Пуштена фонтаната со ликот на Тоше Проески

3 копии

Во населбата Ново Лисиче, денеска свечено беше пуштена во употреба меморијалната фонтана со ликот на Тоше Проески. Фонтаната се наоѓа на Детската улица и е изработена од мермер со кружна форма, со дијаметар од седум метри. Централниот дел е со квадратен облик, висок 1,45 метри, каде е поставена слика од Тоше. Фонтаната и околниот дел е осветлен со канделабри и неонски светилки, хортикултурно е уреден со зеленило и клупи. „Фонтаната ја пуштаме на еден од најголемите христијански празници Успение на Пресвета Богородица. Мислам дека ова ќе биде едно од најубавите места во нашата држава и за сите почитувачи на ликот и делото на Тоше, кои ќе можат да дојдат тука и да се потсетат на него. Ова е и по барање на жителите на општина Аеродром, кои се негови фанови“ - рече градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски при официјалното пуштање на фонтаната. Град Скопје ќе учествува во уредување и одржување на зеленилото во паркот околу фонтаната. За градоначалникот Коце Трајановски ова претставува уште едно културно ...
| | веќе видена | слични

Во присуство на голем број фанови, естрадни уметници и претставници на локалната власт, денеска во скопската населба Ново Лисиче бше отворена меморијалната фонтана со ликот на македонската музичка легенда Тоше Проески. Фонатата навечер ќе свети во повеќе бои, а локалните власти изразија очекување дека ќе стане едно од најпосетуваните места не само во општина Аеродором и Скопје, туку и во целата држава. “Ова е мал гест кон сите жители на Аеродром во чест на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески и секој кој го почитува ќе може да дојде да ужива во убавината на просторот“, изјави градоначалникот на Аеродром Ивица Конески. Македонската музичка ѕвезда и хуманист Тоше Проески загина на 26 годишна возраст во сообраќајна несреќа во Хрватска, на 16 октомври 2007.
| | веќе видена | слични
2 копии

Меморијална фонтана со ликот на македонската музичка ѕвезда Тоше Просеки денес е пуштена во употреба. Таа е лоцирана на Детската улица во населбата Ново Лисиче во скопската општина Аеродром. - Фонатата во вечерните часови ќе свети во повеќе бои и ќе има посебен ефект, изјави градоначалникот на Аеродром, Ивица Конески. На свеченоста присуствуваа голем број фанови на Тоше, негови колеги од естрадата и претставници на општинските власти. Конески изрази надеж дека меморијалната фонтана ќе стане едно од најпосетените места не само во општина Аеродором и Градот Скопје, туку и во целата држава. - Ова е мал гест кон сите жители на Аеродром во чест на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески и секој кој го почитува ќе може да дојде да ужива во убавината на просторот, потенцираше Конески. Благодарноста за реализацијата на проектите со кои се зачувува споменот за големата музичка ѕвеѕда изразија и Колегите на Тоше. - Фонтата ќе биде култно место за неговите фанови. Нив ги има во огромен број од сите простори ...
| | веќе видена | слични

Култура Потече фонтаната во чест на Тоше Проески Скопје, 28 август – Граѓаните на Општина Аеродром имаа можност да приствуваат на уштер едно присеќавање на прерано загинатата ѕвезда Тоше Проески, при денешното отворање на фонтаната во Ново Лисиче, Скопје, во негова чест. На топлото августовско сонце, со звуците од песните на Тоше беше пуштена во употреба фонтаната на Детската улица во Општина Аеродром, која ќе биде симбол на младоста и дружбата, квалитети отсликани во ликот кој сите ги гледа од врвот на фонтаната, ликот на Проески. „Денеска, на еден од најголемите православни празници, Успение на Пресвета Богородица, ја пуштаме во употреба меморијалната фонтана во чест на Тоше Проески. Јас се надевам дека ова место за многу кусо време, ќе стане едно од најпосетените места, не само во Општина Аеродром, туку и во Скопје и во нашата држава“, рече Ивица Коневски, градоначалникот на Општина Аеродром. Како што појасни тој, фонтаната е комплетно направена со илуминација, а во доцните вечерни часови свети во ...
| | веќе видена | слични

Меморијалната фонтана со ликот на популарната ѕвезда Тоше Проески ќе биде официјално пуштена во употреба утре, во 12 часот. Фонтаната, чија изградба чинеше осум милиони денари, пари обезбедени од буџетот на општината Аеродром, е лоцирана на Детската улица Фонтаната има кружна форма, со дијаметар од седум метри и висина на базенот од 1,2 метар. Централниот дел има квадратен облик, висок 1,45 метар и на него е насликан ликот на Тоше. Фонтаната и околниот дел е осветлен со канделабри и неонски светилки, хортикултурно е уреден со клупи, канти за отпадоци и зеленило. Меѓу гостите што ќе учествуваат во музичкиот дел се Каролина Гочева, Весна Бејби, Елена Ристевска, Зоран Џорлев, Влатко Илиевски, ЈованЈованов, Марко Слаткаристика, Елвир Мекиќ, „Некст тајм“, Мартина Димоска.
| | веќе видена | слични

Во сабота на детската улица во Ново Лисиче на свечен начин официјално ќе биде пуштена во употреба модерната меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески. Меѓу гостите кои ќе учествуваат на свеченоста во чест на македонската музичка легенда Тоше Проески, се министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, претставник на семејството на Тоше, Славен Ристески, внукот на Тоше-Кристијан, естрадните ѕвезди Каролина Гочева, Весна Бејби, Елена Ристевска, Зоран Џорлев, Влатко Илиевски, Јован Јованов, Марко Слаткаристика, Елвир Мекиќ, Некст тајм, Мартина Димоска, како и голем број граѓани. На свеченото пуштање во употреба на меморијалната фонтана покрај градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, ќе присуствуваат и голем број претставници на македонската политичка и естрадна елита, кои истовремено ќе ја пресечат лентата околу фонтаната, по што ќе следуваат изјави за медиумите.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. ...
сите 174 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 186 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пуштена фонтаната со ликот на Тоше Проески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: