Kатар виновен за иранската врска


Неверојатно! Либија, држава која веќе шест години не е тоа, со која владеат две влади и стотина раскарани племенски водачи и низ која дивеат деташирани филијали на Исламската држава, поранешните Ал Нусра, Ал каеда и останато терористичко ѓубре и меѓународен платенички смет - во понеделникот ги прекина дипломатските односи со Kатар. Ова е во знак на солидаризирање со уште шест арапски и заливски држави (плус островската Малдиви, што е особено важно за блокадата да добие меѓународни размери), а причина е сомневањето дека кралството Kатар поддржува и спонзорира тероризам. Kратко, јасно и веќе видено! Ваквите обвиненија и не се новина на меѓународната сцена каде што се правеа листи на земји од „оската на злото“ или редовно се обвинуваат за финансирање на меѓународниот тероризам. Тоа пали кај јавноста, а е одлична дипломатска алатка за изолирање или за подготвување терен за пресметка со „бележаната“ држава. Во случајот - Kатар. За да добие обвинението тежина, на кралското семејство Ал-Тани, кое владее со сунитски ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и владарот на Саудиска Арабија, кралот Салман, телефонски разговарале за катарска криза, соопшти Кремљ. „Дипломатскиот судири меѓу Катар и одредени арапски нации, вклучувајќи ја и Саудиска Арабија, не помагаат во напорите за пронаоѓање решение за ситуацијата во Сирија, ниту во борбата против тероризмот“, стои во соопштението на Кремљ. Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет минатата недела ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи ја таа држава за поддржување на исламистичките екстремисти и на Иран, нивниот долгогодишен непријател, додека официјална Доха ги отфрли обвинувањата како неосновани.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска по телефон разговараше со саудискиот крал Салман бин Абдул Азиз Ал Сауд за ситуацијата околу Катар. Ова го соопшти прес-службата на Кремљ, цитирана од ТАСС. Тие размениле мислења за актуелната ситуација во Блискиот Исток и Северна Африка, откако ја разгледувале напнатата ситуација околу Катар. Сметаат дека кризата во односите меѓу Катар и земјите од регионот на Персискиот залив не помагаат за консолидација на заедничките напори за регулирањето во Сирија и борбата против терористичката закана. Двајцата изразиле желба за интензивирање на билатералната соработка. Путин и Салман разговарале и за актуелни прашања од натамошниот развој на руско-саудитските односи во различни области. Инаку Катар од неодамна е изолиран од повеќе арапски земји кои го обвинуваат дека помага тероризам.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди во вторникот изолацијата од страна на сунитските арпски земји во Персискиот залив на емиратот Катар како „нехумана и спротивна на исланските вредности“ и предупреди дека таквите методи се неприфтливи и дека се соодветни на „смртната казна“. Бранењето на Катар од стран на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говорот во парламентот во кој доминира неговата Партија на правдата и развојот (AKP), следеше откако на почетокот од минатата седмица Саудиск Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет, Бахреин и Јемен ги прекинаа дипломтските односи со Катар, воведоа блокади на неговите воздушни, копнени и поморски граници обвинувајќи го малиот но богт емират дека ги поддржува рдикалните исламистичк и терористичк групи и шитски Иран. Официјална Доха во неколку наврати ги отфрли ваквите обвинувања како бесмислени, недокажани и незаконски. „Во однос на Катар, се чини е сторена една голем грешка, изолирње на нацијата на сите полиња е негумно и спротивно на исламските ...
| | веќе видена | слични

Од Доха порачаа дека нема никакви шанси да биде затворен медиумот Ал Џазеира во замена за прекин на блокадата на Катар од страна на заливските земји. Катарската телевизија Ал Џазеира е една од највлијателните телевииски канали во светот, посебно на просторот на арапскиот свет. Тоа значи дека оваа телевизија е „трн во око“ на Саудиска Арабија и другите земји како што се Египет и Обединетите Арапски Емирати поради фактот дека телевизијата, како и политиката на Катар, се благо наклонети кон Муслиманското братство. Саудиска Арабија, а потоа и сојузниците на Саудијците во регионот, воведоа блокада и ги прекинаа дипломатските односи со Катар, а еден од условите за прекин на блокадата е, како што пренесуваат тамошните медиуми - прекин на работата на телевизијата Ал Џазеира. Сепак, властите од Доха јасно порчаа дека тоа воопшто не доаѓа во предвид и нагласија дека опцијата за затворање на Ал Џазеира воопшто не е на маса. Катарскиот министер за надворешни работи, Шеик Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, јасно порача ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Воздушното ембарго, кое од почетокот на заливската криза е воведено кон Катар, се однесува само на авиокомпаниите и авионите од Катар, соопштија денеска властите на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Саудиска Арабија и Бахреин воведоа воздушно ембарго кога на 5 јуни ги прекинаа дипломатските односи со Катар, кого го обвинуваат дека поддржува тероризам. - Согласно воздушното ембарго, на сите авиокомпании и авиони регистрирани во Катар им е забрането да слетуваат на нашите аеродроми или да прелетуваат преку воздушниот простор на ОАЕ, Саудиска Арабија и Бахреин, наведуваат трите земји. Исклучок ќе бидат приватните авиони од Катар, кои треба 24 часа однапред да поднесат барање за прелетување преку воздушниот простор на трите земји. Покрај барањето треба да бидат наведени имињата на патниците и членовите на екипажот, како и податоци за стока, доколку станува збор за товарен авион.
| | веќе видена | слични
2 копии

Резултатите се однесуваат на периодот од 1 април 2016 до 31 март 2017 година, пред прекинит на односите со Катар од страна на Саудиска Арабија и некои нејзини сојузници и укинувањето на авиолиниите кон Доха пред една недела. Авиокомпанијата „Катар Ервејз" забележа раст на нето профитот за околу 22 отсто во минатата финансиска година, што заврши на крајот од март 2017 година, соопшти авиопревозникот. Резултатите се однесуваат на периодот од 1 април 2016 до 31 март 2017 година, пред прекинит на односите со Катар од страна на Саудиска Арабија и некои нејзини сојузници и укинувањето на авиолиниите кон Доха пред една недела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјите кои воведоа санкции кон Катар исто така губат пари поради штетите кои ги трпи бизнисот во тој регион, истакна катарскиот министер. Катар може лесно да ја одбрани сопствената економија и валута од санкциите на другите арапски држави, изјави катарскиот министер за финансии Али Шериф ал-Емади. Земјите кои воведоа санкции кон Катар исто така губат пари поради штетите кои ги трпи бизнисот во тој регион, истакна катарскиот министер. - Голем број луѓе сметаат дема ние сме единствени кои губиме во ова. Ако ние губиме долар и тие исто така губат, изјави тој во интервју за американската телевизиска мрежа Си-Ен-Би-Си.
| | веќе видена | слични

Саудиска Арабија и Бахреин воведоа воздушно ембарго кога на 5 јуни ги прекинаа дипломатските односи со Катар, кого го обвинуваат дека поддржува тероризам. – Согласно воздушното ембарго, на сите авиокомпании и авиони регистрирани во Катар им е забрането да слетуваат на нашите аеродроми или да прелетуваат преку воздушниот простор на ОАЕ, Саудиска Арабија и Бахреин, наведуваат трите земји. Исклучок ќе бидат приватните авиони од Катар, кои треба 24 часа однапред да поднесат барање за прелетување преку воздушниот простор на трите земји. Покрај барањето треба да бидат наведени имињата на патниците и членовите на екипажот, како и податоци за стока, доколку станува збор за товарен авион.
| | веќе видена | слични
2 копии

Катар може лесно да ја одбрани сопствената економија и валутата од санкциите на другите арапски држави, изјави катарскиот министер за финансии Али Шериф ал-Емади. Земјите кои воведоа санкции за Катар исто така губат пари поради штетата која ја трпи бизнисот во тој регион, истакнува катарскиот министер. „Голем број на луѓе сметаат дека ние сме единствените кои губиме од ова. Ако ние загубиме долар, и тие губат долар исто така“, изјави тој. Енергетскиот сектор и економијата на Катар, како што оцени, работат нормално и не се појавиле сериозни последици во снабдувањето со храна и други производи. „Катар може да увезува од Турција, од Далечниот исток или од Европа, а на кризата ќе одгвори со дополнителна диверзификација на својата економија“, вели Емади. Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи го дека ги поддржува регионалните терористички групи. Укинувајќи го воздушниот, поморскиот и патниот сообраќај со Катар, овие држави, како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 322 | | | веќе видена

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 405 | | | веќе видена

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 286 | | | веќе видена

Именувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање се смета за силна „шлаканица” од страна на претседателот Стево Пендаровски за ДУИ, велат ...
сите 262 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kатар виновен за иранската врска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: