Легендата Роберто Карлос најави крај на активниото играње фудбал

Роберто Карлос, во моментов член на фудбалскиот клуб Анжи од Махачкала, најавил дека до крајот на 2012 година ќе се повлече од активното играње фудбал за да ѝ се посвети на тренерската кариера во дагестанскиот клуб. Во интервју за Глобоеспорте 38 годишниот Карлос истакнал дека е „подготвен да ги обеси копачките и потенцирал дека ништо не може да ја смени неговата одлука“. Бразилецот кариерата ја започна во Униао Сао Жоао, но стана мета на европските клубови во Палмеирас од каде во 1995 замина во Интер. По само една сезона со нероаѕурите се пресели во Реал Мадрид, каде се прослави како еден од најдобрите дефанзивци во модерниот фудбал. За Кралевите одигра 370 натпревари, постигна 47 голови и потоа во 2007 замина во Фенербахче. Во 2010 се врати дома, во Коринтијанс, но само по една сезона го прифати предизвикот Анжи Махачкала, каде и денес игра. Остана запаментен неговиот гол против Франција во 1997 година, како еден од најдобро изведените слободни удари, односно голови во историјата на фудбалот. Ако вие не ...
| | веќе видена | слични

Бразилскиот легендарен бек на Реал (Мадрид), Роберто Карлос, изјави дека според него Жозе Мурињо е подобар тренер од Пеп Гвардиола. Карлос моментно игра во рускиот Анжи, но деновиве изјави дека ќе ја заврши активната спортска кариера на крајот од сезоната. Иако Мурињо има забележано само една победа против Гвардиола откако дојде на "Бернабеу", Карлос застана зад Жозе најмногу поради неговите успеси во Англија и Италија. - Мурињо е број 1 - поради својот карактер, стилот, зашто секоја екипа што ја водел е успешна, изјави Карлос и додаде: - Ќе видиме дали Гвардиола може да ги постигне успесите на Жозе ако замине во Интер или Челзи и тогаш ќе можеме да кажеме дека е поголем. Тој, сепак, подвлекува дека го смета шпанскиот тренер на Барселона за втор најдобар по Мурињо. - Пеп е модерен тренер. Тој е смел, интелигентен, го сака фудбалот и секогаш ги има играчите на своја страна. Знае многу за фудбалот, но успесите на Мурињо во различни краишта на Европа го прават најдобар. Шпанија располага со двајцата најдобри ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот бразилски бек во април ќе наполни 39 години и иако со Анжи има договор до јуни 2013 години веќе во декември ќе ги закачи копачките Еден од симболите на Реал (Мадрид) во последните две децении, Роберто Карлос, ќе ја заврши натпреварувачката кариера на крајот од годинава. Ова го соопшти легендарниот бразилски лев бек, сега играч на Анжи, во интервју за шпанскиот весник "Марка". - Договорот со Анжи ми истекува во јуни 2013 година, меѓутоа во декември дефинитивно завршувам со фудбалот, категоричен беше миленикот на навивачите на "кралевите". Бразилецот, кој во редовите на рускиот прволигаш Анжи од Махачкала дојде во феруари измината година, во април ќе наполни 39 години. Неговата одлука е цврста. Карлос не планира да почне нови фудбалски авантури и ќе ги закачи копачките по неговиот престој во Анжи (Махачкала). - По ова ќе продолжам да работам како советник на претседателот наклубот Сулејман Керимов. Тој ме замоли да направам нов систем на работа и организација на клубот за наредните десет години, ...
| | веќе видена | слични

38 годишниот капитен на Анжи има договор со клубот од Макачкала до јуни 2013, но вели дека кон фиишот на 2012 би можел да стави крај на својата богата фудбалска кариера. “Мојот договор како фудбалер со Анжи истекува во јуни 2013.” – рече Карлос. “Но во декември имам можност да ставам крај на кариерата.” “Потоа ќе прододолжам да бидам дел од управата на клубот и ќе работам како асистент на претседателот Сулејман Керимов... Тој побара од мене да помогнам да се креира структура во клубот за следните 10 години.” “Нема да се пензионирам поради повреда. Ќе се пензионирам поради тоа што мојата спортска кариера е комплетна.” “Бев во Палмеирас, Интер, Реал Мадрид... искусив се што треба да искуси еден фудбалер.” Со селекцијата на Бразил, Роберто Карлос стигна до трофејот од Светското Првенство во 2002. Во дресот на Реал Мадрид тој освои три титули од Ла Лига, а има исто толку триумфи и во Лигата на Шампионите.
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Реал Мадрид и бразилската репрезентација и еден од најдобрите леви бекови во историјата на фудбалот, Роберто Карлос најави завршување на својата кариера. 38-годишниот легендарен Бразилец во интервју за шпанскиот весник „Марка“ категорично потврди дека ќе ја заврши кариерата на крајот од оваа сезона. „Мојот договор со Анжи истекува во јуни 2013-та година, но во декември ќе прекинам со играње. Потоа ќе продолжам да работам како асистент на претседателот на клубот, Сулејман Керимов затоа што со него имам доживотен договор. Тој ме задолжи да му помогнам во креирање на клупската структура во следните десет години“, изјави Бразилецот. „Играв фудбал долги години и мислам дека моето тело не може веќе да поднесе толкав физички напор, патувања и хотели. Играм фудбал 22 години и ова е моја последна година. Не престанувам да играм затоа што сум повреден, туку затоа што мојата спортска кариера е комплетна. Играв за Палмеирас, Реал Мадрид и Интер. Искусив се што може да се искуси како играч“, дополни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 193 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легендата Роберто Карлос најави крај на активниото играње фудбал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: