ВАЖЕН ТРИУМФ ЗА ПОБЕДА: Прилепчани си обезбедија опстанок (ФОТО)

Екипата на Победа славеше со 3:0 против Работнички и на коло пред крајот ги реши сите дилеми Фудбалерите на Победа си обезбедија опстанок во Првата лига на Македонија откако денеска славеа со 3:0 на гостувањето кај Работнички. Оваа победа им донесе важни бодови на прилепчани со што на коло до крајот од сезоната се изборија за опстанок во лигата така што и следната сезона ќе бидат дел од најсилната фудбалска лига на Македонија. Кој ќе победи денеска беше јасно уште во првиот дел, а после 60 минути игра веќе немаше ниту најмалку дилеми. Оттаму Победа се зацврсти на 7. место, а немаше промени ниту на другите позиции така што сите екипи си ги задржаа местата коишто ги имаа пред 35. коло. ФК Работнички - ФК Победа, 35 коло прва МФЛ (ФОТО) Вардар дојде до триумф во Битола, па продолжи да го зголемува бројот на бодовите така што титулата е уште повеќе потврдена, а веќе в среда се очекува крунисувањето на старо-новиот шампион. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА НА МАКЕДОНИЈА РЕЗУЛТАТИ ОД 35. КОЛО РАБОТНИЧКИ - ПОБЕДА 0:3 Гешоски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелната сезона за Работнички заврши изминатиот викенд, со последното коло од Првата лига, но летната пауза за шефот на стручниот штаб Виктор Треневски и за фудбалерите ќе трае многу кусо. Веќе е закажан првиот собир за летните подготовки, а Треневски ќе прозива на 8 јуни. Тимот нема да биде комплетен поради обврските што одредени фудбалери ги имаат кон репрезентативните селекции, но тогаш официјално почнуваат летните подготовки за новата сезона, и пред се настапот во квалификациите за Лигата на Европа. „Второто коло е на програмата 13-20 јули, третото 27 јули и 4. август, додека плеј-офот како последна пречка за влез во групите наредната сезона во ЛЕ на 17 и 24. август. Ждрепката за извлекување на двојките во првото и второто квалификациско коло според најавите ќе се одржи на 19. јуни.
| | веќе видена | слични

Едвај десетина дена за летен одмор ќе имаат фудбалерите на Работнички, и повторно ќе мораат да се појават на првата прозивка на тренерот Виктор Треневски, за почеток на летните подготовки за новата сезона. „Романтичарите“ изборија пласман во квалификациите за Лигата на Европа, и токму затоа мора многу рано да се зафатат со работа. „Ја закажав првата прозивка на 8 јуни. Тогаш почнуваме повторно со работа, стартуваме со летните подготовки за настапот во Лигата на Европа, и секако, за новата сезона во македонскиот шампионат. Паузата за фудбалерите ќе биде многу куса, ќе нема многу време за одмор, но таков е европскиот фудбал, посебно во ситуација кога македонските клубови се натпреваруваат уште од стартот на квалификациите. Не очекуваат нови предизвици, и затоа им порачав на фудбалерите најдобро што можат да го искористат ова кусо време за добро да се одморат. Во меѓувреме, раководството и стручниот штаб ќе бидат активни и на другите полиња“, информираше тренерот Виктор Треневски на официјалниот сајт на клубот.
| | веќе видена | слични

Заврши 25. издание на фудбалскиот прволигашки шампионат во Македонија од осамостојувањето со 36. коло, кое беше без натпреварувачки предизвик, бидејќи пред да се одиграат последните 90 минути с` беше познато. Вардар како старо-нов првак во „Ѓорче Петров“ го прими пехарот за десеттата домашна титула. Влатко Гроздановски како капитен на „црвено-црните“ го прими пехарот од ФФМ и ја заврши кариерата. Покрај интернационалната кариера, Гроздановски одигра и 144 меча во „црвено-црниот“ дрес. Вардар ќе настапува во квалификациите за Лигата на шампионите, додека Шкендија, Работнички и Пелистер ќе играат во квалификациите за Лига Европа. Академија Пандев и Скопје се новите прволигаши, а испаѓаат Брегалница и Македонија ЃП. Kоја ќе биде последната екипа што следната сезона ќе игра во Првата лига ќе биде познато по бараж-дуелот меѓу Шкупи и Новаци. Резултати од 36.коло: Вардар – Силекс 0-0, Шкендија – Пелистер 3-1, Брегалница - Работнички 6-2, Победа - Ренова 0-3, Шкупи - Македонија ЃП 1-1. Табела: Вардар 83 бода, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со одигрувањето на натпреварите од последното 36.коло, заврши сезоната 2016/2017 во Првата македонска фудбалска лига. Расплетот за оваа сеозна беше познат уште пред одигрувањето на последното коло, Вардар надмоќно ја освои титулата, 11-та во клупската историја. „Црвено-црните“ ќе играат во квалификациите во Лигата на шампионите. Во квалификациите за Лига Европа ќе настапат освојувачот на Купот Пелистер, односно Шкендија и Работнички. Од елитата испаднаа Брегалница и Македонија ЃП, а нови членови станаа Академија Пандев и Скопје, додека бараж ќе играат Шкупи и Новаци. Во последното коло шампионот Вардар одигра 0:0 со Силекс. На овој меч тимот со капитенската лента го предводеше Влатко Гроздановски кој воедно се прости со „црвено-црниот“ дрес, исто како и Благоја Љамчевски. Резултати: Вардар-Силекс 0:0, Победа-Ренова 0:3, Шкендија-Пелистер 2:1, Брегалница-Работнички 6:2, Шкупи-Македонија ЃП 1:1 Табела: Вардар 83, Шкендија 70, Работнички 54, Пелистер 52, Ренова 52, Силекс 47, Победа 41, Шкупи 37, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонските претставници во фудбалската Лига Европа, екипите на Работнички, Шкендија и Пелистер ќе ги играат своите први квалификациски натпревари пред крајот на јуни. Според календарот, првото квалификациско коло во Лига Европа ќе почне на 29 јуни, а реваншите средбите се закажани за 6 јули. Втората рунда на програмата е 13 и 20 јули, додека третото коло ќе се игра на 27 јули и 4 август. Плеј-офот, пак, е закажан за 17 и 24 август. Ждрепката за квалификациите за ЛЕ за првото и второто коло ќе се одржи 19 јуни.
| | веќе видена | слични

Денеска завршија натпреварите во македонската фудбалска прва лига, кога се одиграа мечевите од последното коло. Највесело беше во Ѓорче Петров каде што играа Вардар и Силекс, не дека натпреварот беше посебен, тој заврши без голови 0-0, но по последниот судиски свиреж, Вардарци го добија пехарот и ја славеа 11. титула. Денешниот натпревар беше последен за Влатко Гроздановски кој имаше 144 настапи во дресот на Вардар и освои три шампионски титули. А благодарност од клубот доби и Благоја Љамчевски кој помина три сезони во Вардар и одигра 66 натпревари за македонскиот шампион. Клубот му се заблагодари и на новинарот Златко Калински за неговиот придонес и афирмација на Вардар преку неговите зборови во изминатите 42 години новинарска кариера. Во останатите натпревари од домашното првенство Брегалница го победи Работнички со 6-2, Победа загуби на свој терен од Ренова со 0-3, Шкендија со 3-1 го совлада Пелистер, Шкупи и Македонија Ѓ. П. одиграа 1-1. Конечна табела: 1. Вардар 83 2. Шкендија 70 3. Работнички 54 4. ...
| | веќе видена | слични

Вардар е старо-новиот првак. 10-тиот јубилеен пехар за трофеите во независна Македонија. Вардарци ќе не претставуваат во квалификациите за Лигата на шампионите, додека Шкендија, Работнички и Пелистер ќе играат во квалификациите за Лига Европа. Екипите на Академија Пандев и Скопје ќе бидат новите прволигаши, на местата на Брегалница и Македонија ЃП кои се селат во Втората лига. Која ќе биде последната екипа која следната сезона ќе игра во Првата лига ќе се знае по бараж дуелот меѓу Шкупи и Новаци. Резултати од последното 36.коло во ПМЛ: Вардар – Силекс 0-0, Шкендија – Пелистер 3-1, Брегалница – Работнички 6-2, Победа – Ренова 0-3 и Шкупи – Македонија ЃП 1-1. Табела: Вардар 83 бода, Шкендија 70, Работнички 54, Пелистер 52, Ренова 52, Силекс 47, Победа 41, Шкупи 37, Брегалница 24, Македонија ЃП 23.
| | веќе видена | слични
4 копии

Со натпреварите од последното 36.коло заврши фудбалската сезона во Македонија, односно Првата лига (ПМФЛ). Вардар е старо-новиот првак. Вардарци го освоија 10-тиот јубилеен шампионски трофеј независна Македонија. Тие ќе не претставуваат во квалификациите за Лигата на шампионите, додека Шкендија, Работнички и Пелистер ќе играат во квалификациите за Лига Европа. Екипите на Академија Пандев и Скопје ќе бидат новите прволигаши, на местата на Брегалница и Македонија ЃП кои се селат во Втората лига. Која ќе биде последната екипа која следната сезона ќе игра во Првата лига ќе се знае по бараж дуелот меѓу Шкупи и Новаци. Резултати од последното 36.коло во ПМЛ: Вардар – Силекс 0-0, Шкендија – Пелистер 3-1, Брегалница - Работнички 6-2, Победа - Ренова 0-3 и Шкупи - Македонија ЃП 1-1. Табела: Вардар 83 бодa, Шкендија 70, Работнички 54, Пелистер 52, Ренова 52, Силекс 47, Победа 41, Шкупи 37, Брегалница 24, Македонија ЃП 23. ит/
| | веќе видена | слични
3 копии

Вардар одигра без голови против Силекс во последното, 36. коло во домашниот фудбалски шампионат, но го заслужи пехарот и тоа десетти во македонските првенства. Финишот донесе и голеада во Штип, каде испадната Брегалница го декласира Работнички со 6:2. Вардар заслужено дојдоа до титулата убедливо со 83 бода на крајот од сезоната со 13 поени повеќе од Шкендија. Тетовци се простија со триумф од 3:1 против Пелистер, а и двете екипи ќе играат во квалификациите за Лига Европа. Победа го загуби првиот меч сезонава на стадионот во Могила, од Ренова со 0:3, додека Шкупи штедеше сили за бараж двомечот со Новаци и со резервен состав одигра нерешено, 1:1 со испадната Македонија Ѓорче Петров. Резултати, 36. последно коло: Вардар - Силекс 0:0, Шкендија - Пелистер 3:1, Брегалница - Работнички 6:2, Победа - Ренова 0:3, Шкупи - Македонија Ѓ.П. 1:1. Конечна табела: Вардар 83, Шкендија 70, Работнички 54, Пелистер 52 и Ренова по 52, Силекс 47, Победа 41, Шкупи 37, Брегалница 24, Македонија Ѓ.П. 23.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВАЖЕН ТРИУМФ ЗА ПОБЕДА: Прилепчани си обезбедија опстанок (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: