„Дискотреска“ концерт за Василица во МОБ

Македонска опера и балет, традиционално, на 12 и 13 јануари, со почеток во 20 часот, по повод празникот „Василица“ организира гала-концерт, кој годинава е насловен „Дискотреска“. Публиката ќе има можност да ужива во изборот на најдобрите дискохитови од 1970-тите години во целосно нови симфониски аранжмани. Ќе бидат изведени дел од познатите хитови на „Абба“, „Би Џиз“, Мајкл Џексон, Дона Самер и др. Диригентка е Бисера Чадловска, а режисер Дејан Прошев. Вечерта ќе настапат познати имиња, како: Дани Димитровска, Наде Талевска, Ѓоко Танески, Александра Јанева, Елена Петреска, Маја Саздановска, Лина Пејовска, Александар Тарабунов, Ана Мицковска, Горан Наумовски, Полина Тасева, Лена Заткоска-Маротова, Лина Авшар, а како специјален гостин на вечерта ќе се појави Кире Ѓоревски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонската опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена операта „Тоска“ со сопранистката Весна Ѓиновска-Илкова, баритонот Борис Трајанов и романскиот тенор Калин Братеску во главните улоги, во режија на Огњан Драганов од Бугарија.Познатото оперско дело на Џакомо Пучини е приказна за трагичната љубов на Флорија Тоска и сликарот Каварадоси, прекината од злогласниот шеф на полицијата (Скарпија) во Рим, во периодот на движењето за обединување на Италија.Гостинот од Романија, тенорот Братеску, минатата година настапи на отворањето на „Охридско лето“ заедно со сопранистката Елена Мошуц.Во останатите улоги на „Тоска’ ќе настапат Ернес Ибраимовски, Драган Ампов, Никола Стојчески, Диме Петров, Димитар Кожухаров, Александра Лазаровска-Василевски. Ќе учествува оркестарот и хорот на МОБ.Диригент е Иван Кожухаров од Бугарија, каде што работи како главен диригент и уметнички раководител на операта во Бургас. Сценограф на оперската претстава е Зоран Николовски, а костимограф Марија Пупучевска. Текстот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Во петок, 18 јануари, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведено едно од ремек делата на Џакомо Пучини „ТОСКА". „Тоска" е приказна за трагичната љубов на Флорија Тоска и сликарот Каварадоси, прекината од еден злогласен шеф на полицијата (Скарпија) во Рим, во периодот на движењето за обединување на Италија. Главните улоги ќе ги толкуваат Весна Ѓиновска-Илкова, Калин Братеску (Романија), Борис Трајанов. Калин Братеску е романски тенор со неверојатно активна кариера. На македонската публика и е познат по настапот на отворањето на фестивалот „Охридско лето" во 2018 година заедно со оперската дива Елена Мошук. Помеѓу најголемите негови достигнувања во претходните сезони се вбројуваат и дебито во Националната опера на Рим, Стразбур, Кралската опера на Валони во белгискиот град Лиеж со Грчката национална опера, оперската куќа „Бастиљ" во Париз, Ковент Гарден во Лондон како и голем број други успешни претставувања во Романија и надвор од неа. Весна Ѓиновска – Илкова е водечки драмски ...
| | веќе видена | слични

Операта „Tоска“ од Џакомо Пучини на 18 јануари ќе игра на сцената на МОБ. Операта во три чина е напишана по италијанското либрето од Луиџи Илика и Џузепе Џакоза. Либретото се базира на драмата „Тоска“ од Викториен Сарду. Во главните улоги настапуваат Весна Ѓиновска Илкова, Борис Трајанов и Калин Братеску од Романија, придружувани од бројни солисти и хорот и оркестарот на МОБ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Балетската претстава „Самсон и Далила“ на музика на Камиј Сен-Санс ќе биде изведена на 15 јануари, вторник, со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет. „Самсон и Далила“ е во кореографија на Роналд Савковиќ (Хрватска), додека во насловните улоги ќе настапат: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили (Грузија). Во улогата на Крв: Саша Ефтимова, Месо: Ендру Кук (Англија), Церемонијал мајстор: Мирослав Митрашиновиќ и Смрт: Олга Панго. „Самсон и Далила“ обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу доброто и злото.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Македонската опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“ на музика на Камиј Сен-Санс, која обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу доброто и злото. „Самсон и Далила“ е во кореографија на Роналд Савковиќ од Хрватска, а насловните улоги ги играат Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили. Ќе настапат и Саша Ефтимова, Ендру Кук од Англија, Мирослав Митрашиновиќ и Олга Панго. Сценографијата на претставата е на Зоран Костовски, костимограф Александар Ношпал.
| | веќе видена | слични

Македонската опера и балет новата година ја започна со извонреден василичарски концерт и преполна сала во која се бараше место повеќе, токму поради изведбата на безвременски диско хитови од 70-тите години чиј избор на присутние им овозможи незаборавно музичко уживање. Аплаузите и реакцијата на публиката на првиот од двата концерти (12 и 13 јануари) во режија на Дејан Прошев, беа доволен доказ дека вакви концерти се секогаш атрактивни и привлекуваат огромно внимание. Диско треската во салата на МОБ ја започна пејачот Ѓоко Таневски кој ја изведе познатата нумера “Grease”, по што на сцената во наредните два часа се менуваа хитовите “Why did you do it”, “Sunny”, “Upside down”, “We are Family” “It’s Raining men”, Ain’t nobody”, Dancing queen”, “That’s the way like it”, “Don’t stop till you get enough” “Night fever”, “Hot stuff”, “Staying alive”, и многу други популарни хитови на Глорија Гејнор, Дона Самер, АББА, Би Џиз, Мајкл Џексон, Бони Ем, кои ги изведоа Горан Наумовски, Наде Талевска, Маја Саздановска, ...
| | веќе видена | слични

Црни фустани, многу светки во стилот на диско-ерата, сребрени панталони, креации со длабоко деколте. Дамите вчеравечер не потфрлија во МОБ, каде се одржа првиот од двата коцерта за Василица, овојпат под името Disco Fever. Василица беше во диско фазон, па така некако решиле да се облечат и поп-пејачките. Во сличен стил беа облечени и пејачите, кои избраа елегантна гардероба со малку светки. Дани Димитровска Лина Пејовска Александар Тарабунов Елена Петреска Ана Мицковска Наде Талевска Маја Саздановска Текстот (Галерија) Светки, сребро и диско стил на концертот за Василица е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Во времето на диско треската, не вратија пејачите и оркестарот во Македонската опера и балет, на традиционалниот концерт по повод празникот Василица. Целиот текст на Женски магазин, овде .
| | веќе видена | слични

„Диско треска“ е насловот на концертите кои денеска и утре од 20 часот ќе се одржат во Македонската опера и балет (МОБ). Годинава, на традиционалниот Василичарски концерт, под диригентство на Бисера Чадловска, ќе се изведат најголемите диско хитови од 70-ите години во целосно нови симфониски аранжмани. Хитовите на Глорија Гејнор, Дона Самер, „АББА“, „Би џис“, „Бони Ем“ и на Мајкл Џексон ќе ги изведат популарни пејачи од македонската естрада, во придружба на Оркестарот и Балетот на МОБ. Режисер на концертот е Дејан Прошев. The post „Диско треска“ вечерва во МОБ appeared first on Популарно.мк .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 158 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 553 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Државната изборна комисија, Антикорупциската комисија и Државниот завод за ревизија ќе учествуваат во сузбивањето на црната кампања за изборите и партиите кои ...
сите 203 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Дискотреска“ концерт за Василица во МОБ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: