На средбата со Путин Меркел ја нарече Русија „важен партнер“


Сочи - Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска потенцира за важното значење на врските со Русија, пренесе ДПА. -Русија, природно, е важен партнер, рече Меркел на почетокот на својата средба со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи. Пречекувајќи го германскиот канцелар во својата резиденција во црноморското летувалиште, Путин изрази желба главните теми на разговорите меѓу двајцата да бидат конфликтите во Украина и во Сирија. Ова е втора посета на Меркел на Русија, откако во 2014 година Москва го анектира Кримскиот Полуостров, потсетуваат светските агенции. Ова, но и други прашања, предизвикаа тензии во билатералните односи меѓу Берлин и Москва. Германија ги поддржува санкциите против Русија заради Украина. Тоа е главниот извор на напрегнатост во билатералните врски, но Путин, се чини, сака да ги подобри, забележуваат американските медиуми. Пред средбата на Меркел со Путин, портпаролот на германската Влада Штефен Зајберт кажа дека разликите за Украина "ги обременуваат односите" меѓу Германија и Русија, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Русија, Владимир Путин, му го честита јубилејот на 90-годишниот Лазар Матвеев – поранешен началник на КГБ во ГДР, кој работел во Дрезден, во втората половина на 80-тите години. Путин отиде во домот на Матвеев во Жулебино со поранешните колеги од КГБ – Николај Токарев, сега на чело на компанијата „Роснефт”, и Сергеј Чемезов – раководител на „Ростех”. Матвеев од Путин доби подарок – претседателски часовник и број на весникот „Правда” кој излегол на неговиот ден кога се родил во 1927 година. Според информации на сајтот на Кремљ, Путин работел во ГДР во 1985-1990 година, и тоа во надворешното разузнавање. Тој служел во единицата на КГБ во Дрезден. За заслуги е унапреден во чин потполковник. Тој ја започнал функцијата како виш офицер за безбедност. Постепено Путин се издигнува до помошник началник на оддел и конечно – до виш асистент. Во книгата „Од прво лице” Путин се сеќава дека во ГДР добро се справувал со задачите. „Тоа беше активност во линија на политичко разузнавање: добивање информации ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Седми мај 2017 година се навршуваат пет години од стапувањето на должност на претседателот на Русија Владимир Путин во третиот мандат. Путин во политиката влезе уште во 1999 година и беше премиер. Тој во 2000 година стана вторитот претседател на Русија, по Борис Јелиќ. Путин важи за еден од најмоќните личности во светот.
| | веќе видена | слични

Ангела Меркел го посети Владимир Путин во неговата дача во Сочи, првпат по две години на само, очи во очи со својот руски колега. Средбата официјално беше најавувана како „претходница на самитот Г20 во Хамбург", но би било наивно да се верува дека тоа е единствената причина..Германските политички аналитичари за Дојче веле тврдат дека Ангела Меркел на некој начин била принудена на ваков потег. Парламентарните избори во септември се сѐ поблиску, а таа мора да остави впечаток дека е најсилната жена во Германија, но и легитимна наследничка на титулата „лидер на слободниот свет", како што на крајот на својот мандат ја нарече поранешниот претседател на САД Барак Обама.Целта на посетата на Меркел беше во јавноста и меѓу своите истомисленици во ЕУ да ја одржи сликата на јаката Унија, која не дозволува Путин да прави што сака и да испрати порака дека ќе сноси последици за тоа. Едноставно, надворешната политика носи еден куп поени кај гласачкото тело, а еден извонреден политичар како Меркел добро го знае тоа.Второ, ...
| | веќе видена | слични

Познатиот режисер Оливер Стоун во последните години четири пати го интервјуирал рускиот претседател Владимир Путин за потребите на новиот документарец што го снима за него. Целта на режисерот со овој филмски документарец е да се отвори ново гледиште на Американците кое досега го немаат видено за Путин. „Господин Путин е еден од најважните светски лидери и досега САД го декларираа како непријател, голем непријател, но јас мислам дека е многу важно да се чуе тоа што Путин има да го каже“, вели режисерот. Според него, документарецот ќе помогне да го пренесе погледот на Путин на настаните од неговиот прв избор за претседател во 2000 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

После долго очекуваниот директен контакт помеѓу двајцата лидери, информациите кои што се појавија во јавноста во врска со нивната комуникација беа нејасни. Сепак, по тоа што беше соопштено, можеме да извлечеме неколку заклучоци. После подолго време, двајцата најмоќни луѓе на светот, претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, телефонски разговарале за неколку клучни теми. Што е соопштено, за што разговарале Трамп и Путин? Сирија Според информациите кои што пристигнаа од Белата куќа, Путин и Трамп конечно се сложиле дека „патењето во Сирија отишло предалеку“, а наводно разговарале и за воспоставување на „сигурна зона“ за да се олесни позицијата на цивилите. Од Вашингтон најавиле дека ќе имаат претставник на следните преговори во Астана. Од друга страна, според соопштението на официјален Кремљ, акцентот бил ставен на руско-американската соработка во „борбата против меѓународниот тероризам во контекст на сириската криза“. Северна Кореја Тензиите со Северна Кореја по повод нуклеарната и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Познатиот американскиот режисер Оливер Стоун направи серија интервјуа со рускиот претседател Владимир Путин, во врска со снимањето на филмот посветен на него. “Интервјуата со Путин ќе бидат емитувани како документарни серии во четири дела“. Целта на режисерот со овој филмски документарец е да се отвори ново гледиште на Американците кое досега го немаат видено за Путин. „Господин Путин е еден од најважните светски лидери и досега САД го декларираа како непријател, голем непријател, но јас мислам дека е многу важно да се чуе тоа што Путин има да го каже“, вели режисерот. Според него, документарецот ќе помогне да го пренесе погледот на Путин на настаните од неговиот прв избор за претседател во 2000 година./ Loading...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин телефонски разговараа, а во фокусот на разговорите беше сириската криза. Трамп и Путин, како што соопшти Белата куќа, ги разгледаа перспективите за создавање безбедносни зони во Сирија, како една од мерките за постигнување траен мир во земјата.- Двајцата претседатели имаа многу добар разговор, кој вклучуваше и разгледување на перспективите за создавање безбедносни зони за постигнување траен мир. Тие се согласија оти страдањето во Сирија трае премногу долго и дека САД и Русија треба да сторат сѐ што е во нивна моќ за прекин на насилството - се наведува во соопштението на Белата куќа.ТАСС пренесува дека Трамп и Путин разговарале и за заедничките напори за искоренување на тероризмот на Блискиот Исток, како и за можностите за решавање на опасната состојба во Северна Кореја на најдобар начин. Ова е прв телефонски разговор меѓу Трамп и Путин, по американскиот ракетен напад врз сириската воена база на 7 април. Во меѓувреме, мировните ...
| | веќе видена | слични

Насловот сам по себе претставува оксиморон, исто како што надворешната политика на светските играчи претставува оксиморон. Западот извезува демократија а дома практикува недемократија. Истокот колку повеќе спроведува комунизам толку повеќе има домашни капиталисти. Според Карл Билт, поранешен министер за надворешни работи на Шведска и нобеловец, американскиот претседател Трамп започна(л) нова ера на ширење на американската империја, каде што повторно во фокусот е употребата на моќната американска армија. Како пример за тоа Билт ја посочува американската интервенција во Сирија. Американската армија се вклучи во војната во Сирија по нападот со хемиско оружје изведен од страна на сириската армија под контрола на сирискиот претседател Асад (иако не постојат никакви докази за тоа дека нападот е изведен од страна на сириската армија). Не се согласувам со констатациите на Билт дека Трамп станал воинствен иако за време на претседателската кампања говорел дека ќе ја повлече американската армија од сите воени жаришта ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 243 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 130 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На средбата со Путин Меркел ја нарече Русија „важен партнер“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: