Наградата „Антологија на болката“ за стихозбирка на Митко Апостолов


Стихозбирката „Тело одречено од пливање“ од Митко Апостолов ја освои годинашната награда „Антологија на болката“ за најдобра дебитантска и необјавена поетска збирка од современ македонски поет, која се доделува на манифестацијата „Рацинови средби“. - Стручната жири-комисија за доделување на наградата „Антологија на болката“ за 2017 година, во состав Ана Kостовска, директор на издавачката куќа „Kултура“ во својство на претседател, Даница Ивановска Лепојевиќ, поет и минатогодишен лауреат во својство на член, и Kатерина Момева, писател во својство на член, по читањето и анализата на сите 12 стихозбирки од официјалната конкуренција за наградата, едногласно одлучи наградата „Антологија на болката“ за најдобра дебитантска и необјавена поетска збирка од современ македонски поет да ~ ја додели на стихозбирката „Тело одречено од пливање“ од Митко Апостолов - соопшти организаторот на манифестацијата. Љубовта воскреснува во малите моменти Во образложението на одлуката за наградата Даница Ивановска Лепојевиќ вели: ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Рациновото признание“ за 2017 година синоќа на сцената на Велешкиот театар и беше врачено на Ана Стојаноска за романот „Јас и Лин, отпосле“ во рамки на 54. Рацинови средби. Поостхумно првпат беше доделно и „Почесното Рациново признание“ за 2017 за Предраг Матвејевиќ од Хрватска.Лавровиот венец на лауреатката Стојаноска и го врачи градоначалникот Славчо Чадиев, а плакетата „Рациново признание 2017“ и парична награда од 60 илјади денари и ги врачи Владимир Јанковски, претседател на жирито и еден од двајцата минатогодишни лауреати на ова високо литературно признание.Стојаноска обраќајќи се пред присутните во салата се заблагодари на честа да го добие признанието поврзано со името на големиот Рацин.- Ова признание ми значи како соѕвездие од приказни, како живот напишан да остави траги. За мене ова признание значи дека сите зборови што си играле со мене и јас сум играла со нив пред повеќе од една деценија, денес си го нашле своето место во македонската литература. И благодарам на комисијата и организаторот и на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа свечено беа отворени традиционалните 54-ти Рацинови средби. Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби. На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот. Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура. Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин и неговото дело. - Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека ...
| | веќе видена | слични

На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој  на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот. Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура. Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин  и неговото дело. - Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека Македонците се посебен идентитет, со посебна историја во континуитет на мислата и борбата за национална слобода. Објавувањето на неговата стихозбирка „Бели Мугри“ е настан од исклучителна важност за легитимирањето на македонскиот идентитет, потенцира Павловски. Воедно на свеченоста беа доделени и наградата ...
| | веќе видена | слични

Годинава организаторот одлучи Рациниовата муза да биде македонската азбука . На свеченото отворање ќе бидат доделни наградите за најдобра необјавена збирка љубовна поезија „Антологија на болката“ и за најубавата љубовна твитер порака „Напиши љубов во 140 карактери“. Жири комисијата одлучи наградата „Антологија на болката “ да ја понесе Митко Апостолов за стихозбирката „ Тело одречено од пливање“ која веќе следниот ден ќе биде промовирана . Со доделување на Рациновото и Почесното Рациново признание , Рациновите средби свечено ќе бидат затворени во сабота. Овогодинешен лауреат е  Ана Стојановска за нејзиното дело „ Јас и Лин одпосле“, додека Почесното Рациново признание постхумно ќе му биде доделено на хрватскиот професор, хуманист и писател Предраг Матвеевиќ.
| | веќе видена | слични

Добитничка на наградата „Рациново признание“ за 2017 година е Ана Стојаноска за романот „Јас и Лин, отпосле“, одлучи жирито во состав: Сашо Димоски, Владимир Јанковски и Марија Ѓоргиева-Димова. Во првиот круг за наградата влегле десет, а во вториот пет романи.- Станува збор за текст што може да се чита како отворен книжевен експеримент, во кој преку преплетување на неколку различни конвенции и постапки (романескни, драмски, дневнички, епистоларни, поетски и оние од поп-културата) се создаваат специфични жанровски микстири - појасни Зафирчев.Ана Стојаноска е вработена како професорка на Факултетот за драмски уметности во Скопје, дипломирала општа и компаративна книжевност, а магистрирала и докторирала театрологија. Овој роман го напишала пред 12 години, конкурирала во повеќе издавачки куќи и конечно од „Блесок“ препознале нешто во него и ѝ го објавиле.Почесното „Рациново признание“ првпат постхумно се доделува на професор Предраг Матвеевиќ (1932-2017 г.), добитник е на педесетина најпрестижни европски ...
| | веќе видена | слични

Наградата „Рациново признание“ за најдобра прозна книга објавена меѓу две Рацинови средби едногласно ~ е доделена на Ана Стојаноска за романот „Јас и Лин, отпосле“, а „Почесното Рациново признание“ за 2017 година за особени заслуги во афирмација и промоција на македонскиот јазик, книжевност и култура постхумно му е доделено на Предраг Матвеевиќ од Хрватска, истакнат универзитетски професор и шеф на катедри на три респективни универзитети, загрепскиот, париската „Сорбона“ и римската „Ла Сапиенца“, информира организаторот на манифестацијата, што ќе се одржи денеска и утре во Велес. Граѓанин на светот, докажан пријател на Македонија За наградата „Рациново признание“ годинава биле пријавени 20 прозни дела, а ги разгледувала комисија во состав Владимир Јанковски, писател и минатогодишен лауреат во својство на претседател, Сашо Димоски, писател и минатогодишен лауреат во својство на член и проф. д-р. Марија Ѓоргиева-Димова, во својство на член. Во образложението на одлуката за наградата се вели: - „Јас и Лин, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ана Стојаноска е годинашниот добитник на „Рациновото признание за 2017“ за романот „Јас и Лин, отпосле“. Според тричлената жири комисија, ова книжевно дело ја отсликува храброста на авторката и успешното поигрување со кножевниот ред, комбинирајќи различни книжевни постапки и преминување на жанровските структури. Наградата „Антологија на болката“ пак, годинава ја доби Митко Апостолов со стихозбирката „Тело одречено од пливање“. Оваа награда секоја година се доделува на автори кои до сега не објавиле свои дела. Годинава во конкуренција за истата биле 12 автори. Во стиховите на Апостолов преовладуваат имагинарни и реални средби протнати низ имагинарното.
| | веќе видена | слични

Книгата изобилува со бројни интертекстуални постапки (роман во роман, текстови во текст) и интертекстуални референции кон различни книжевни и филмски текстовиАна Стојаноска за романот "Јас и Лин, отпосле" е добитник на наградата "Рациново признание" за 2017.Според Васил Зафирчев, директор на манифестацијата Рацинови средби, станува збор за текст кој може да се чита како отворен книжевен експеримент, во кој преку преплетување на неколку различни конвенции и постапки (романескни, драмски, дневнички, епистоларни, поетски и оние од поп-културата) се создаваат специфични жанровски микстири."Книгата изобилува со бројни интертекстуални постапки (роман во роман, текстови во текст) и интертекстуални референции кон различни книжевни и филмски текстови", појасни Зафирчев.
| | веќе видена | слични

Комисијата од стручни соработници за доделување на Наградата "Почесно Рациново признание" за 2017 година за особени заслуги во афирмација и промоција на македонскиот јазик, книжевност и култура постхумно да му е доделена на Предраг Матвеевиќ од Хрватска, истакнат универзитетски професор и шеф на катедри на три респективни универзитети, загрепскиот, париската Сорбона и римската Ла Сапиенца. Вака одлучи комисијата од стручни соработници за доделување на наградата во состав проф. д-р. Јелена Лужина и проф. д-р. Људмил Спасов. "Предраг Матвеевиќ, како визитинг професор предавал на дваесеттина европски и американски универзитети. Бил доживотен почесен подпретседатл на светскиот ПЕН. Добитник е на педесеттина најпрестижни европски награди и носител е на некои од највисоките одликувања како што е офицер на Легијата на честа во Франција, на највисоко италијанско државно признание. Тој објавил петнаесеттина авторски книги напишани на хрватски јазик и уште пет-шест на француски јазик. Во неговиот 'Медитерански ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наградата „Антологија на болката“ за стихозбирка на Митко Апостолов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: