Радичевиќ и Црногорките не се предаваат, „падна“ и Шведска


Women's EHF EURO 2018, preliminary round game - Group B - France - Montenegro in Palais des sports Jean Weille Nancy, Nancy, France 4.12.2018. Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiffЦрна Гора можеби има само теоретски шанси за пласман во полуфиналето на ЕП во Франција, но тоа не им пречеше да се изборат за голема 30:28 победа над Шведска за да ги освојат првите поени во новоформираната група 1.Црногорките не пренесоа поени во втората фаза на првенството, така што сега ќе мораат да ги победат сите натпревари до крај и да се надеваат на поволни резултати кај ривалките. Против Шведска, која имаше 2 поени од првата фаза, тие започнаа силно и на полувреме отидоа со +4 (18:14), за потоа со умна игра да ја задржат предноста и во второто полувреме.Нам добро познатата Јованка Радичевиќ, повторно беше „моторот“ на Црногорките, постигнувајќи девет гола, додека Мајда Мехмедовиќ додаде 7. Кај „трите круни“, Изабеле Гулден имаше 7 гола. За Црна Гора остануваат пресметките со Србија на 10 декември и со Данска два дена ...
| | веќе видена | слични

Русија, Романија, Франција и Холандија се четирите ракометни репрезентации што ја продолжуваат трката за медал на 13-то Европското првенство (ЕП) за жени што се игра во Франција. Во борбата за медал, Русија влегува како актуелен олимписки првак, Франција како актуелен светски и олимписки вицепрвак, Холандија е европски вицепрвак и бронзена од последното СП, додека, пак, Романија во трката влегува како петта од последното ЕП и 10-та од последното СП. Задоцнетото будење на Шведска и на Норвешка им донесе место во разигрувањето за пласман на петтата позиција. Швеѓанките триумфираа над Русија со 39-30, а Норвешка ѝ го нанесе петтиот пораз на Шпанија, славејќи со 33-26. И покрај високиот пораз од Шведска, Русинките ја зачуваа првата позиција на табелата во групата 1 и обезбедија пласман во полуфиналето, каде што противник им е Романија. Романките, пак, во борбата за медал ќе влезат без својот најдобар играч, капитенката Кристина Неагу, која во последниот дуел со Унгарија ги повреди лигаментите на коленото. Србија ...
| | веќе видена | слични

Женската репрезентација на Романија се пласира во полуфиналето на Европското првенство и таму ќе се соочи со Русија. Но „жолто-сините" нема да сметаат на најдобрата ракометарка Кристина Неагу која на мечот со Унгарија во групната фаза скина лигамент на десното колено и веднаш е испратена на операција. Нејзината пауза е шест месеци. Поради тоа романскиот селектор Аброс Мартин веднаш ја повика Бјанка Базалиу, замената на Неагу, која ги напушти тренинзите на ЧМС и се упати кон Париз на ЕП. За 21-годишната Базалиу ова ќе биде прво сениорско ЕП, а претходно како членка на младинската репрезентација на Романија го освои златото на СП 2014 што се одржа во Македонија. „Ќе пробам да се докажам и да му помогнам на тимот да стигне што подалеку. Жал ми е за Кристина, со неа ќе беше поинаку, но нема да се предадеме. Сакаме да продолжиме напред", изјави Бјанка која со ЧМС четири пати го освојуваше романското првенство и еднаш Лигата на шампионите. А за Неагу ова е уште една тешка повреда во нејзината кариера. Прв пат во ...
| | веќе видена | слични

Силен удар за женската ракометна репрезентација на Романија пред полуфиналните натпревари на Европското првенство, се повреди Кристина Неагу.Романија без својата најдобра ракометарка ќе влезе во полуфиналето против Русија. Кристина Неагу заработи повреда на последниот дуел од главната фаза на Европското првенство.Неагу ги скина предните вкрстени лигаменти на десното колено и ја очекува долга пауза, минимум шест месеци.Многу е веројатно дека сезоната за Неагу е звршена, ЧСМ Букурешт останува без една од своите најдобри ракометарки за остатокот во Лигата на шампионите.Романија во петок игра полуфинале против Русија од 17:30 часот, во вториот дуел играат Холандија и Франција.
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Романија ќе има голем проблем во борбата за медал на Европското првенство (ЕП) затоа што остана без услугите на најдобрата ракометарка Кристина Неагу. Неагу, која стана најдобар стрелец во историјата на ЕП, пред крајот на мечот со Унгарија се здоби со повреда, а проценките не се позитивни. Се вели дека таа има повреда на лигаментите на коленото и дека настапот за неа на овој собир е завршен. Романија е веќе во полуфиналето на ЕП, а за противник ќе ја има селекцијата на Русија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Холандија и Франција го комплетираа полуфиналниот состав на Европското првенство во ракомет во Франција, со убедливи победи во последните мечеви по групи, поставувајќи супер-дуели: Романија-Русија и Холандија-Франција. Полуфиналињата на програма се в петок. Холандија со 27:21 ја совлада Германија за да го освои првото место во групата 2, а откако домаќинот Франција со 38:28 ја декласираше Србија го освои второто место во групата 1 и дуел со „лалињата“. Во второто „поспектакуларно“ полуфинале ќе се сретнат Русија и Романките, кои имаа ист број на поени со актуелниот шампион Норвешка, кои ќе се борат само за петтото место со скандинавските ривали, Шведска.
| | веќе видена | слични

Најдобрата романска ракометарка Кристина Неагу го заврши својот настап на Европското првенство во Франција. Неагу се повреди, на последниот меч во Група 2 против Унгарија. Романките беа поразени со 29:31, но и покрај поразот се пласираа во полу-финалето. Како што информираат романските медиуми, станува збор за повреда на лигаментите во десното колено. Сепак, Неагу, како вистински предводник на репрезентацијата, нема да се враќа во Романија туку ќе остане со тимот во Франција. Неагу, во досегашниот тек од првенството во Франција е најефикасна во својата репрезентација и со 44 постигнати гола. Инаку, Романија во полу-финалето ќе игра против актуелниот олимписки првак Русија. Овој натпревар на програмата е утре од 17.30 часот. во второто полу-финале од 21.часот ќе играат Холандија и Франција. foto: fra2018.ehf-euro.com
| | веќе видена | слични
3 копии

Познати се четирите репрезентации кои ќе се борат за медалите на Европското првенство за ракометарки што се одржува во Франција. Тоа се Русија, Романија, Франција и Холандија. Вчера беа одиграни натпреварите од последната рунда во двете групи од втората фаза. Постигнати резултати: Данска – Црна Гора 24:23 Шпанија – Норвешка 26:33 Унгарија – Романија 31:29 Шведска – Русија 39:30 Холандија – Германија 27:21 Србија – Франција 28:38. Двојки за полуфиналето: Русија – Романија (17:30) и Холандија – Франција (21:00) часот. Натпреварите се играат утре. Дуелот за петтата позиција меѓу Шведска и Норвешка исто така се игра утре, додека финалните мечеви кои ќе одлучуваат за медали се закажани за в недела. https://www.youtube.com/watch?v=DYtrDOy8kNI&t=7s https://www.youtube.com/watch?v=Hp9J0f7nMAE
| | веќе видена | слични

Црногорските ракометарки ги загубија шансите за полуфиналето на ЕП во Франција. Предмалку Радичевиќ и колешките минимално со 23-24 загубија од селекцијата на Данска, па сега Црногорките со 4 бода остануваат трети, зад Русија и Франција. Данските ракометарки тргнаа фуриозно уште од стартот, го отворија мечот со 4-0. Со 4 гола разлика се замина на полувремето, по 30 минути игра, на семафорот стоеше 15-11. Во вториот дел Црногорките се созедоа, се играше гол за гол, но поконцентрирани се покажаа Данките и триумфираа со резултат 24-23. Најефикасна во данската репрезентација беше Хансен со 6 гола, а Јованка Радичевиќ со 7 погодоци беше прв стрелец во селекцијата на Црна Гора. 
| | веќе видена | слични

Унгарија ѝ ги расипа сметките на фаворизираната Романија, победувајќи ја со 31:29 во последното коло по групи на Европското првенство, со што тие сега ќе мораат со нетрпеливост да го чекаат последниот меч од 21 часот меѓу Холандија и Германија за да дознаат дали се во полуфиналето. Победа на Холандија ги носи „лалињата“ во полуфинале, додека и Германија има шанси да биде пред Романија, но мора да триумфира во соседската пресметка со минимум 7 голови разлика. Русија пак, откако не беше поразена досега на турнирот, дозволи Шведска да ја победи со 39:30, во меч во кој неверојатната Натали Хагман постигна 17 гола, израмнувајќи го претходниот рекорд на едно првенство поставен од Полјачката Каролина Кудлач-Глоц во 2006 година. Шведска сега ќе се надева на изненадувачка победа на Србија над домаќините Франција за да се „протне“ во полуфиналето. ГРУПА 1 Шведска – Русија 39:30 (18:17) Франција – Србија 21.00 ч. Табела: 1. Русија 8, 2.Франција 5 (+8), 3.Шведска 5 (+7), 4.Црна Гора 4, 5.Данска 4, 6.Србија 2 ГРУПА 2 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 139 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 214 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 154 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радичевиќ и Црногорките не се предаваат, „падна“ и Шведска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: