Членките на Пуси Рајот излегуваат од затвор

Членките на Пуси Рајот излегуваат од затвор Членките на рускиот бенд Пуси Рајот (Pussy Riot) наскоро излегуаат од затвор, а со нив на слобода ќе се најдат и притворените активисти на Гринпис, заедно су уште 1.300 затвореници. Други 17.500 лица ќе бидат ослободени од условни казни, а ќе бидат прекинати и 6.000 казнени постапки. Сите овие лица ќе бидат помилувани од страна на рускиот претседател Владимир Путин, по повод 20-годишнината од донесувањето на рускиот Устав. Во групата лица кои ќе бидат ослободени, најголем број се малолетници, бремени жени, лица со инвалидитет, воени ветерани, жени постари од 55 и мажи постари од 60 години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател по повод 20 – годишнината од донесувањето на Уставот на руската федерација до парламентот упатил предлог -решение за амнестија на 25.000 затвореници, меѓу кои се и осудените членки на Пуси рајот, затворени поради хулиганство и навредување на Путин. Амнестијата се однесува на оние лица кои направиле само по еден престап и чија што казна е помала од пет години, а меѓу нив, најбројни се бремените жени, малолетниците и лицата со инвалидитет.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Членките на Пуси Рајот излегуваат од затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: