А кој друг? Путин го доби првиот примерок од водата од езерото Восток

Рускиот премиер Владимир Путин денес „го доби првиот примерок од водата од субглацијалното езеро Восток на Антарктикот, кое беше изолрано од надворешни влијанија повеќе од 20 милиони години“ – пренесува РИА Новости. Во неделата тим на руски научници успешно го доврши дупчењето до езерото Восток, откако победија во трка со времето, односно пред да настапи суровата зима на Антарктикот. Јури Трутнев, рускиот министер за природни ресурси и животна средина бил сведок на историскиот настан, а денес на премиерот Путин му донел канистер од водата од езерото. Водата била сместена во стаклен канистер, на кој пишувало: „Езеро Восток, старо повеќе од милион години, длабочина 3796.3 метри, 5.12.11, Антарктик“. Ова е, тврди РИА Новости, првиот примерок на водата од езерото, за кое се смета дека е старо од 1 до 30 милиони години. Водата сеуште не биле испитана од страна на руските научници. Инаку министерот Трутнев негативно одговорил на прашањето на Путин дали пробал од водата... „Тоа би било интересно, диносауруси и ...
| | веќе видена | слични

Москва, 10 февруари - По пробивањето на антарктичкиот мраз со дебелина од приближно четири километри, рускиот премиер Владимир Путин доби вода од езерото Восток, до кое руските научници успеаја да дојдат во текот на овој месец, пренесуваат медиумите. Водата од езерото на Путин му ја врачи министерот за природни ресурси и екологија, Јуриј Трутнев. Премиерот прв ја има честа да ја има водата од езерото, па дури и пред лабораториите да ја анализираат. Путин го запраша Трутнев колку години е стара водата, а одговорот беше „меѓу еден милион и 30 милиони години“. На шеговитото прашање на Путин дали пиел од водата, Трутнев веднаш одговори негативно. „Во спротивен случај ќе беше многу интересно. Ќе се покажеше дека оваа вода ја пиеле диносаурусите и Трутнев, кој е член на руската влада“, се пошегува премиерот. Всушност водата што му беше предадена на Путин не е од самото езеро Восток, туку од последниот слој на мразот, што го покрива и кој научниците успеаја да го пробијат по повеќе од 20-годишни напори. Првите ...
| | веќе видена | слични

Рускиот премиер Владимир Путин прв ја имаше честа да добие примерок на вода од површината на езерото Восток, кое лежи под Антарктикот повеќе од 20 милиони години. Руските научници неодамна успеаја да го пробијат... Рускиот премиер Владимир Путин прв ја имаше честа да добие примерок на вода од површината на езерото Восток, кое лежи под Антарктикот повеќе од 20 милиони години. Руските научници неодамна успеаја да го пробијат мразот со дебелина од 4 километри и да допрат до површината на езерото. Путин се пошегува со министерот за природни ресурси и екологија, Јуриј Трутнев, прашувајќи го, дали се напил од водата. -Се напивте од водата?, праша Путин. -Не, одговори Трутнев. -Би било интересно. Замислете, диносаурусите ја пиеле оваа вода, но и Трутнев, член на Руската влада, шеговито рече Путин. За да се дојде до површината на езерото, биле потребни две децении дупчење на мразот. Се верува дека езерото крие живи организми, затворени во замрзнатата темнина. Преку анализа на водата, би можело да се дојде до важни ...
| | веќе видена | слични

Рускиот премиер Владимир Путин ги пофали денеска руските научници кои го пробија ледот на Антарктикот со дебелина од 3,7 километри и стигнаа до големото езеро во кое можеби има живи видови од некое дамнешно минато. Рускиот министер за природни ресурси на Путин му предаде канистер со вода од истопениот лед од местото на кое научниците стигнаа до езерото Восток. Целата церемонија била пренесувана и на државната телевизија. Путин ова откритие го пофали како „голем настан“ и додал дека сите членови на истражувачкиот тим ќе добијат државни признанија. Руските истражувачи по речиси повеќе од две децении бушење стигнаа до езерото на длабочина од 3.769 метри, околу 1.300 километри источно од јужниот пол. Езерото Восток е едно од речиси 400 подледни езера на Антарктикот, а научниците ширум светот нетрпеливо чекаа вест за пробивање на ледот до водената маса. Се верува дека во езерото Восток владеат студ и притисок слични на тие какви што постојат под ледените плочи на Марс, месечината на Јупитер и ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Русија, Владимир Путин прв доби вода од езерото Восток. Руските научници успеаја да дојдат до водата од езерото Восток, откако го пробија мразот со дебелина од околу 4 километри. Водата на Путин му ја врачи министерот за природни ресурси и екологија Јуриј Трутнев, објаснувајќи му дека ја има честа прв да ја добие водата, дури и пред да ја анализираат лабораториите. Путин го запраша Трутнев колку години е стара водата, а одговорот беше „меѓу еден милион и 30 милиони години“. Рускиот премиер се пошегува со министерот Трутнев, поставувајќи му прашање дали тој пиел од водата, Трутнев веднаш одговорил негативно. -Во спротивен случај ќе беше многу интересно. Ќе се покажеше дека оваа вода ја пиеле диносаурусите и Трутнев, кој е член на руската влада, се пошегува премиерот.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 360 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 46 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 126 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

А кој друг? Путин го доби првиот примерок од водата од езерото Восток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: