Луѓето во Турција загрижени поради ескалацијата на кризата во Сирија


Турските војници патролираат во пограничниот град Чејланпинар на турско-сириската граница. [AФП] Шокираноста поради смртоносниот напад со хемиско оружје во Дамаск минатата недела, заедно со воинственото ветување на режимот на Асад дека ќе се брани себеси со користење на „сите расположливи средства“, им влеа страв на многу турски граѓани што живеат долж границата со Сирија. Многу луѓе во регионот со месеци се плашат од можна ескалација на непријателството меѓу соседните држави. По нападот на 21-ви август во Гута, во близина на Дамаск, при кој загинаа стотини луѓе, турските политичари им се приклучија на многумина во меѓународната заедница ветувајќи дека извршителите нема да поминат неказнето. Опозициските сили во Сирија го обвинија за нападот режимот на Асад, кој, од своја страна, ги обвини бунтовничките сили за поттикнување на нападот. Инспекторите на ОН требаше да дојдат на местото на нападот во средата (28-ми август), а членови на Советот за безбедност на ОН требаше во средата да се состанат и да ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Рускиот претседател Владимир Путин е убеден дека Владата во Сирија не употребила хемиско оружје и оти се работи за провокација. Тој посочи дека САД треба да ги достават доказите за употребата на хемиско оружје во Сирија до Советот за безбедност на Обединетите нации. Путин наведе дека ако САД преземат унилатерална воена операција против Сирија тоа ќе биде исклучително тажно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Инспекторите за оружје на ОН кои прибираа докази и примероци поврзани со наводното користење на хемиско оружје во Сирија, слетаа на аеродромот во Ротердам. Сега се очекува примероците кои тие ги собраа да бидат испратени во лаборатории низ Европа, за да бидат тестирани за траги од отровен гас, кој можеби бил употребен во нападот на 21 август во предградие на Дамаск. Претходно денеска инспекторите заминаа од Сирија за Либан, каде се префрлија на авион за Ротердам, ангажиран од германската влада. Вчера тимот експерти ја изврши четвртата и последна проверка. Истражувањето на земените мостри се очекува да потрае неколку дена, но шефот за разоружување на ОН Анџела Кејн ќе го информира подоцна денеска генералниот секретар на светската организација за текот на истрагата. Светските агенции бараат да се обрне внимание дека од проверките може да се дознае само дали се користило хемиско оружје, но не и кој го користел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Москва, 31 август - Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека обвинувањата оти сириската влада употребила хемиско оружје во неодамнешниот напад се потполно бисмислени. „Во услови кога владините сили напредуваат и во некои регионо ги имаа опколено бунтовниците бесмислено е да им дадат победничка карта на оние кои повикуваат на воена интервенција", вели Путин. Путин побара да бидат презентирани извештаите на инспекторите на ОН. Тој за време на неговата посета на Владивосток денеска изјави дека американскиот претседател Барак Обам би требало да води сметка за потенцијалните жрвтви во случај на воен напад врз Сирија. Путин изјави дека би било исклучително тажно доколку САД решат да почнат унилатерална воена акција против Сирија. Во меѓувреме, инспекторите на Обединетите нации кои спроведоа истрага за евентуалниот хемиски напад во Сирија излегоа од Дамаск и пристигнаа во Либан. Инспекторите ги комплетираа собраните докази и се очекува да почне тестирање на примероците во ...
| | веќе видена | слични

Инспекторите на ОН кои ја истражувале употребата на хемиско оружје во Сирија, си заминале од Дамаск само неколку часа откако Барак Обама најавил ограничена акција. Само неколку часа откако американскиот претседател Барак Обама изјавил дека размислува за ограничена акција во Сирија, инспекторите на ОН си заминале од Дамаск во соседен Либан. Државниот секретар Џон Кери ја обвинил Сирија за употреба на хемиско оружје при што биле убиени 1429 лица, меѓу кои имало 426 деца. Инспекторите на ОН четири дена го истражувале нападот во предградието на Дамаск. Во полемиките на останатите европски државници се приклучил и претседателот на Русија, Владимир Путин. Тој ги отфрлил американските тврдења дека режимот во Сирија користел хемиско оружје, и тоа го нарекол "целосна бесмислица". Путин пред новинарите во Владивостокот го повикал Вашингтон да покаже и докаже дека постоел хемиски напад, а американскиот претседател Обама, како добитник на Нобелова награда за мир, да размисли за идните жртви во Сирија ...
| | веќе видена | слични

Путин пред новинарите во Владивостокот го повикал Вашингтон да покаже и докаже дека постоел хемиски напад, а американскиот претседател Обама, како добитник на Нобелова награда за мир, да размисли за идните жртви во Сирија пред да употреби сила. Путин изјавил дека ќе биде навистина жалосно доколку САД започнат воена акција против Сирија. “Американскиот претседател Обама, кој е добитник на Нобелова награда за мир, мора да размисли за потенцијалните жртви при евентуален напад врз Сирија”, изјавил Путин. Нагласил дека САД треба да ги покаже доказите за употреба на хемиско оружје.
| | веќе видена | слични

„Јас сум убеден дека тој напад со хемиско оружје не е ништо друго туку провокација од оние кои сакаат да вовлечат други земји во сирискиот конфликт и кои сакаат да ја добијат поддршката од моќните членови на меѓународната арена, а поготово САД", изјавил Путин, повикувајќи го САД да достави докази за тврдењата дека режимот на Башар ал Асад користел хемиско оружје. „Во однос на позициите на нашите американски колеги, кои тврдат дека владините трупи користеле хемиско оружје, и велат дека имаат доказ, тогаш добро, да им дозволиме да го покажат тој доказ на инспекторите на ОН и во Советот за безбедност. Ако не го покажат, тогаш значи дека нема доказ", порачал рускиот претседател.
| | веќе видена | слични
5 копии

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама во синоќа објавениот извештај за Сирија навдеува дека има прилично силни докази дека сирискиот режим минатата недела во предградијата на Дамаск употребил хемиско оружје. Извештајот на Белата куќа се содржи неколку клучни точки, кои се однесуваат на бројот на жртвите од нападот на 21 август, на одговорноста за извршувањето на тој напад, на изворите, како и податоци за претходните напади. Инспекторите на Белата куќа оценија дека во нападот во раните утрински часови на 21 август, на најмалку 12 локации во близина на Дамаск, убиени се 1.429 луѓе, од кои најмалку 426 деца. Американските претставници се прилично убедени дека сириската Влада го извршила нападот со хемиско оружје против припадниците на опозицијата во предградијата на Дамаск. Како наредбодавец се посочува претседателот Башар ал Асад. Администрацијата на Обама тврдењата ги заснова на разузнавачки податоци за подготовките на режимот и на информации добиени по нападот. Како дополнителни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Сириската влада е во офанзива и ја има опколено опозицијата во повеќе региони, па таа да им дава џокер-карта на оние кои повикуваат на воена интервенција е бесмислено“, смета рускиот претседател Владимир Путин. На прес-конференција во Владивосток рускиот претседател оцени дека е „бесмислено“ сириската влада да користи хемиско оружје кога ја добива војната. Путин упати порака до неговиот американски колега Барак Обама да не ги напаѓа сириските безбедносни сили. „Јас сум убеден дека тој (нападот со хемиско оружје, н.з.) не е ништо друго, туку провокација од оние кои сакаат да вовлечат други земји во сирискиот конфликт и кои сакаат да ја добијат поддршката од моќни членови на меѓународната арена, а посебно САД“, изјави рускиот претседател Путин.Путин, на новинарско прашање поврзано со конфликтот во Сирија, рече дека некој со хемиско оружје се обидува да ја добие поддршката на меѓународната заедницаАмериканските власти, пак, се убедени дека во нападот пред десет дена е употребено хемиско оружје од страна на ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин ги нарече „провокација“ тврдењата на САД дека сирискиот режим користел хемиско оружје, пренесе РИА Новости. САД се должни да ги достават пред инспекторите и во Советот за безбедност на ОН доказите за евентуалната употреба на хемиско од страна на владините трупи во Сирија, изјави Путин пред новинарите. - Откако тие изјавија дека владините трупи користеле оружје за масовно уништување - во дадениот случај хемиско - и тврдат дека имаат такви докази, нека ги достават пред инспекторите на ОН и во Советот за безбедност. Повикувањето на такви докази, но со тврдење дека тие се тајни и не можат да ги покажат на никого, не заслужува ниту критика. Ова едноставно е непочитување кон партнерите и учесниците во меѓународната активност. Ако такви докази има, тие треба да бидат претставени. Доколку не бидат претставени - значи такви нема, ги цитира агенцијата зборовите на Путин. Рускиот претседател истакнал дека не водел телефонски преговори со американскиот претседател Барак Обама за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 404 | | | веќе видена

Престижниот Форбс со пофални зборови за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Тие истакнаа дека со нејзиниот одличен настап ја направија ...
сите 239 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 307 | | | веќе видена

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе стигне од овој викенд па и во текот на следната недела и ...
сите 206 | | | веќе видена

Професорот Денко Малески е назначен за надворешен соработник во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Неговото име се споменуваше како кандидат за ...
сите 281 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луѓето во Турција загрижени поради ескалацијата на кризата во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: