Путин: ИД е поразена во Сирија, но и понатаму може да го нападне светот


Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави денеска дека Исламска држава е поразена во Сирија, но и понатаму поседува деструктивен потенцијал и може да на ги напаѓа земјите во светот. – Јасно е дека и покрај воената ситуација таа терористичка група задржа значителен декструктивен потенцијал и способност брзо да ја менува тактиката и ги напаѓа земји и региони во светот, изјави Путин, пренесоа руски медиуми.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека ќе превладее разумот во модерниот свет кој што според него, станува се похаотичен. „Моменталната меѓународна ситуација е многу загрижувачка“, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Ситуацијата во светот не предизвикува ништо освен загриженост, а ситуацијата станува се похаотична, изјави Путин за време на церемонијата за поздравувањето на новите амбасадори на Руската Федерација. „И покрај тоа, и натаму се надеваме дека здравиот разум конечно ќе преовлада и меѓународните односи ќе тргнат во конструктивен тек, а целиот систем ќе стане постабилен и попредвидлив“, изјави Владимир Путин. Москва ќе продолжи да се залага за зајакнување на „глобалната и регионалната“ безбедност и целосно ќе се придржува до своите „меѓународни обврски и ќе развива соработка со нашите партнери на конструктивна и респектабилна основа“. „Ние ќе продолжиме да градиме позитивна агенда за светот која што ќе биде ориентирана на иднината и ќе работиме на стабилен развој, ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека ќе победи „здравиот разум“ во светот кој станува „хаотичен“. По повод моменталната ситуација за наводниот хемиски напад во Дума, Сирија, за кој Западот го обвинува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, но и Русија, Путин истакна дека меѓународната ситуација станува многу проблематична. - Состојбата во меѓународните односи предизвикува загриженост, ситуацијата станува хаотична, истакна Путин. Тој додаде дека се надева оти на крајот ќе победи здравиот разум.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин, ја коментираше моменталната ситуација по обвинувањата и реакциите за хемискиот напад во Сирија, но без конкрен предлог за нејзино решавање. Тој изрази надеж дека ќе победи „здравиот разум“ во светот кој станува „хаотичен“. Состојбата во меѓународните односи предизвикува загриженост, ситуацијата станува хаотична. Се надевам дека на крајот ќе победи здравиот разум, истакна Путин, осврнувајќи се на моменталната ситуација по хемискиот напад во Дума, за кој Западот го обвинува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, но и Русија./РСЕ
| | веќе видена | слични

Путин изразува загриженост поради се поголемата тензија во светот и ситуацијата ја нарече хаотична. „Состојбата на светските прашања предизвикува само загриженост, ситуацијата во светот станува сè похаотична", рече Путин денеска за време на церемонијата за пречек на нови амбасадори во Русија. „Сепак, сè уште се надеваме дека на крајот ќе победи здравиот разум и меѓународните односи ќе добијат конструктивен курс, дека целиот светски систем ќе стане постабилен и попредвидлив". Москва ќе продолжи да се залага за зајакнување на „глобалната и регионалната" безбедност и целосно ќе се придржува кон своите „меѓународни обврски и развивање на соработката со нашите партнери на конструктивна основа и со заемна почит". „Ние ќе продолжиме со позитивна агенда за светот, ориентирана кон иднината; и ќе работиме да обезбедиме стабилен развој, просперитет и процут на човештвото", рече Путин.
| | веќе видена | слични

Исламската држава упати сериозни закани кон претседателот на Русија, Владимир Путин. Терористите му порачаа на Путин дека ќе „ја платата цената за убиствата на муслиманите“ и најавија крвопролевање на Светското првенство во Русија. На постерот на исламистите кои е објавен на Твитер е прикажан џихадист со калашников во рацете, а во позадина се гледа полн стадион. На левата страна монтирана фотографија од претседателот Путин со портокалова метаж
| | веќе видена | слични

Како што случајот Скрипал со секој нов доказ иде во полза на Русија, така Владимир Путин сака да се реши и целиот случај со дипломатските спорови поврзани со овој случај. “Се што очекуваме е победа на здравиот разум и подобрување на меѓународните односи. Ова не се однесува само на случајот Скрипал, туку и на сите други аспекти од меѓународните односи.”-изјави Путин. Велика Британија требаше да покаже прво докази, а потоа да ја покренеше масовната медиумска кампања за протерување на Руските дипломати од земјите, во која преку 100 Руски дипломати беа избркани од преку 20 земји. Ова излагање во јавноста на Путин дојде веднаш откако лабараторијата Портон Даун (која ги анализираше доказите од случајот Скрипал) излезе со изјава дека отровот со кои беше убиен Скрипал не бил со Руско потекло како што на почетокот тврдеше В. Британија.
| | веќе видена | слични

Причините за нивна смена и реорганизација не се објавени Пртседателот на Русија Владимир Путин сменил 11 генерали во Министерството за надворешни работии Министерството за вонредни ситуации, Истражниот комитет и Федералната служба за извршување на казни, а указот за то е објавен во петокот на интернет-порталот за правни информации. Спрема документот, од должност сменети се шефовите на управара на истражниот комитет на Русија во Свердловск, Белогордка, Пензенска и Посковска област како и во Краснорајскиор крај. Сменет е и министерот за внатрешни работи Удмуртија и началникот на регионалната управа на Федералната служба за извршување на казни. Причините за нивна смена и реорганизација не се објавени, но добрите познавачи на настаните кои се случуваа во последните неколку недели, упатуваат на пожарите од кои особено пожарот во рускиот град Кемерово каде што загинаа над 40 деца, и вториот кој се случи во стоковна кужа во Москва, не е тешко да се претпостави зошто претседателот на Русија се решил на ваков чекор. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија Владимир Путин смени 11 генерали во Министерството за внатрешни работи и Министерството за вонредни ситуации, Истражниот комитет и Федералната служба за извршување казни. Указот за смена е објавен во петок на интернет порталот за правни информации. Според документот, од должноста се сменети шефовите на управите на Истражниот комитет на Русија во Свердловската, Бјелогородската, Пензенската и Псковската област, како и на Краснојарскиот крај. Сменети се и министерот за внатрешни работи на Удмуртија и началникот на регионалната управа на Федералната служба за извршување на казни.
| | веќе видена | слични

Тој е уапсен во саботата под обвинение дека проневерил повеќе од 35 милиони долари, а потоа му е одреден и притвор до крајот на април. Еден од најбогатите Руси се занимава со градежништво и логистика преку својата компанија, а инвестирал и во американска технолошка компанија. Покрај него уапсени се и Магомед Магомедов и Артур Максидов, чија компанија учествувала во изградба на објект за Светското првенство во фудбал, кој ќе се игра и во руската енклава Калининград. Магомедов е обвинет за проневера на државните пари во текот на градењето на Арената Балтика, а пред судот било речено дека тројцата уапсени делувале како организирана криминална група и се обиделе да извршат притисок на сведоците. Како што пренесуваат медиумите, Магомедов е дел од групата на руските милијардери кои иако јавно се верни на Кремљ, не се дел од внатрешниот круг околу претседателот на Русија, Владимир Путин, но е вброен во групата од 96 олигарси блиски до рускиот лидер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: ИД е поразена во Сирија, но и понатаму може да го нападне светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: