ја пружат потребната помош на пациентите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март. Повеќе од 2.000 луѓе се повредени во земјотресот, додека напозната е судбината на уште 3.600 луѓе. Јапонската полиција соопшти дека нема никаква врска со неколку десетици илјади луѓе од крајбрежните градови и села погодени од цунамито. Околу 8.000 лица привремено се сместени, но отежнато е нивното снабдување со храна. Во префектурата Мијаги болниците се соочуваат со недостиг на лекови и гориво и не можат да им ја пружат потребната помош на пациентите. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Во пожарот во четвртиот реактор на АЕЦ Фукушима-1 во Јапонија директно во атмосферата се исфрлени радиоактивни честички, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), цитирана од светските агенции. Јапонските власти ја информираа МААЕ дека пожарот во четвртиот реактор на АЕЦ Фукушима-1 го опфатил и резервоарот за преработено гориво, од каде директно во атмосферата биле исфрлени радиоактивни честички. МААЕ го потврди и соопштението на јапонските извори дека во реонот на горечкиот реактор е измерена радијација со интензитет од 400 милисиверти на час. Агенциите посочуваат дека, според МААЕ, интензитетот на нормалата радијација изнесува околу три милисиверти на година. -Јаонските власти не информираа дека најверојатно пожарот бил предизвикан од експлозија на водород, се наведува во соопштението на МААЕ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 385 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 10.000 мртви во Јапонија, милиони луѓе без струја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: