Раде Шербеџија одби да го глуми Адем Јашари поради оваа причина

4 копии

Косовскиот режисер и сценарист Луан Криезиу, кој подготвува филм за командантот на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Адем Јашари, меѓу предлозите за оваа улога го имал во вид и актерот Раде Шербеџија. Косовскиот режисер и сценарист Луан Криезиу, кој подготвува филм за командантот на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Адем Јашари, меѓу предлозите за оваа улога го имал во вид и актерот Раде Шербеџија.Како што наведуваат косовските медиуми, Криезиу стапил во контакт со Шербеџија преку косовскиот актер Енвер Петровци.Шербеџија ја одбил улогата за Адем Јашари со образложение дека „ако ја прифати тогаш цел свет ќе го признае Адем Јашари“.
| | веќе видена | слични

„Сосема е бесмислено мене да ми се нуди да ја играт таа улога, како што е сосема бесмислено да кој било би можел да поверува дека таквата понуда би ја прифатил“, изјавил Раде Шербеџија, за наводната понудена улога од страна на млад албански филмски режисер, да игра во филм за терористи и да го глуми ликот на таканаречениот водач на ОВК Адем Јашари. Тој имал и порака за режисерот Љуана Крузија. „Сакам да му порачам дека сум пријател на голем број на албански актери, со Беки Фехми, Фарук и Истрафер Беголи, Енвер Петровци и многу други. Во своето срце и паметење ги носам не само како величествени уметници, туку и како чесни и прекрасни луѓе, кои биле горди и вистинољубиви“, истакна Шербеџија и додаде. „Ако сакате да се занимавате со вистинска уметност, морате да знаете дека вистианта е првиот услов за да се стане уметник.
| | веќе видена | слични

Прославениот светски и југословенски актер Раде Шербеџија ги демантираше тврдењата дека се нудел на "млад албански филмски режисер" да игра во негов филм како Адем Јашари. - По повод пишувањата во медиумите дека јас преку мојот пријател Енвер сум се нудел на некој албански филмски режисер да играм како Јашари, изјавувам дека тоа е една обична лага - напишал Шербеџија. Тој во изјавата оценил дека тоа е обид на тој млад режисер да го сврти вниманието кон себе и својот проект, злоупотребувајќи го неговото име. - Сосема е бесмислено на мене да ми се нуди да ја играм таа улога, како што е и сосема бесмислено да би било кој поверува дека би ја прифатил понудата - нагласил тој. - На тој млад филмски режисер можам да му порачам дека сум бил пријател со многу големи албански актери, и дека сите ги носам во срце и паметење, не само како големи уметници, туку и како чесни и прекрасни луѓе - додал Шербеџија. - Доколку сака да се занимава со вистинска уметности, тој млад филмски режисер мора да знае дека вистината е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Познатиот светски и југословенски глумец, Раде Шербеџија вели дека се обична лага информациите дека му се нудел на „некој млад албански филмски режисер“ да игра во неговиот филм за Адем Јашари. „Моментално сум во Лос Анџелес каде снимам една телевизиска серија и немам време да се занимавам со медиумски сплетки. Но, во врска со написите во весниците дека преку мојот пријател Енвер Петровци сум му се нудел на некој млад албански филмски режисер да играм во неговиот филм за Јашари, изјавувам дека станува збор за обична лага“, порача Шербеџија.Тој во пишаната изјава оценува дека станува збор за „обид на младиот режисер да го сврти вниманието на себе и на неговиот проект“, злоупотребувајќи го името на познатиот актер. Според Шербеџија, бесмислено е некој да му нудел таква улога, како што е безмислено и дека тој би прифатил да игра во таков филм.„На тој млад албански режисер можам да му порачам дека сум бил пријател со многу големи албански актери – Беким Фехми, Фарук и Истреф Беголи и многу други…И сите ги носам ...
| | веќе видена | слични

Во родното место Преказе , беше откриен мурал со ликот на основачот на УЧК , Адем Јашари, направен од 200 000 куршуми . Муралот го изработил косовскиот уметник Бесарт Гаши .  Тој се надева дека муралот ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди.
| | веќе видена | слични
3 копии

Познатиот балкански актер Раде Шербеџија по кратките шпекулации на косовските медиуми по се изгледа нема да прифати да ја игра главната улога како Адем Јашари во играниот филм кој го подготвува косовскиот режисер Луан Крејзиу. Адем Јашари е еден од основачите на ОВК (Ослободителната армија на Косово) кој беше убиен во 1998 година во судир со српските безбедносни сили, по што во оваа поранешна југословенска покраина започна војна со многу жртви, за на крај да резултира со независност на Косово. Режисерот Крејзиу открива дека со Шербеџија контактирал преку актерот Петровци. Сепак, на крајот Шербеџија одбил да го глуми косовскиот народен херој бидејќи ако тој како Србин го одглуми на филм тогаш целиот свет ќе го признае и препознае. За Шербеџија кој е роден во Хрватска се вели дека има српско потекло, па токму поради национални причини за него би било многу проблематично ако се појави во улогата на Јашари, еден од најголемите непријатели на српската држава.
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека набргу Косово ќе има своја армија. Харадинај, говорејќи на свеченоста по повод одбележувањето на годишнината од формирањето на Косовскиот заштитен корпус, организирана во касарната „Адем Јашари“ во Приштина, рече дека Косовскиот заштитен корпус набргу со поддршка на сојузниците на Косово ќе добие уставна доверба и ќе стане армија на Косово. Премиерот на Косово на свеченоста додаде дека верува оти Косово ќе биде и членка на НАТО. Косовското раководство е силно уверено дека актуелниот заштитен корпус има потенцијал да стане армија.
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата ...
сите 321 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раде Шербеџија одби да го глуми Адем Јашари поради оваа причина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: