Груевски: Македонија направи огромен скок во подобрување на бизнис климата

Во изминатиот период Македонија направи огромен скок на полето на подобрување на условите за водење на бизнис и општо во подобрување на бизнис климата во Македонија, рече денеска премиерот Никола Груеваски, на промоцијата на Системот за издавање на електронски потврди, четврта фаза од проектот за Регулаторна гилотина. „Во сите овие години покажавме дека ако се сака може да се постигнат големи резултати на полето на уривањето на бирократските процедури и бариери, намалување на голготите по шалтерите, преминувањето од хартиена во електронска форма на бројните документи кои се поврзани со бизнисот, дигитализацијата на многу постапки и перманентно воведување на многу нови услуги кои се од корист за стопанството и сите компании“, рече Груевски. Тој истакна дека резултатите се гледаат и ги чувствува секој граѓанин, секоја фирма секоја банка секоја институција, сметководител, управител, извршител, нотар адвокат, странски инвеститор, сите оние кои се поврзани со бизнисот во Македонија. „И не случајно Македонија ...
| | веќе видена | слични

Вчера во Централен регистар на Република Македонија по повод отпочнувањето со работа на Систем за издавање на е-потврди беше презентиран Системот е-потврди, како мерка предвидена во IV фаза на Регулаторна гилотина и одговор на барањето на бизнис заедницата за олеснување на бизнисот. На промоцијата на системот свое обраќање имаше директорот на Централниот регистар, Ванчо Костадиновски кој истакна дека најголема придобивка од воведувањето на системот за издавање на е-потврди е упростување на процедурите и постапките за добивање на потврди , а со цел сите податоци да бидат лесно достапни и да им помогнат на компаниите при добивање на одредени одобренија и лиценци, како и при донесување на некои деловни одлуки. Премиерот Никола Груевски, кој присуствуваше на презентацијата, потсети дека оваа новина во работењето на Централниот регистар е резултат на бројни реформи и комплексни проекти спроведени во интерес на деловната заедница во последните неколку години.
| | веќе видена | слични

Централниот регистар вчера започна со примената на системот за издавање е-потврди, кој овозможува побарување на документи по електронски пат и нивна испорака во дигитална форма со електронски потпис СИСТЕМ ЗА ИЗДАВАЊЕ Е-ПОТВРДИ Овој систем дополнително ќе го олесни пристапот на граѓаните и на бизнис-заедницата до информациите со кои располага Централниот регистар. Барателите на документите ќе можат потребните документи да ги добијат и во хартиена форма или од канцелариите на Централниот регистар низ Македонија. - Со воведувањето на овој систем странките ќе можат преку Интернет да си направат нарачка на конкретен документ, електронски да си го платат и да го добијат во дигитална форма или, пак, сите потребни документи да ги добијат наеднаш на едно место во која било подружница на Централниот регистар - појасни премиерот Никола Груевски. На овој начин ќе се олесни учеството на компаниите на тендери, бидејќи досега оние што сакаа да учествуваат на некаков тендер најпрво физички требаше да дојдат во ...
| | веќе видена | слични

Потврдите нарачани по интернет може да се добијат во електронска форма, пет до десет минути по нарачката или да се подигнат во хартиена форма на шалтерите на Централниот регистар Фирмите и граѓаните добија можност потврдите од Централниот регистар да ги добиваат без чекање на шалтери, од дома, по електронски пат. Проектот е-потврди кој е во функција од минатиот месец е дел од четвртата фаза на регулаторната гилотина и е одговор на барањата на бизнис заедницата за олеснување на бизнисот. Системот овозможува побарување и испорачување на информациите од соодветните регистри во Централниот регистар, кои во согласност со законските решенија, служат за остварување на права и легитимирање при отпочнување на административни постапки пред други државни органи, во дигитална форма, заверени од Централниот регистар со електронски потпис. Засега може да се обезбедат 10 документи потребни за постапките во јавните набавки, но системот постојано се проширува со нови. Потврдите нарачани по интернет може да се добијат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 224 | | | веќе видена

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата ...
сите 214 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 261 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 95 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ постојано го споменува „македонското сценарио“, но тој греши и не разбира. Тоа што Вучиќ не го разбира и кога говори за ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Македонија направи огромен скок во подобрување на бизнис климата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: